پیش‌بینی برداشت 300 تن دانه کلزا از مزارع کشاورزی سربیشه

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه گفت: پیش‌بینی می‌شود طی سال زراعی 97-96، 300 تن دانه کلزا از مزارع کشاورزی شهرستان سربیشه برداشت شود.

«سیدحسن رضوی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به آغاز کشت کلزا در شهرستان سربیشه، اظهار کرد: بالغ بر 150 هکتار از مزارع کشاورزی شهرستان سربیشه، طی سال زراعی 97-96 زیر کشت کلزا می‌رود که پیش بینی می‌شود حدود300 تن دانه کلزا از این مزارع برداشت  شود.

وی افزود: در این راستا 6 دستگاه بذرکار کودکار ریز دانه کار، با کمک بلاعوض 50 میلیون ریالی در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

مدیرجهاد کشاورزی سربیشه خاطرنشان کرد: متقاضیان احداث گلخانه برای دریافت تسهیلات از محل منابع داخلی بانک به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مراجعه کنند.

رضوی ادامه داد: این تسهیلات از محل منابع داخلی بانک بوده و پس از انعقاد قرارداد با صندوق توسعه ملی، نرخ تسهیلات طبق دستورالعمل صندوق توسعه ملی خواهد شد.

وی در خصوص آفات چوبخوار، تصریح کرد: مهم‌ترین آفات چوبخوار درختان میوه پروانه فری، سوسک سرشاخه خوار رزاسه، سوسک چوبخوار سارتا و سوسک‌های طوقه و ریشه‌خوار هستند که این آفات در نتیجه ضعف درختان و رعایت نکردن مسائل زراعی در سطح استان گسترش یافته است.

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه با بیان این‌که مدیریت تلفیقی به‌عنوان گامی در راستای کاهش جمعیت و خسارت چوبخوارها لازم است، افزود: در سیستم مدیریت تلفیقی از همه روش‌های مبارزه به طور هماهنگ،  مؤثر  و در درازمدت علیه این آفات استفاده می‌شود.

رضوی ادامه داد: استفاده از آبیاری مناسب، تقویت درختان، هرس گیاه، کاشت گیاهان جلب‌کننده حشرات کامل چوبخوار مانند سیر و پیاز  در محل خسارت و روش شیمیایی مانند استفاده از خمیر سمی یا سمپاشی با نظر کارشناس حفظ نباتات یا مسئول کلینیک، از روش‌های مبارزه با این آفات است.

وی با اشاره به عدم سمپاشی و کودپاشی درختان میوه در فصل برداشت در شهرستان‌های درح، مود و سربیشه، افزود: کشاورزان باید در نظر داشته باشند، با رعایت دوره کارنس سموم،  15 تا 20 روز قبل از برداشت میوه از سمپاشی و کودپاشی درختان میوه خودداری کنند.

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه تصریح کرد: هم‌چنین کشاورزان باید از مصرف قارچ‌کش‌ها  از زمان تشکیل میوه تا برداشت پرهیز شود.

رضوی با اشاره به نظارت مستمر  بر مزارع پنبه در شهرستان مود، یادآور شد: در این فصل، احتمال خسارت کنه تار عنکبوتی و پژمردگی ورتیسلیومی در مزارع پنبه وجود دارد.

وی با بیان این‌که چنانچه بوته‌های پنبه خاک آلود  و زرد شوند، باید علیه کنه‌ها از کنه‌کش استفاده کرد، خاطرنشان کرد: در پژمردگی ورتیسلیومی، آلودگی از ریشه و طوقه آغاز و موجب خشکاندن بوته‌ها می‌شود.

انتهای پیام


نظر خود را ثبت کنید