کشاورزی , شکرگذاری , آیین سنتی " />

جشن خه رمانان شُکرگزاری برداشت محصول در سقز برگزار شد

سنندج - ایرنا - دومین جشن سنتی و آیینی خه رمانان (آیین شُکرگزاری برداشت محصول) در شهرستان سقز برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، در این آیین که روز پنجشنبه در جوار سد لگزی در 30 کیلومتری سقز برگزار شد، فرماندار سقز برگزاری جشن خه رمانان را کاری ارزشمند توصیف کرد و گفت: برپایی این برنامه های سنتی، باعث احیای سنت های گذشته و انتقال آن به نسل آینده می شود.
علی اکبر ورمقانی با بیان اینکه 85 درصد اعتبارات شهرستان برای عمران روستاها اختصاص خواهد یافت، اظهار کرد: جامعه ما، قدردان تلاش روستاییان است.
وی با بیان اینکه دولت از توسعه باغات دیم در روستاهای شهرستان حمایت می کند، از کشاورزان خواست برای احداث باغات میوه در اراضی دیم و استفاده از تسهیلات اقدام کنند.
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی هم در این آیین خواستار تداوم برگزاری جشن خه رمانان در سال های آینده و استفاده از توان انجمن همیار جوانان روستایی برای اجرای این نوع برنامه ها در سطح ملی شد.
مسئول انجمن همیار جوانان روستایی سقز به عنوان برگزار کننده اصلی این برنامه گفت: این مراسم با حمایت مسئولان هر سال در یک بخش و یک روستا برگزار می شود.
ناصر عزیزی تاکید کرد: دولت تدبیر و امید به انجمن های مردم نهاد باور دارد و این باور مایه امید است تا بتوانیم نسبت به برگزاری این چنین برنامه هایی با مشارکت مردم اقدام کنیم.
سرپرست اداره ورزش و جوانان سقز هم گفت: این برنامه بر اساس مصوبه ستاد ساماندهی جوانان سقز برای تقدیر از دست اندرکاران بخش کشاورزی و شُکر گزاری برداشت محصول برگزار شده است.
فرزاد خاکی با بیان اینکه انجمن مردم نهاد همیار جوانان روستایی برگزار کننده اصلی این جشن است، اظهار کرد: صدور مجوز تاسیس چهار انجمن مردم نهاد دیگر که زیر نظر این اداره فعالیت می کنند، در دست بررسی است.
مظفر ابراهیم پور دبیر انجمن ژینگه پاریزان (حفاظت از محیط زیست) سقز نیز خواستار حمایت مردم و مسئولان از برنامه های حفاظت از محیط زیست برای پایداری منابع در روستا شد.
به گزارش ایرنا، در این مراسم، گروه های مختلف هنری و فرهنگی به اجرای برنامه های متنوعی همچون هه لپرکی کوردی (گروه های چیا، سه ما و لاوان)، نیایش، موسیقی، دف نوازی، مراسم نمادین شُکرگزاری، آیین درو گندم با داس و آوازخوانی پرداختند.
برپایی غرفه های تهیه و عرضه غذاهای محلی، نمایش ادوات و وسایل کشاورزی، انواع بذر، فروش محصولات کشاورزی و باغی، صنایع دستی تعاونی بانوان از برنامه های جانبی این جشن بود.
در پایان لقمان شیرزاد، شاهین مردانی، سامان نیک روش، علی فیروزی، محمد صالح توفیق مدار، مصطفی بداقیانور لگزی، سامان شامحمد زاده، دیاکو امینی، اقبال رحمتی، سامان محمد زاده در بخش کشاورزی، علی کریمیان در بخش زنبورداری، آرام فلاحی در بخش صنایع، اسماعیل شریف زاده در بخش دامداری به عنوان جوانان برتر روستایی سال 96 شهرستان سقز معرفی و از آنها تجلیل شد.
سقز در 190 کیلومتری شمال غربی سنندج واقع است.
خبرنگار: ابراهیم محمدحسینی ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
7249/9102

نظر خود را ثبت کنید