صادرات کشمش , کشاورزی , معاون وزیر جهاد " />

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

محدودیتی برای اخذ تسهیلات صادرات کشمش وجود ندارد

ملایر - ایرنا - معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: اخذ اعتبارات لازم از طریق بانک کشاورزی برای صادرات کشمش، زعفران، پسته و خرما تعیین شده که بزودی اعلام می شود و محدودیتی از نظر اخذ تسهیلات برای صادرات این محصولات از جمله کشمش نداریم.
به گزارش ایرنا محمد علی طهماسبی روز پنجشنبه در جشنواره ملی خوشه برتر انگور در شهرستان ملایر استان همدان اظهار کرد: علاوه بر این در حوزه صادرات به دنبال اخذ خط اعتبار دیگری از طریق صندوق توسعه صادرات هستیم که صادرکنندگان را کمک خواهیم کرد.
وی افزود: صندوق توسعه صادرات، صادرکنندگان را ضمانت می کند که گردش نقدینگی پول بگیرند و صادرات خود را انجام دهند که برای زعفران و خرما انجام شده و برای کشمش نیز دایر است.
طهماسبی با تاکید بر اینکه صادرکنندگان کشمش ملایر می توانند از این تسهیلات استفاده کنند طهماسبی بیان کرد: امروز با عملکرد 20 و 23 تن انگور نمی توان در بازارهای جهانی رقابت کرد، بلکه با عملکرد 60 تن وارد رقابت در دنیا شد.
وی اجرای طرح فراز و طرح تجمیع آبیاری در سطح باغ های انگور را طرحی خوب همراه با اخذ تسهیلات لازم برای باغداران و کشاورزان دانست و گفت: باغداران و کشاورزان ملایری می توانند از این فرصت برای افزایش عملکرد، کیفیت و بهره وری محصول خود استفاده کنند.
وی با تاکید بر اینکه به دنبال زنجیره تولید و ارزش هستیم افزود: فعالان و باغداران حوزه انگور و کشمش می توانند موسسه مالی با 59 درصد آورده تاسیس کنند، دولت نیز 49 درصد کمک می کند و هر سال با مراوده با بانک ها این مبلغ افزایش پیدا خواهد کرد.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: هم اکنون از حدود هفت میلیون و 150 هزار هکتار باغ های انگور در دنیا، حدود 75 میلیون تن انگور تولید می شود که 70 درصد آن فرآوری و 30 درصد آن مصرف تازه خوری دارد.
طهماسبی ایران را جزو 10 کشور برتر جهان در تولید انگور دانست و افزود: کشور ما دارای انگور دیم و آبی با ارقام فراوان است و با ظرفیت تولید بالا می تواند محور تولید، اشتغال و ایجاد ثروت باشد.
وی افزود: انگور علاوه بر ارزش غذایی دارای ارزش دارویی است که باید در سبد غذایی و دارویی انگور تنوع بیشتری داده شود.
طهماسبی انگور ملایر را دارای ارزش فراوان در زمینه دارویی و غذایی دانست و افزود: این هنر باغدار است که بتواند از آب، خاک و کود و بهره گیری از دانش خود استفاده بهینه را از باغ انگور خود داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه باغدار باید روش های سنتی را کنار گذاشته و از روش های نوین و هنر خلاقانه خود در تولید بیشتر و با کیفیت تر محصول استفاده کند بیان کرد: استعداد بی نظیری در باغ های انگور ملایر نهفته است که باید مورد بهره برداری مطلوب قرار گیرد.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: برای رقابت با کشورهایی همچون آمریکا، ترکیه و یونان در زمینه صادرات انگور و کشمش باید از اقلیم ملایر به خوبی استفاده شود و می توان ارقام انگور ملایر را با برداشت حداقل 70 تن و نگهداری در سردخانه در شب عید به مردم عرضه کرد.
وی همچنین خواستار ورود جدی بخش خصوصی و تاسیس صندوق حمایت در زمینه انگور و کشمش شد و خطاب به مسئولان این شهرستان تاکید کرد: نیاز است در ملایر یک نقشه راه برای باغ های این شهرستان ترسیم شود.
به گزارش ایرنا طهماسبی افزود: برای گردو، بادام و سایر محصولات باغی نیز نقشه راه تدوین خواهد شد و روی نقشه راه حرکت می کنیم تا در آینده با مشارکت مردم و باغداران مشکلات یکی پس از دیگری رفع شود.
پنجمین جشنواره ملی خوشه برتر انگور روز پنجشنبه با حضور جمعی از مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی و باغداران و کشاورزان در دانشکده عمران و معماری دانشگاه ملایر برگزار و از پنج باغدار نمونه تجلیل شد.
حدود 11 هزار هکتار از اراضی شهرستان ملایر زیر پوشش کشت انگور است که با 240 هزار تن تولید سالانه در رتبه های نخست کشور است.
این شهرستان با جمعیتی بالغ بر 300 هزار نفر در 75 کیلومتر همدان قرار دارد.
7528/1354 /2087
خبرنگار: معصومه موسوی**انتشار دهنده : زهرا پیرنیا

نظر خود را ثبت کنید