کری: لغو برجام به منزله عدم پایبندی آمریکایی‌ها به تعهد خود است

وزیر خارجه پیشین آمریکا تاکید کرد: اگر توافقی را که اکنون با ایران داریم، لغو کنیم، این یک پیام مخرب را به کره شمالی مبنی بر اینکه آمریکا به تعهد خود پایبند نخواهد ماند، مخابره می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا گفت: دونالد ترامپ در حال ایجاد ریسک حرکت ایران به سمت اشاعه تسلیحات هسته ای و افزایش تنش میان کره و واشنگتن در صورت پایان توافق هسته‌ای با ایران است.

وی افزود: اگر توافقی را که اکنون با ایران داریم لغو کنیم، پیامی که به کره شمالی مخابره می‌شود آن است که آمریکایی‌ها به قول خود پایبند نخواهند بود.

کری ادامه داد: توافق هسته ای ایران محدودیت‌های شدیدی را بر برنامه هسته‌ای این کشور اعمال کرده و هر ذره اورانیوم تولید شده را تحت نظر آژانس قرار داده است. ما حتی متوجه کوچک‌ترین تغییراتی در غنی سازی ایرانی‌ها خواهیم شد.

کری گفت: هر کسی که دارای عقل سلیم است، تشخیص می‌دهد که تسهیل ایجاد این احتمال که ایران اکنون تصمیم بگیرد به سمت ساخت بمب هسته‌ای حرکت کند به جای 20 سال دیگر مزیتی ندارد.

کری ادامه داد: اگر ایران توافق هسته‌ای را نقض کند، تحریم‌ها به سرعت دوباره اعمال خواهند شد. همچنین در آن زمان ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای به یک سال زمان نیاز خواهد داشت. ما همه زمان مورد نیاز را در اختیار داریم تا در صورت لزوم تاسیسات ایران را بمباران کنیم.

وی افزود: پایان دادن به برجام می تواند باعث آن شود که ایران تاسیسات تولید مواد هسته‌ای خود را زیر کوه‌ها مخفی کند.

به گزارش ایسنا، مقام معظم رهبری روز چهارشنبه، در سخنانی بیان کردند که در صورتی که آمریکا از برجام خارج شود، ما آن را ریز ریز می‌کنیم.

انتهای پیام


نظر خود را ثبت کنید