با انتشار یادداشتی از مسجد جامعی؛

برترین‌های تماشاگران در سومین روز جشنواره فیلم کوتاه اعلام شد

بهترین‌ فیلم‌های کوتاه از نگاه تماشاگران در روز سوم سی و چهارمین جشنواره فیلم کوتاه تهران اعلام شد.

به گزارش ایسنا به نقل از ستاد خبری سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، پنج شنبه ۲۷ مهرماه و در سومین روز از برگزاری سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با مشخص شدن آمار «بهترین فیلم کوتاه از نگاه تماشاگران»،اسامی پنج فیلم به عنوان محبوب‌ترین فیلم‌های کوتاه روز سوم جشنواره معرفی شد.

پنج فیلم منتخب تماشاگران در روز سوم جشنواره (به ترتیب حروف الفبا):

«حیوان» به کارگردانی بهمن و بهرام ارک

«خوشحال و شاد و بیزارم» به کارگردانی ایمان فراهانی

«درخت زیتون سعد» به کارگردانی احمد زایری

«زونا» به کارگردانی طوفان نهان قدرتی

«شب تولد» به کارگردانی امید شمس

پس از جمع بندی نهایی امتیازات کسب شده در دو بار نمایش فیلم‌ها، فیلم برگزیده به انتخاب تماشاگران در مراسم پایانی معرفی خواهد شد.

انجمن فیلم کوتاه ایران (ایسفا) مسؤولیت «انتخاب بهترین فیلم از نگاه تماشاگران» را در سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران برعهده دارد.

****

همزمان با برگزاری این جشنواره احمد مسجد جامعی ـ عضو شورای شهر تهران ـ نیز از این رویداد دیدن و یادداشتی را منتشر کرد.

وی پس از بازدید از جشنواره در روز سوم متنی نوشت که در بخشی از آن آمده است:

««فیلم کوتاه» جانِ سینماست. فیلم کوتاه هنری‌ترین و ارزشمندترین اثر سینمایی‌ست، سینما بدون فیلم کوتاه معنا ندارد و ریشه درخت صد و اندی ساله‌ی سینما چیزی جز فیلم کوتاه نیست. رویکرد نسل نو به کوتاه گفتن، کوتاه خواندن، کوتاه نوشتن و کوتاه دیدن حرکتی است از گزین محوری به جمع محوری. حرکتی از این باور قدیمی که در هر جمع یکی خردمند است و مدام و متوالی می‌گوید و می‌نویسد و نمایش می‌دهد و دیگران مخاطبانی گنگ و خاموش که نهایت حضورشان تاییدی کوتاه و فرمایشی است. حرکت از این باور قدیمی به سمت عملی کردن نگاه دیگر که می‌گوید”همه چیز را همگان دانند”. نگاه نخست نگاهی مونولوگ محور یا تک گویانه است و نگاه دوم نگاهی دیالوگ محور -دو گویانه- است.این تنها در گفتار و نوشتار صادق نیست؛در عرصه فیلم هم صدق می‌کند.

کم گویی و گزیده گویی ویژگی‌های بارز و پسندیده ی نسل نو سینمای جوان است که به آنها امکان گفت‌وگو را می‌دهد؛ امکانی که در نسل‌های پیشین به ندرت فراهم می‌شد. باید ظهور این نسل و امکانات تکنولوژیک ارتباطی همزاد این نسل را به فال نیک گرفت و از فرصت و موقعیت ایجاد شده در سینما بهترین فایده را برد. امکان تکنولوژیک امروزه به انسان اجازه می دهد در گفت‌وگو، به اطرافیان فیزیکی خود محدود نماند و با مخاطبانی در سراسر جهان گفت‌وگو کند و ایده‌های خلاقانه‌اش را با دیگران به اشتراک بگذارد. هم چنین این امکان تکنولوژیک چنان گسترده و در دسترس است که هر علاقه‌مندی می‌تواند فیلمسازی را تجربه کند.

فیلم کوتاه حیطه‌ی جوان‌تر هاست، فیلم کوتاه جایگاه موجزگویی، خلاقیت و تجربه‌گرایی است. آینده‌ی سینمای حرفه‌ای متعلق به همین جوان‌هایی است که امروز در سراسر ایران فیلم کوتاه می‌سازند. در سینمای ایران فیلم کوتاه الگوهای زیبایی ارائه داده و آثار ارزشمندی پدید آورده است که زمینه‌ساز سینمای داستانی و حضور گسترده‌تر فرهنگ و هنر این سرزمین در عرصه جهانی شده است.

امروز فیلم کوتاه ایران در اوج بالندگی‌اش قرار دارد و بیشترین افتخارات داخلی و خارجی و تربیت نیرو، حاصل موجودیت آن است. با توجه به این پتانسیل، لازم است به ریشه‌های سینمای ایران بیشتر ارج گذاشته و فرصت نمایش فیلم‌های کوتاه در سالن‌های سینما، تلویزیون و شبکه‌های مجازی فراهم شود. مخاطبان سینما، فیلم کوتاه را دوست دارند، فرصت دیده شدن این فیلم‌ها باید فراهم شود.»

سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ۲۵ تا ۳۰ مهرماه به دبیری سیدصادق موسوی در پردیس سینمایی ملت در حال برگزاری است.

انتهای پیام


نظر خود را ثبت کنید