سیاست خارجی , پمپئو , سردار سلیمانی " />

اختصاصی ایرنا؛

کارشناس رسانه: نامه رییس سیا به سردار سلیمانی زمینه سازی برای مشروعیت بخشی به حضورش در کابینه ترامپ بود

تهران - ایرنا - کارشناس رسانه، نامه مایک پمپئو رئیس سازمان سیا به سردار سلیمانی را زمینه سازی برای مشروعیت بخشی به حضور او در کابینه ترامپ دانست و گفت: آمریکائی ها با این نامه به دنبال آن بودند که از بابت همین فرصت، با کمترین هزینه نیروهای مورد حمایت خود و داعش را از مخمصه خارج کنند.
داود نعمتی انارکی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا در خصوص نامه اخیر پمپئو رئیس سازمان سیا به سردار قاسم سلیمانی اظهار داشت: وقتی برای اولین بار این خبر را شنیدم این سوال برایم پیش آمد که چرا یک فرد که دارای سابقه اطلاعاتی و امنیتی است به یک فرد نظامی نامه نوشته است و اگر قرار بود موضوعی به سردار سلیمانی مطرح شود تصور بر این بود که باید به یک مقام نظامی این نامه نوشته می شد.
وی اضافه کرد: طبق تحلیل هایی که صورت گرفته به نظر می رسد این نامه نگاری با این هدف انجام شده که آمریکائی ها فرصتی داشته باشند تا بتوانند نیروهای مورد حمایت خود را از مخمصه ای که برای داعش به وجود آمده خارج کنند چرا که داعش همواره مورد حمایت آمریکا و متحدانش بوده است.
نعمتی افزود: این ها با این اقدام به دنبال آن بودند که از بابت همین فرصت، کمترین هزینه را متحمل شوند اما نیروهای ایرانی و همپیمانان هر گونه فرصتی برای اقدام را از آمریکائی ها گرفتند.
وی اظهار داشت: از یک نگاه دیگر، این نامه نگاری شاید با این هدف انجام شده که به گونه ای برای پمپئو مشروعیتی برای حضور در فعالیت های سیاسی بخشیده می شود و البته این زمانی اتفاق می افتاد که سردار سلیمانی به نامه اش پاسخی می داد.
این کارشناس رسانه گفت: اگر فرض بر این بگیریم که سردار سلیمانی نامه را دریافت کرده و به آن پاسخ می داد آنها جریان سازی رسانه ای به نفع خود در این قضیه انجام می دادند که با اقدامی که سردار سلیمانی انجام داد به این هدف نرسیدند.
وی تاکید کرد: این جریان سازی رسانه ای می توانست شرایط را به گونه ای تغییر دهد که افکار عمومی آمریکا از موضوعات داخلی کشورشان به موضوعات دیگر سوق داده شود.
نعمتی انارکی در این ارتباط که آیا این نامه نگاری ممکن است بی ارتباط با مواضع آمریکا نسبت به ایران و تغییرات کابینه نباشد گفت: در موضوع سیاست خارجی ترامپ و تغییراتی که احتمالا در کابینه او اتفاق می افتد شاید این اقدام زمینه سازی برای این باشد که بتوانند تغییرات را به نوعی رقم بزنند.
به گزارش ایرنا، مایک پمپئو روز شنبه در نشست بنیاد دونالد ریگان مدعی شد که برای سردار قاسم سلیمانی نامه ای ارسال کرده و در رابطه با حمله به منافع آمریکا در عراق به وی هشدار داده است.
پمپئو در ادامه گفت: او این نامه را برای فرمانده سپاه قدس ایران فرستاده اما او آن را نخوانده است.
رئیس سازمان سیا می گوید: من این نامه را فرستادم برای این که او نشان داده بود نیروهای تحت امر وی ممکن است به منافع آمریکا حمله کنند.
سیام**6984** 1418
گفت و گو: امیر خان زاده** ناشر: مریم برزآبادی

نظر خود را ثبت کنید