موسیقی فجر 96 , فلوت , رودکی " />

در نخستین شب از جشنواره موسیقی فجر؛

هنرنمایی نیلپر و گروه موسیقی فلوت تهران در تالار رودکی

تهران - ایرنا - گروه موسیقی ارکستر «نیلپر» و «فلوت تهران» در نخستین شب از جشنواره بین المللی موسیقی فجر به هنرنمایی پرداختند.
به گزارش خبرنگار موسیقی ایرنا، جشنواره بین المللی موسیقی فجر شب گذشته(چهارشنبه) سی و سومین دوره خود را در پایتخت و سالن های مختلف تالار وحدت، فرهنگسرای نیاوران، برج آزادی، سالن ایرانیان و تالار رودکی آغاز کرد.
تالار رودکی در این دوره از جشنواره هر شب در دو سئانس 18:30 و 21:30 میزبان دو گروه از نوازندگان و هنرمندان موسیقی است تا در آزمون موسیقی فجر نوای نت ها خود را با یکدگیر به رقابت بگذارند.
شب گذشته در سئانس نخست گروه موسیقی «ارکستر نیلپر» که در بخش بین الملل معاصر تهران این دوره از جشنواره رقابت می کند اجرای خود را در حضور داوران و در تالار رودکی برگزار کرد.
عنوان این گروه (نیلپر) در زبان فارسی به معنی گل نیلوفرآبی و نماد صلح و دوستی در میان ایرانیان با سایر کشور ها است.
این گروه به رهبری «نوید گوهری» قطعاتی چون لوئیس اندرسون، ارنستو فوری و جان آدامز را اجرا کرد.
گروه موسیقی «ارکستر نیلپر» که از نوازندگان جوان در کنار پیشکسوتان و همچنین بعضاً به صورت مشترک از نوازندگان ایرانی و خارجی استفاده می کند، قطعاتی از نوازندگان مشهوری چون موتسارد، ویوالدی، برامس، ادوارد گریگ و چایکوفسکی را نواخت.
استقبال از این گروه به طوری بود که علاوه بر پر شدن تمامی صندلی ها، عده ای نیز ایستاده تا پایان اجراها گروه موسیقی «ارکستر نیلپر» به تماشای و شنیدن قطعات مختلف آنها پرداختند.
گروه موسیقی «ارکستر نیلپر» از سال 1383 تاسیس شد و در اجراهای خود تلاش کرده همواره آثار موسیقی معاصر از آهنگسازان ایرانی و بین المللی را اجرا کند.
اما دیشب و در سئانس دوم تالار رودکی، میزبان گروه موسیقی «فلوت تهران» نیز بود. این گروه به سرپرستی فیروزه نوایی و رهبری آهنگساز و نوازنده پیشکسوت سعید تقدسی که عموما اجرای های خود را از نوازندگان جوان استفاده می کند دیشب قطعاتی را برای مخاطبان خود اجرا کرد.
این گروه نوپا که از سال 1392 فعالیت خود را آغاز کرده نوازندگانش عموما فارغ التحصیلان رشته موسیقی دانشگاه هستند که تعداد اعضای آن نیز به 53 نفر می رسد.
گروه موسیقی «فلوت تهران» هر چند سابقه طولانی ندارد اما در همین چند سال فعالیت نیز توانسته در اجراهای موسیقی فجر و فستیوال موسیقی معاصر نتیجه های خوبی به دست آورد و جوایزی کسب کند.
دیشب در اجرای این گروه هنرمندانی و نوازندگانی چون حسین افشاریان، سارا پارسایی، کسری تدین، عسل حناچی، محمد شجاعی سبا کوه بر، پریا قاسم خانی، هنگامه هاشمی، فرنوش فرهودی و ... حضور داشتند.
اما نوازندگی پریا قاسم خانی فرزند پیمان قاسم خانی نویسنده، بازیگر و کارگردان سینما باعث شده بود اجرای این گروه دو مهمان ویژه داشته باشد. بهاره رهنما بازیگر سینما و تلویزیون و پیمان قاسم خانی مهمان های ویژه اجرای دیشب گروه موسیقی «فلوت تهران» بودند.
این گره نیز دیشب قطعاتی چون موتسارت، ویوالدی، برامس، دیوراک و ادوارد گریگ را برای مخاطبان خود نواخت که با استقبال نیز مواجه شد.
به گزارش ایرنا، تالار رودکی امشب(پنجشنبه) نیز میزبان دو گروه موسیقی است که در سئانس نخست گروه موسیقی «تریواکسیکلن» از کشور مغولستان هنرنمایی خواهد کرد و در سئانس دوم و از ساعت 21:30 نیز گروه موسیقی «صنم» اجرا خواهد داشت.
فراهنگ ** 9246 ** خبرنگار: علیرضا مرادی * انتشار: امید غیاثوند

نظر خود را ثبت کنید