توصیه ها , الگوی مصرف , سرمای زمستان " />

توصیه هایی برای کاهش مصرف گاز و محافظت از کنتور آب در سرما

  • تاریخ انتشار : 1396/11/8 ساعت : 15:01 - 3 سال قبل
  • از گروه : اقتصادی
  • زیرگروه : سایر
سنندج - ایرنا - شرکت های گاز و آب و فاضلاب شهری استان کردستان در اطلاعیه های جداگانه ایی از مشترکان خود خواستند در کاهش و مدیریت مصرف گاز و همچنین حفاظت از کنتورها در فصل سرما به توصیه ها توجه کنند.
به گزارش ایرنا، در اطلاعیه شرکت آبفای شهری کردستان امده است: با توجه به فرا رسیدن فصل سرما و به منظور حفاظت کنتور از یخ زدگی، شکستگی و جلوگیری از بروز خسارت، لازم است مشترکان موارد ایمنی را رعایت کنند.
کنتور و لوازم جانبی آن باید با استفاده از پوشال، پشم شیشه یا سایر پوشش های مناسب پوشانده شود و این کار لازم است به صورتی باشد که کنتور آب براحتی قابل قرائت باشد.
جلوگیری از ورود و تجمع آب در داخل حوضچه کنتور و نصب دریچه کنتور روی حوضچه فاقد دریچه از دیگر مواردی است که در این فصل باید انجام شود.
شهروندان توجه کنند در صورت یخ زدگی کنتور و لوله های رابط از گرم کردن ناگهانی کنتور و استفاده از آب جوش یا ایجاد آتش در اطراف کنتور جدا خودداری کنند.
** توصیه های شرکت گاز کردستان برای کاهش مصرف گاز
شرکت گاز نیز توصیه های در رابطه با نحوه مصرف در شرایط نامساعد جوی داشت و از شهروندان خواست بدلیل سرمای هوا، دمای رفاه (18 تا 21 درجه) را در منزل رعایت کنند.
در اطلاعیه شرکت گاز استان کردستان امده است: مشترکان درجه حرارت پکیج را روی عدد 50 تنظیم کرده و در منزل لباس گرم بپوشند.
بخاری و وسایل گرمایشی را در اتاق های غیرنشیمن خاموش کرده ضمن آنکه از پرده های ضخیم برای پنجره ها در فصل سرما استفاده کنند.
صرفه جویی یک درجه ای مصرف گاز معادل ساخت یک پالایشگاه گاز است که ساخت آن 10 سال طول می کشد.
**هشدارهای ایمنی در استفاده از وسایل گاز سوز
آبی نبودن شعله بخاری، رطوبت زیاد اتاق و نامطبوع بودن فضای منزل از نشانه های خطر است، که هنگام مشاهده این نشانه ها لازم است مسیر دودکش و ارتفاع آن کنترل شود.
سرد بودن لوله بخاری روشن نشانه دیگری از نقص وسیله گازسوز و خارج نشدن گازهای آلاینده از محیط است و در این هنگام لازم است بی درنگ بخاری خاموش و با هدایت هوای تازه به محیط، ارتفاع و مسیر دودکش بخاری کنترل و رفع عیب شود.
هنگام نصب وسایل گازسوز به ویژه بخاری، اطمینان از باز بودن مسیر دودکش، مهم است و در نصب کلاهک H در پشت بام نیز باید دقت شود.
بخاری های بدون دودکش خطرساز است و بنابراین استفاده از آنها تنها در مکان هایی مانند دفاتر و مغازه هایی که تبادل هوا به آسانی انجام می شود، مجاز است و استفاده از آنها برای گرم کردن منازل به هیچ وجه توصیه نمی شود.
نصب آبگرمکن و دیگر وسایل گازسوز در حمام خطرآفرین است و دودکش آبگرمکن و هود آشپزخانه ها نیز نباید از یک لوله یا کانال مشترک عبور داده شود.
استفاده از لوله های فنری و آلومینیومی برای بخاری خطرناک است و برای ایمنی بیشتر باید از لوله های فلزی بدون منفذ استفاده کرد و اتصالات لوله ها نیز باید به قدری محکم باشد که قابل جدا شدن نباشد.
خبرنگار: امید بهمنی**انتشار: سلیمانی
6108/9102

نظر خود را ثبت کنید