کمیسیون قاچاق کالا و ارز , چاه غیرمجاز , کم آبی " />

هشدار معاون استاندار مازندران برای ساماندهی چاههای غیرمجاز آب در استان

  • تاریخ انتشار : 1396/11/8 ساعت : 14:48 - 3 سال قبل
  • از گروه : اقتصادی
  • زیرگروه : سایر
ساری - ایرنا - معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران گفت که برای جلوگیری از تبعات اجتماعی ناشی از کاهش بارندگی سال جاری در این استان ، باید چاههای غیرمجاز هر چه زودتر ساماندهی شود.
به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران ، علیرضا یونسی روز یکشنبه در کمیسیون قاچاق کالا و ارز استان در ساری خواهان برخورد با حفاری غیرمجاز چاه و برداشت غیر قانونی از سفره های آب زیرزمینی از سوی شرکت آب منطقه ای استان شد.
جانشین کمیسیون قاچاق کالای مازندران گفت : بر اساس گزارش های هواشناسی میزان بارش ها در این استان در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل و میانگین بلند مدت کاهش چشمگیری داشت و بروز کم آبی در این خطه شمال کشور جدی است.
یونسی ساماندهی چاه های غیرمجاز ، برخورد با برداشت غیرمجاز ، تغییر الگوی کشت و جایگزین کردن بذر کم آب و کاهش مصرف آب را از مهم ترین راهکارها برای غلبه برکم آبی اعلام کرد.
وی بر پروانه دار کردن چاه های غیرمجاز از سوی شرکت آب منطقه مازندران تاکید کرد.
در9 ماهه سال جاری میزان بارش باران در مازندران حدود 32 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت.
بر اساس گزارش های رسمی ، در مازندران از 130 هزار حلقه چاه فعال حدود 45 تا 50 هزار حلقه فاقد پروانه است . همچنین پنج هزار حلقه چاه در مازندران به صورت غیرمجاز بهره برداری می شود.
چاه های فاقد پروانه به منابع آبی که تا قبل از سال 85 احداث شده گفته می شود که براساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی مالکان این چاه ها باید برای دریافت پروانه به شرکت های آب منطقه ای مراجعه کنند . مازندران رتبه اول را در چاه های فاقد پروانه در سطح کشور دارد.
** برنامه آموزشی مصرف بهینه
معاون استاندار مازندران همچنین گفت که باید طرح های آموزشی و فرهنگی در کنار برنامه های برخوردی با برداشت غیرمجاز برای بهینه سازی مصرف پیگیری شود.
یونسی اظهار داشت : ما برای غلبه بر کاهش نزولات آسمانی در کشور به خصوص این استان نیاز به فرهنگ سازی داریم و این برنامه ها باید از مقاطع تحصیلی پایین شروع شود.
وی اجرای طرح های ذخیره سازی آب و مهار آب های سطحی را از دیگر راهکارها برای غلبه بر کاهش بارش ها اعلام کرد.
خبرنگار : حسین فلاحتی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
6982/1654

نظر خود را ثبت کنید