گزارشی از وضعیت سیل، برف و راه ها در استان ‌های کشور

استان ها - ایرنا - براساس گزارش پلیس راهور و سازمان هواشناسی کشور، بارش های اخیر در برخی استان ها موجب کاهش دما، وقوع سیلاب، بسته شدن راه های روستایی، لغو پروازها، قطع برق و وارد شدن خسارت های سنگین شده است.
به گزارش روز دوشنبه ایرنا ؛ بارش سنگین برف علاوه بر تعطیلی مدارس برخی استان های کشور موجب بسته شدن راههای ارتباطی روستایی، برون شهری، لغزندگی جاده ها، لغو پروازها، قطع آب و برق و گرفتار شدن خودروها در کولاک و برف را درپی داشته است .
بارش های اخیر همچنین موجب وقوع سیلاب ؛ آبگرفتگی معابر عمومی ، منازل مسکونی، در محاصره قرار گرفتن برخی روستاها، بسته شدن راه های روستایی و شهری، قطع آب و برق و تخریب تاسیسات شهری و عمومی و وارد آمدن خساراتی به برخی استانها شده است .
- آذربایجان شرقی
معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: سامانه بارشی بیشتر نقاط استان را تحت تاثیر قرار داده و موجب بارش برف و باران و کاهش محسوس دمای هوا در پایان هفته می شود .
محمد اشجعی به ایرنا گفت: شرایط ناپایدار جوی تا پایان هفته ادامه خواهد داشت و فعالیت شاخه اصلی این سامانه روزهای دوشنبه و سه شنبه خواهد بود.
وی وزش باد شدید، کولاک برف، یخبندان و لغزندگی، اختلال در تردد جاده ها به ویژه دامنه های برفگیر را دور از انتظار ندانست.
وی با اعلام اینکه در 24 ساعت گذشته کمینه دمای هوای استان با 9 درجه سانتی گراد زیرصفر از بستان آباد گزارش شده است، گفت: در این مدت بیشینه دمای هوای استان مربوط به مراغه و ملکان با 5 درجه سانتی گراد بالای صفر بود .
اشجعی اعلام کرد: دمای هوای تبریز در زمان حاضر یک درجه سانتی گراد بالای صفر است که نسبت به دیروز تغییری نکرده است.
آذربایجان‌شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم‌بندی‌های اقلیمی جزو مناطق نیمه‌خشک به حساب می‌آید.
** یزد
کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی یزد از آغاز بارشها در برخی از مناطق استان خبر داد.
محمدرضا شیرغلامی به ایرنا گفت: بارش ها در ارتفاعات شیرکوه و مناطق جنوبی استان شامل هرات و مروست آغاز شده است که در ارتفاعات شیرکوه به صورت رگباری است.
به گفته وی طی امروز صبح در نصر آباد 5.6، مروست 2.9، هرات 3.1 و گاریز 6.5 میلیمتر باران بارید.
وی با بیان اینکه بارش ها در شهر یزد نیز طی ساعات اینده آغاز خواهد شد اظهار داشت: طی امروز و امشب در سراسر استان بارشهای خوبی خواهیم داشت که در مناطق جنوبی یعنی هرات و مروست و ارتفاعات شیرکوه و همچنین مناطق شرقی شامل بافق و بهاباد بارشها از شدت بیشتری برخوردار خواهد بود.
شیرغلامی اضافه کرد: با توجه به رگباری بودن بارش ها که با رعد و برق همراه است سیلابی شدن مسیرها و ایجاد روان آب در مناطق یاد شده و نیز معابر عمومی و شهری در اغلب نقاط استان دور از انتظار نیست.
وی گفت: از اواخر روز چهارشنبه هفته جاری نیز موج بارشی جدیدی وارد استان می شود که تا یکشنبه ادامه دارد و متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.
- کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی یزد با اعلام ورود یک سامانه بارشی به استان، نسبت به آبگرفتگی معابر شهری و عمومی، اختلال در ترددهای شهری و جاده ای و جاری شدن سیل و روان آب در استان هشدار داد.
سیدعباس میرحسینی به ایرنا گفت: موج نسبتا خوبی از یکشنبه شب تا سه شنبه، بویژه طی روز دوشنبه در استان فعال خواهد بود که پیامد آن ابرناکی، گاهی وزش باد و در برخی ساعات بارندگی همراه با رعد و برق خواهد بود که در مناطق مستعد، احتمال بارش تگرگ پیش بینی می شود.
وی با بیان اینکه بارش ها همه نقاط استان را دربرمی گیرد افزود: انتظار می رود بارندگی ها بیشتر در نیمه جنوبی استان شامل شهرستان خاتم و ارتفاعات شیرکوه باشد که موقع خروج این سامانه از استان شهرستان های بافق، بهاباد و منطقه رباط پشت بادام نیز از بارش آن بهره مند می شود.

** اردبیل
چله کوچک با خودنمایی در واپسین روزهایش موج برف و سرما و کولاک را در اردبیل و بعضی نقاط این استان حاکم کرده است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، ریزش خفیف برف از جمعه شب در اردبیل آغاز شده و به شکل مداوم ادامه داشته و ارتفاع برفی که روی حجم برف و یخ های کهنه هفته گذشته باریده در سطح کوچه ها و خیابانهای شهر به پنج سانتیمتر رسیده است.
بارش برف در اردبیل شدت یافته و با آغاز وزش باد از جانب شمال شرق با بیشینه سرعت 40 کیلومتر در ساعت سبب بروز کولاک و روان شدن دانه های سفید برف در گذرگاههای درون و برونشهری اردبیل شده است.
دمای هوا که در گرمترین ساعت ظهر 2 روز گذشته منفی سه درجه بوده با نزدیک شدن به غروب آفتاب و نیز نفوذ هرچه بیشتر کانتورهای سرد قطبی در شامگاه یکشنبه به منفی شش درجه کاهش یافته است.
حاکمیت هوای سرد و برفی در اردبیل درحالیست که تازه ترین الگوهای جوی از ادامه و تشدید بارش برف و کولاک در اردبیل حکایت دارد که اوج شدت آن برای فردا انتظار می رود.
** ایلام
معاون فرودگاه شهدای ایلام گفت: پروازهای صبح دوشنبه 25 بهمن این فرودگاه از مبدا تهران به مقصد ایلام و بالعکس به علت نامساعد بودن شرایط جوی (بارش باران) و کاهش دید خلبان لغو شد.
محمدجواد یگانه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: پروازهای صبح شرکت هواپیمایی آسمان به شمارهای 840 و 841 مسیر رفت و برگشت تهران - ایلام و بالعکس به سبب وضعیت نامساعد جوی و عدم امکان برای نشست هواپیما در این فرودگاه بدلیل بارش باران و کاهش دید خلبان لغو شده است.
وی در خصوص پروازهای بعد از ظهر این فرودگاه افزود: این فرودگاه در نوبت بعد از ظهر 2 پرواز توسط شرکت هواپیمایی ماهان و آسمان از مبدا تهران به مقصد ایلام و بالعکس دارد که درصورت مساعد بودن شرایط جوی انجام خواهد شد.
به گزارش ایرنا، سامانه بارشی قوی عصر روز گذشته آسمان ایلام بویژه نواحی حوزه جنوبی استان را در بر گرفته است و تا اواخر هفته جاری فعال خواهد بود.
** کهگیلویه و بویراحمد
- مدیر فرودگاه یاسوج گفت که پرواز روز دوشنبه تهران به یاسوج و بالعکس به دلیل شرایط نامساعد جوی و کاهش میزان دید افقی لغو شد.
علی محسنیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت که شماره پرواز تهران به یاسوج 3704 و یاسوج به تهران نیز 3705 بوده است.
وی گفت که زمان پرواز تهران به یاسوج هشت صبح و یاسوج به تهران نیز 10 صبح هر روز است.
محسنیان یادآور شد که تعداد مسافران هر کدام از این پروازها 64 نفر و در مجموع 128 نفر بوده است.
اکنون باند فعلی فرودگاه یاسوج تنها پذیرای هواپیمای ATR 72 است.
** کرمانشاه
مدیرکل فرودگاه بین المللی شهید اشرفی کرمانشاه اعلام کرد که ساعت هفت صبح امروز پرواز کرمانشاه به تهران به دلیل مه گرفتگی در باند فرودگاه لغو شد.
مجتبی بیاتی روز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، گفت: این پرواز متعلق به شرکت هواپیمایی ایران ایر بود که به دلیل کاهش دید و نداشتن امکان فرود، لغو شد.
** ایلام
رئیس پلیس راه انتظامی استان ایلام گفت: بخاطر بارش باران جاده ها ارتباطی برون شهری این استان لغزنده است لذا رانندگان باید با احتیاط و رعایت سرعت مطمئن در این جاده ها حرکت کنند.
سرهنگ محسن ناصری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: تیم های پلیس راه و راهداری هم اکنون در تمامی گردنه های برفگیر و مناطق کوهستانی که گزارش بارش داشته ایم، مستقر هستند تا ضمن نظارت بر تردد خودروها بتوانند خدمات رسانی مناسبی را هم داشته باشند.
وی افزود: گزارشی مبنی بر بارش برف به جزء در گردنه قلندر نداشتیم ولی بدلیل بارش باران شاهد مه گرفتگی در برخی جاده ها بویژه مسیرهای کوهستانی همچون گردنه قلاجه، آزادی، کبیرکوه و جاده حمیل هستیم.
رئیس پلیس راه انتظامی ایلام تاکید کرد: ریزش سنگ به درون جاده در برخی مسیرها بویژه محدوده تونل راه کربلا گزارش شده که به سرعت عوامل راهداری مستقر در این نقاط اقدام به پاکسازی کرده و هیچ جاده ایی در ایتان اکنون مسدود نیست.

**سمنان (شاهرود)
فرمانده انتظامی شاهرود گفت: بارش برف درگردنه های خوش ییلاق و توسکستان از روزدوشنبه آغاز شده و رفت وآمد خودروها با زنجیر چرخ انجام می شود.
سرهنگ سیدمجتبی اشرفی درگفت وگو با ایرنا افزود: به خاطر لغزندگی راه ها ، رعایت فاصله طولی از سوی رانندگان الزامیست.
وی با بیان اینکه، ماموران پلیس راه و راهداری در این مناطق مستقر هستند، گفت: لازم است رانندگان عبوری به توصیه های آن ها عمل کنند.
فرمانده انتظامی شاهرود از رانندگان خواست ، خودروهایشان را به زنجیرچرخ مجهز کرده و سوخت و مواد غذایی کافی همراه داشته باشند.
بارش برف در شرق استان سمنان همچنان ادامه دارد و شهرستان های شاهرود و میامی را سفید پوش کرده است.

** همدان
رئیس پلیس راه استان همدان گفت: ریزش شدید برف همراه با کولاک و مه غلیظ موجب مسدود شدن جاده نهاوند - لرستان شد.
سرهنگ رضا عزیزی در گفت و گو با ایرنا افزود: جاده نهاوند - لرستان در محدوده گردنه 'نورآباد' به علت کولاک و مه شدید از دقایقی پیش مسدودود شد.
وی اضافه کرد: تیم های پلیس راه از تردد خودروها از این جاده جلوگیری کرده و رانندگان می توانند برای ادامه تردد از مسیر جایگزین نهاوند - بروجرد- لرستان استفاده کنند.
به گزارش ایرنا وی بیان کرد: عوامل پلیس راه نهاوند از نزدیکی منطقه قلعه قباد از تردد خودروها به سمت گردنه نورآباد جلوگیری می کنند.
رئیس پلیس راه استان همدان گفت: گردنه 15 کیلومتری نورآباد نهاوند از نقاط حادثه خیز و برفگیر استان همدان است که بیشتر مواقع هنگام ریزش برف مسدود می شود.
وی بیان کرد: با توجه به ریزش برف همراه با باد و کولاک احتمال بسته شدن سه گردنه دخان، اسدآباد، همه کسی و جاده سوباشی کبودراهنگ زیاد است.
- جانشین پلیس راه استان همدان گفت: با توجه به ریزش برف هم اینک سطح جاده های برون شهری این استان لغزنده است.
سرهنگ سعید اسماعیلی در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: با وجود ریزش متناوب برف تمامی جاده های این استان باز بوده و تردد در آن جریان دارد.
وی اضافه کرد: مه آلودگی در گردنه های این استان، آزاد راه همدان - ساوه و قسمتی از جاده همدان - رزن دید افقی رانندگان را به کمتر از 15 متر رسانده است.
وی تاکید کرد: با توجه به محدودیت دید ناشی از مه غلیظ و لغزندگی سطح جاده تردد با سرعت مطمئنه الزامی است.

** اردبیل
بارش برف پس از یک روز توقف موجب لغزندگی سطح معابر عمومی خلخال و راههای ارتباطی بین شهری و روستایی و کندی تردد در این شهرستان شد.
رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای خلخال از باز بودن تمام راههای ارتباطی بین شهری و روستایی این شهرستان خبرداد.
محمد قربانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برغم بارش برف در تمام راههای ارتباطی منطقه در حال حاضر جز راه خلخال به پونل در استان گیلان سایر راههای ارتباطی این شهرستان باز بوده و تردد وسایط نقلیه موتوری به صورت عادی در آنها جریان دارد.
وی گفت: به علت بارش برف همراه با یخبندان سطح جاده ها داشتن زنجیر چرخ برای رانندگان خودروهای عبوری از راههای کوهستانی و گردنه های برفگیر این شهرستان ضروری است.
فرامرز فرض الله پور ، رییس اداره هواشناسی خلخال نیز از آغاز بارش برف از نیمه شب گذشته در این شهرستان خبرداد و گفت: دمای هوای این شهر هم اکنون 6 درجه زیر صفر است.
برغم گذشت روزها از بارش برف سنگین اوایل بهمن امسال سطح بسیاری از خیابان ها و کوچه های شهر خلخال پوشیده از برف و یخ بوده و در اثر لغزندگی معابر تردد در این شهر به کندی صورت می گیرد.

** البرز
- بارش سنگین برف که از بامداد دوشنبه در استان البرز و به وی‍ژه کرج مرکز این استان آغاز شده مشکلاتی را در این شهر ایجاد کرده است. دانش آموزانی که در شیفت صبح قصد عزیمت به مدرسه را داشتند به دلیل اعلام نشدن تعطیلی مدارس در راه مانده اند و خودروها نیز به دلیل نشستن برف بر روی زمین و لغزندگی شدید خیابان ها قادر به حرکت نیستند. این در حالی است که تا ساعت 8 صبح روز دوشنبه بسیاری از معابر شهری شن پاشی نشده اند و خودروها به دلیل سرخوردگی به دور خود می چرخند و یا قادر به حرکت نبوده و یا به سختی حرکت می کنند.
- عزت الله شورگشتی مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش البرز صبح دوشنبه اعلام کرده که مدارس ابتدایی منطقه عظیمیه کرج تعطیل است.
- رئیس پلیس راه استان البرز ترافیک در آزادراه تهران - کرج - قزوین در محدوده این استان را صبح دوشنبه سنگین اعلام کرد.سرهنگ رضا گودرزی افزود: این بار ترافیکی در خط جنوبی آزادراه کرج - قزوین ازمحدوده استاندارد تا پل فردیس و درآزادراه تهران - کرج ازمحدوده پل فردیس تا کلاک و درادامه درمحدوده انستیتو پاستور تا گرمدره سنگین است .ماموران راهداری درحال نمک پاشی و پاکسازی مسیر هستند اما سطح محورها همچنان لغزنده است. هم اکنون تمام محورهای ارتباطی استان البرز به غیر ازمحور شمشک - دیزین باز و تردد درآن ها جریان دارد.
- مسئول روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان البرز اعلام کرد : به علت بارش برف و سرما مدارس پیش دبستانی و دبستان های نوبت صبح امروز دوشنبه شهرستان طالقان تعطیل است.بنابه گفته این منبع سایر مقاطع تحصیلی در شهرستان طالقان فعال بوده و این تعطیلی فقط برای پیش دبستانی ها و دبستان ها می باشد.
** زنجان
- جانشین رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان زنجان گفت: تردد در هفت مسیر ارتباطی این استان به دلیل ریزش برف و یخ زدگی و لغزندگی سطح جاده با زنجیر چرخ انجام می شود . به گفته وی تردد در مسیرهای ارتباطی زنجان - طارم، زنجان - تهم - چورزق، زنجان - دندی، دندی - تخت سلیمان، خدابنده - بیجار، خدابنده - ابهر و خدابنده - همدان، بدون زنجبر چرخ امکانپذیر نیست.
-رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: به دلیل بارش برف و برودت هوا مدارس هر سه مقطع مناطق ایجرود، ماهنشان، انگوران، خدابنده، سجاسرود، ابهر، خرمدره، سلطانیه، بزینه رود، افشار و مقاطع ابتدایی و متوسطه اول نواحی یک و دو زنجان امروز دوشنبه 25 بهمن شیفت صبح تعطیل اعلام می شود.
- اداره کل هواشناسی استان زنجان با توجه به تقویت سامانه و پیش بینی تشدید بارش ها از اواخر امروز /یکشنبه/ تا روز دوشنبه، اخطاریه جوی صادر کرد.احد یاغموری افزود: بر اساس پیش بینی های انجام شده وضعیت جوی این استان امروز/یکشنبه/ابری و مه آلود به تدریج با افزایش بارش برف و وزش باد همراه است که در اواخر وقت تشدید بارش ها و احتمال کولاک موضعی وجود دارد.از اواخر یکشنبه تا اواخر روز دوشنبه به مدت 24 ساعت بارش قابل ملاحظه برف در این استان به وقوع خواهد پیوست که به تدریج انتظار می رود از میزان بارش ها کاسته شود.
** گلستان
مدیر کل هواشناسی گلستان اعلام کرد که آسمان استان از امروز تحت تاثیر سامانه کم فشار و سرد همراه با ریزش های پراکنده است که این شرایط در مناطق کوهستانی و ارتفاعات بصورت برف پیش بینی می شود.نوربخش داداشی روز دوشنبه در اطلاعیه ای افزود: نقشه های پیش یابی در این خصوص از تداوم ابرناکی آسمان، بارش ملایم و پراکنده و، وزش باد در بخش های مختلف استان خبر می دهد و بخبندان، مه و برف در نواحی مرتفع کوهستانی دور از انتظار نیست. به گتفه وی این شرایط تا ساعات پایانی امشب ادامه دارد و پس از آن شاهد پایداری نسبی هوا و افزایش دما خواهیم بود که تا چهارشنبه شب ادامه دارد.
** مازندران
- سرپرست پلیس راه مازندران گفت که جاده هراز به علت بارش شدید برف دقایقی پیش بسته شد.سرهنگ محمدرضا خسرویان افزود : شدت برف اکنون از شهر گزنک تا بعد از آستانه مبارکه امامزاده هاشم (ع) درمحدوده حوزه استحفاظی استان مازندران بیشتر است و به علت لغزنده بودن سطح جاده و کاهش دید ، جاده بر روی خودروها بسته شد.
- بارش برف و کولاک که از بامداد امروز دوشنبه در مازندران شروع شد و همچنان نیز ادامه دارد، تردد خودروهای عبوری را در محورهای این خطه شمال کشور با مشکل مواجه کرده است .بر اساس اعلام راهداری مازندران ، هم اکنون جاده هراز به دلیل بارش شدید برف و باران مسدود است و تردد در محورهای کندوان، سوادکوه و کیاسر نیز با زنجیر چرخ برقرار است.
معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران به خبرنگار ایرنا گفت که بارش شدید برف و کولاک تردد خودروهای عبوری را در محور سوادکوه و کیاسر با مشکل مواجه کرد.عباسعلی نجفی افزود : تردد خودروها در این محورها به علت بارش شدید برف و کولاک و کاهش دید با کندی انجام می شود .

** هرمزگان
جاده بستک- مهران به دلیل احتمال طغیان رودخانه ها مسدود شد
اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای هرمزگان از مسدود شدن جاده بستک- مهران به دلیل بارندگی و احتمال طغیان رودخانه ها خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایرنا،این اداره کل اعلام کرده است:رانندگان می توانند تا پایان بارندگی از مسیر جایگزین جاده بستک -کهورستان استفاده کنند.
لازم به ذکر است، اداره کل هواشناسی هرمزگان در اخطاریه شماره هشت خود نسبت به بارش شدید باران و احتمال طغیان رودخانه ها در استان به دنبال ورود سامانه ناپایدار بارشی هشدار داده است.
براساس این اخطاریه شدت این ناپایداری ها طی روزهای دوشنبه تا چهارشنبه به صورت رگبار باران و رعد وبرق با احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها، افزایش لحظه ای سرعت باد و متلاطم شدن دریا خواهد بود.
کاهش دمای دو تا شش درجه ای هوا در هرمزگان تا پایان هفته
کارشناس اداره کل هواشناسی هرمزگان گفت: به دنبال ورود سامانه بارشی جنوب غربی به استان، از امشب تا پایان هفته، دمای هوای اقصی نقاط استان بین دو تا شش درجه کاهش می یابد.
مجتبی حمزه نژاد عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با ورود این سامانه به هرمزگان، از صبح امروز شاهد آغاز بارش باران در غرب و جزایر استان هستیم که از امشب بر شدت بارندگی ها اضافه خواهد شد.
وی با بیان اینکه این بارندگی ها تا پایان هفته جاری در هرمزگان ادامه دارد، خاطرنشان کرد: اکنون سرعت وزش باد در استان کمتر از 25 کیلومتر بر ساعت است که از امشب بر سرعت افزایش باد نیز افزوده می شود و تا 40 کیلومتر بر ساعت می رسد.
اکیپ های اجرایی دستگاه های خدمات رسان هرمزگان برای بارندگی در آماده باش کامل باشند
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان با اشاره به هشدار هواشناسی نسبت به ورود سامانه بارش زا به استان گفت: طبق پیش بینی های هواشناسی بارندگی در روزهای آینده خیلی شدید است و اکیپ های اجرایی دستگاه های خدمات رسان همچون آب، برق، مخابرات و هلال احمر و شهرداری در آماده باش کامل باشند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، عباس شیرخانلو دوشنبه در چهارمین نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان هرمزگان اظهار داشت: جلسات شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان ها تشکیل شده و از دستگاه ها خواسته شده به هشدارهای صادره بیش از پیش توجه لازم را به عمل آورند.
**بوشهر
هشدار هواشناسی بوشهر، احتمال وقوع سیل
مدیرکل هواشناسی استان بوشهر گفت: با توجه به بارش های سیل آسا در روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته جاری در این استان، احتمال طغیان رودخانه های فصلی در این استان وجود دارد.
نادر شفیع خدایی در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به ورود یک سامانه بارشی فعال از اواخر وقت امروز به استان بوشهر، این سامانه بارشی از روز یکشنبه در سطح استان آغاز و به تناوب تا پایان هفته ادامه می یابد.
وی بیان کرد: با توجه به بارش مداوم و سنگین باران گاهی رگبار شدید همراه با وزش باد و رعد و برق و ریزش تگرگ در روزهای دوشنبه و سه شنبه، نسبت به آبگرفتگی معابر عمومی و خطر وقوع سیلاب در این استان هشدار داده می شود که در این ازتباط توصیه می شود برای جلوگیری از هر گونه خسارت تمهیدات لازم صورت گیرد.
نشست اضطراری شورای هماهنگی مدیریت بحران گناوه
در پی اعلام هواشناسی و ستاد بحران استان بوشهر مبنی بر وقوع بارندگی سیل آسا در این استان، شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان گناوه روز شنبه در فرمانداری جلسه اضطراری تشکیل داد.
به گزارش ایرنا، فرماندار گناوه دراین نشست گفت: تمامی ادارات و نهادهای این شهرستان بویژه اعضای شورای مدیریت بحران با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر وقوع بارش های سیل آسا در استان بوشهر در آمادگی کامل بسر می برند.
* وضعیت راه ها
** کهگیلویه وبویراحمد
- مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت که بارندگی شبانه روز گذشته سبب ریزش کم حجم کوه و سنگ در نقاطی از جاده اصلی یاسوج -شیراز شده که راهداران و نیروهای امدادی همچنان مشغول پاکسازی جاده هستند.
علی وفایی مقدم روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت که این ریزش انسداد کامل جاده را در پی نداشته اما احتمال شدت آن با ادامه بارش ها وجود دارد که ضرورت رعایت احتیاط کامل رانندگان در این مسیر پر ترافیک بیش از پیش احساس می شود.
- با توجه به اعلام هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد میزان بارندگی در برخی نقاط استان در شبانه روز گذشته بالای 60 میلیمتر گزارش شده است.
به گفته کارشناس هواشناسی استان لوداب بویراحمد با 64 و قلعه رئیسی در شهرستان کهگیلویه نیز با 45میلیمتر بیشترین میزان بارندگی شبانه روز گذشته را داشته اند.
بخشدار چاروسا کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به وقع بارندگی شدید در دهستان جاورده و سیلابی شدن دره‌ها سیل خانوارهای زیادی را تهدید می‌کند.
حیات پرواز در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا شدت بارندگی در دهستان جاورده را زیاد دانست و اظهار داشت: سیل، شماری از خانه ها را تهدید می‌کند.
وی بیان کرد: نیاز است اداره راه برای منحرف کردن مسیر سیلاب یک دستگاه لودر در این دهستان مستقر کند.
پرواز بیان کرد: با توجه به کمبود امکانات راهداری نیاز است مسئولان برای جلوگیری از حوادث احتمالی همکاری لازم را انجام دهند.
بخشدار چاروسا اظهار کرد: با توجه به شدت بارندگی در بخش چاروسا احتمال وقوع سیل در دیگر مناطق بخش نیز وجود دارد.
** استان مرکزی
- رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: تردد در محورهای ارتباطی این استان بدون زنجیر چرخ و امکانات و تجهیزات ایمنی زمستانی امکان پذیر نیست.
سرهنگ ایرج کهریزی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در تمامی محورهای ارتباطی این استان بارش برف سنگین و کولاک وجود دارد و تنها در دلیجان بارش به صورت باران است.
وی توضیح داد: به علت بارش سنگین برف و کولاک محور زالیان از سه راهی پلیس راه به بروجرد مسدود شده است.
-رضا حاجتی رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای زرندیه گفت:تردد در راه های اصلی و روستایی بخش خرقان این شهرستان با کندی انجام می شود.
حاجتی از رانندگان خواست از سفر های غیر ضروری خودداری و در صورت امکان از زنجیر چرخ استفاده کنند.
حاجتی تصریح کرد:راهداران حمل و نقل جاده ای شهرستان زرندیه از ساعات اولیه بارش برف در حال باز کرن راه های اصلی و روستایی بخش خرقان زرندیه هستند.
** خراسان رضوی
- رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی گفت: سطح بیشتر جاده های این استان هم اینک لغزنده بوده و بخاطر پدیده مه دارای محدودیت دید است.
سرهنگ هادی امیدوار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بارش برف هم اینک در گردنه ها و جاده های کوهستانی خراسان رضوی در جریان است.
وی ادامه داد: سطح گردنه تیوان در مسیر قوچان، گردنه های شریف آباد و ابرش در نیشابور، گردنه گوجکی در جاده مشهد - کلات و مسیر مشهد - فریمان به دلیل بارش برف لغزنده است.
رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی گفت: همچنین در گردنه مزداوند در جاده سرخس، گردنه های خماری، اسلام قلعه و رباط سفید در مسیر مشهد - تربت حیدریه و همچنین مسیر مشهد - نیشابور مه گرفتگی شدید و محدودیت دید وجود دارد.
** قزوین
- رئیس پلیس راه استان قزوین، تردد در جاده های استان را تنها با زنجیر چرخ امکان پذیر دانست و با اشاره به اعمال محدودیت برای عبور و مرور خودروهای سنگین در آزادراه ها، گفت: عوامل پلیس راه در پاسگاه های انتظامی از حرکت خودروهای بدون زنجیر چرخ جلوگیری می کنند.
سرهنگ نصرالله بیگلری افزود: در حال حاضر بارش برف همراه با باد شدید و کولاک در تمامی آزادراه ها و جاده های اصلی و فرعی استان جریان دارد و سطح جاده ها نیز یخ زده و لغزنده است.
وی ادامه داد:با توجه به ادامه بارش ها و لغزندگی سطح جاده ها محدودیت های تردد تریلرها و کامیون ها در آزادراه های قزوین - رشت و قزوین - زنجان از سوی پلیس اعمال شده است.
** فارس
- راههای کنارگذر 2 سوی رودخانه خشک شیراز دوشنبه با هدف پیشگیری از مشکلات احتمالی ناشی از بارندگی مسدود شد.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان شیراز گفت: همه ورودی این کنارگذرها از سمت شرق به غرب و همچنین جهت مقابل بسته شده است و از این رو، رانندگان باید از مسیرهای جایگزین برای رسیدن به مقصد استفاده کنند.
سرهنگ فرج الله موسوی با اشاره به جاری شدن آب در رودخانه خشک شیراز افزود: ضرورت دارد که رانندگان برای تهیه عکس و فیلم از مناظری که به دلیل باران زیباتر شده اند به صورت ناگهانی پدال ترمز را فشار ندهند و برای توقف به منتهی الیه سمت راست مسیر مراجعه و خودرو خود را پارک کنند.
وی اظهار کرد: در شرایط آب و هوایی همراه با بارش، شهروندان نباید خودروهای نقلیه خود را میان خیابان رها کنند.
-مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس گفت: بارش باران که از روز شنبه 23 بهمن در برخی نقاط استان از جمله شیراز آغاز شده تاکنون خسارتی به دنبال نداشته است.
حسن فیاض پور دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: میزان بارندگی در جنوب و شرق مطلوب بوده و در برخی نقاط استان نیز بارش برف داشته ایم.
وی اظهار کرد: در گردنه کولی کش در محور صفاشهر - آباده در شمال استان فارس به علت بارش برف و یخ زدگی تردد خودروها بدون زنجیر چرخ امکان پذیر نیست.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس گفت: خودروهایی نیز که قصد تردد در محور سپیدان - یاسوج و سپیدان– کمهر دارند حتما باید از زنجیر چرخ استفاده کنند.
فیاض پور گفت:از شامگاه یکشنبه تا ساعت 9 صبح دوشنبه در فیروزآباد، فراشبند و قیر و کارزین بین 20 تا 30 میلیمتر بارندگی داشته ایم و در شیراز نیز میزان بارندگی در این مدت، 16 و هفت دهم میلیمتر گزارش شده است.
** لرستان
- رئیس پلیس راه لرستان گفت: محور ارتباطی بروجرد - اراک در گردنه زالیان به علت بارش شدید برف و کولاک، مه گرفتگی و لغزندگی مسدود شده و تلاش برای بازگشایی آن همچنان ادامه دارد.
سرهنگ مرتضی چغلوند روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به بارش شدید نزولات آسمانی بازگشایی این محور به کندی صورت می گیرد.
وی گفت: محور بروجرد - اراک یکی از محورهای اصلی و ترانزیتی کشور است که تلاش برای بازگشایی آن توسط تیم های امداد رسان راهداری، هلال احمر و پلیس راه، ارتش و سپاه در حال انجام است.
وی مسیر جایگزین را جاده بروجرد - ملایر - اراک اعلام کرد و افزود: همراه داشتن زنجیرچرخ و سایر تجهیزات ایمنی و گرمایشی برای تردد در جاده ‌های استان لرستان ضروری است.
- معاون خدمات شهری شهرداری بروجرد گفت: با توجه به بارش شدید برف از شب گذشته تاکنون، بیش از 50 اصله درخت در بروجرد شکسته شده است.
فرامرز رضایی دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون 15 تیم خدمات شهری در حال برف روبی از سطح شهر هستند و با توجه به تداوم بارش برف کار برف روبی ادامه دارد.
به گفته وی خیابان های اصلی شهر بروجرد برف روبی شده و تردد امکان پذیر است و در مرحله بعد تیم های برف روب کار برف روبی خیابان های فرعی را نیز آغاز می کنند.
وی افزود: برای کمک به تیم های راهداری مستقر در محورهای اصلی یک دستگاه ماشین برف روب و یک دستگاه نمک پاش به گردنه زالیان اعزام شده است.
- مدیر روابط عمومی شرکت توزیع برق لرستان گفت: برق برخی نقاط استان لرستان به دلیل بارش سنگین برف و شکستگی درختان قطع شده است.
مجید امرائی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به دلیل سنگینی و آبدار بودن برف و همچنین شکستگی درختان شبکه های برق رسانی برخی نقاط استان لرستان دچار مشکل شده است.
وی اظهار کرد: در حال حاضر برق نقاطی از بروجرد، اشترینان، الشتر، بیرانشهر و همچنین برخی روستاهای نور آباد و الشتر قطع است.
امرایی افزود: شبکه برق رسانی استان دارای استانداردهای لازم و بدون هیچگونه مشکلی است اما متاسفانه به دلیل بارش برف سنگین و قطع درختان شبکه برق رسانی در برخی نقاط استان دچار مشکل شده است.
**کرمانشاه
- رئیس راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان سلسله گفت: به دلیل بارش برف شدید، راه ارتباطی 150 روستای شهرستان سلسله مسدود شده است.
محسن ملکی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به باز بودن محورهای ارتباطی اصلی شهرستان سلسله افزود: بارش سنگین برف از نیمه های شب گذشته در شهرستان سلسله آغاز شده و تیم های راهداری مشغول برف روبی و نمک پاشی محورهای اصلی هستند.
وی از آماده باش کامل 36 نیروی راهداری شهرستان سلسله خبر داد و گفت: در صورت مساعد بودن هوا و قطع بارش ها تلاش می شود تا عصر امروز تمامی راه های ارتباطی مسدود شده روستایی بازگشایی شوند.
- فرماندار دلفان گفت : بارش برف سنگین موجب مسدود شدن راه 100 روستا و قطعی برق 40 روستای شهرستان دلفان شده است.
جعفر طولابی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام این خبر افزود: تیم های برف روب برای بازگشایی محورهای روستایی اعزام شده اند و در حال تلاش برای بازگشایی این مسیرها هستند.
وی افزود: با وجود بارش سنگین برف، ارتباط راه های اصلی نورآباد به شهرستان های خرم آباد، نهاوند و کرمانشاه برقرار است اما به علت لغزندگی، تردد تنها بوسیله زنجیر چرخ امکان پذیر است.
فرماندار دلفان گفت: به دلیل ریزش برف، برق چهل روستای دلفان و نقاطی از نورآباد قطع شده است که با توجه به تلاش ماموران اداره توزیع برق شهرستان دلفان، مشکل قطعی برق 50 درصد این روستا هاحل شده است.
- رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای کنگاور، با اشاره به اینکه راه ارتباطی 13 روستای این شهرستان مسدود است، گفت: مسافران تا زمان بازگشایی مسیرها، از سفر به مناطق روستایی خودداری کنند.
علی طاهرآبادی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بارش برف از بامداد امروز در سطح این شهرستان آغاز شده و راه ارتباطی 13 روستای دهستان های خزل غربی، فش و قزوینه را با مرکز شهر مسدود کرده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون سه گروه راهداری در تلاش برای بازگشایی راه این روستاها و تسهیل در تردد در مسیرهای برف گیر با انجام نمک پاشی هستند.
وی گفت: شدت بارش برف و کولاک موجب لغزندگی راه ها و کندی تردد در مسیرهای ارتباطی شهرستان کنگاور شده است.
**گیلان
- سخنگوی پلیس راه فرماندهی انتظامی استان گیلان گفت: به دلیل شرایط جوی و بارش برف، تردد در مسیر رشت - قزوین محدوده کوهین به کندی صورت می گیرد.
سرگرد کریم فقیری روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا بیان کرد: تمامی محورهای استان باز است ولی با توجه به بارش برف در استان قزوین بویژه محدوده کوهین، تردد خودروها به کندی انجام می شود.
وی ادامه داد: توصیه اکید ما به هم وطنانی که قصد سفر به استان های قزوین، تهران یا عبور از جاده رشت - قزوین را دارند، در صورت عدم ضرورت، آن را به زمان دیگری موکول کنند.
- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان از برآورد 15 میلیارد ریالی خسارت برف اخیر به 105 مجتمع آبرسانی استان خبر داد.
محبعلی رنج در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بارش برف اخیر، به 105 مجتمع آبرسانی در شهرستان های رشت، لاهیجان، آستانه اشرفیه، رودسر، املش، لنگرود، سیاهکل، فومن، صومعه سرا، شفت و رودبار 15 میلیارد ریال خسارت وارد کرده است.
وی بیشترین خسارت وارد شده را مربوط به یخ زدگی کنتور، شکستگی خطوط آبرسانی، تخریب ایستگاه های پمپاژ و سوختگی تابلو برق ها عنوان کرد.
1484
دریافتی از خبرنگاران ایرنا مراکز استانها **انتشار دهنده : اصغر رضاخانی

نظر خود را ثبت کنید