میراث فرهنگی , موزه خراسان , آثار شهرسوخته زابل " />

اسکلت های پنج هزار ساله شهرسوخته سیستان در موزه خراسان به نمایش درآمد

مشهد- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: اسکلت های پنج هزار ساله شهرسوخته سیستان و برخی اشیای تاریخی مدفون شده با آنها در گورستان دوران پیش از تاریخ، در موزه بزرگ خراسان به نمایش گذاشته شده است.
ابوالفضل مکرمی‌فر، دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در این راستا سه اسکلت به موزه بزرگ خراسان منتقل شده که در ایام نوروز گردشگران و علاقه مندان می توانند از آن دیدن کنند.
وی افزود: با هر جسد دفن شده در این گورستان تاریخی تعداد 35 شی تاریخی نیز دفن شده است که این آثار نیز به همراه اسکلت ها به نمایش گذاشته شده است.
وی بیان کرد: شهر سوخته از وسیع ترین زیستگاه های فلات ایران و به عبارتی آزمایشگاهی بزرگ در بیابانی به وسعت 51 هکتار است که به لحاظ موقعیت به صورت تپه های پیوسته در 56 کیلومتری زابل به زاهدان و در کنار کهن ترین دلتای هیرمند قرار گرفته و از مهمترین مراکز آغاز شهرنشینی است که در پنج هزار سال پیش مسکونی بوده است.
او افزود: شهر سوخته یکی از زیستگاههای باستانی با اهمیت حوزه فرهنگی شرق و شمال شرق کشور است که آثار آن نشانگر شواهدی ارزشمند از دوران استقرار در روستاها و ورود بشر به دوران تمدن و شهرنشینی است.
مکرمی فر گفت: قبرهای انتقال یافته از سایت موزه باستان شناسی شهرسوخته به موزه بزرگ خراسان نمونه ای از آیین و رسوم تدفین و اعتقادات انسانهای دوران پیش از تاریخ ایران در حوزه فرهنگ های پیش از تاریخ منطقه شرق و شمال شرق کشور به شمار می روند.
وی افزود: این آیین ها تا حدود زیادی قابل مقایسه با فرهنگهای پیش از تاریخ منطقه خراسان، که در مطالعات و کاوش های باستان شناسی تپه برج نیشابور و زیستگاه های باستانی مشابه در تپه دامغانی سبزوار کشف و بررسی شده، هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی بیان کرد: یکی از اهداف انتقال و نمایش آثار تدفین گورستان شهرسوخته، معرفی شاخصه های ارتباطات فرهنگی منطقه شهرسوخته زابل با پهنه فرهنگی خراسان در دوران پیش از تاریخ در حوزه فرهنگی شرق و شمال کشور است.
مکرمی فر افزود: شواهد فرهنگی برجای مانده از شهرسوخته، که به لحاظ علمی استانداردهایی فراتر از آن زمان را نشان می‌دهد و نقش مهمی در اشاعه تمدن و فرهنگ ایفا کرده، نظر بسیاری از باستان شناسان و متخصصان علوم مختلف را به خود جلب کرده است.
وی گفت: دلیل این اقدام فرهنگی نشان دادن اهمیت شهرسوخته به عنوان دولت شهر پهنه هیرمند و تاثیر تمدنی ارتباط آن با حوزه فرهنگی مناطق شرق ایران و آسیای مرکزی است و مهمترین هدف ما برای نمایش این قبور و اشیای داخل آن، آشنایی گردشگران و زائران مشهد مقدس با گوشه ای از عظمت تمدنی این محوطه ارزشمند است، که در فهرست جهانی به ثبت رسیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: باستان شناسان از محتویات گورستان شهرسوخته اطلاعات ذی قیمتی مانند آیین ها و باورهای اجتماعی مذهبی، مشاغل، نوع بیماری‌ها، سن و تغذیه، تاریخ و تحول علوم پزشکی به دست آورده اند که از وجود یک جامعه پیشرفته و سازمان یافته در حوزه فرهنگی شرق و شمال شرق ایران در قبل از اسلام و دوران پیش از تاریخ حکایت دارد.
وی با بیان اینکه در ایام نوروز ساعت کاری موزه بزرگ خراسان از هشت صبح تا 19 است، اظهار کرد: نمایش این آثار کهن تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده ادامه خواهد داشت.
موزه بزرگ خراسان در زمینی به مساحت پنج هزار متر مربع در 13 طبقه با زیربنای 18 هزار مترمربع صحنه ای از تجلی خراسان در حوزه های فرهنگی، تاریخی و تمدنی است.
این موزه که از نظر ساختمان، تداعی گر اثر تاریخی کاخ خورشید در شهرستان کلات است، یکی از موزه­ های استاندارد کشور است که بعد از انقلاب اسلامی ساخته شده و هر طبقه بر اساس نوع کاربری آن، تجهیز و تقسیم بندی شده است.
شهرسوخته زابل به عنوان یکی از آثار ارزشمند بشری و اثری شاخص مربوط به دوران شهرنشینی در ایران در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
5132/7496

نظر خود را ثبت کنید