رییس سازمان ملی استاندارد ایران:

13 هزار استاندارد در دولت تدبیرو امید تدوین شده است

تهران-ایرنا- رییس سازمان ملی استاندارد ایران از تدوین 39 هزار استاندارد توسط این سازمان از سال 1309 تاکنون خبرداد و گفت:13 هزار استاندارد فقط در دولت تدبیرو امید تدوین شده که یک سوم استاندارد های تدوین شده را در برمی گیرد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، نیره پیروزبخت روز پنجشنبه در نشست معاون اجرایی رییس جمهوری با مدیران سازمان ملی استاندارد ادامه داد: سازمان ملی استاندارد تاکنون 100 دفتراستاندارد سازی در سراسر کشور را با مشارکت بخش های مرتبط در سایرسازمان ها راه اندازی کرده است.
وی از طراحی 137 کمیته فنی متناظر در سطح بین المللی از ابتدای دولت یازدهم تاکنون خبرداد و افزود: اکنون تعداد کمیته های فنی متناظر در این سازمان به 266 کمیته فنی رسیده است که باسازمان های بین المللی همکاری دارند.
پیروزبخت گفت: 807 کمیته فنی فرعی نیز در طول سه سال گذشته طراحی و اجرا شده است.
رییس سازمان ملی استاندارد یکی از مهمترین اتفاق هایی که در سه سال اخیربرای این سازمان رخ داده را اختصاص مسوولیت هماهنگی کمیته منطقه خاورنزدیک کدکس بین الملل به جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و افزود: قرار است نسبت به تدوین استانداردهای منطقه ای با سیار اعضا همکاری داشته باشیم.
وی از تدوین سند راهبردی کدکس غذایی که اکنون در شورای کدکس که همه سازمان های جهانی در آن حضور دارند در حال بحث و بررسی است خبرداد.
پیروزبخت از پیشنهاد تدوین 56 استاندارد بین المللی که مورد پذیرش همه اعضای کدکس قرار گرفته است خبرداد و گفت: چنین چیزی را سال های گذشته به سختی از کشورمان می پذیرفتند درحالی که پس از رفع تحریم ها این امر ممکن شد.
رییس سازمان ملی استاندارد ادامه داد :35طرح مطالعاتی دربخش ارتقای مشارکت در تدوین استاندارد های بین المللی از سوی ایران به سازمان جهانی استاندارد ارایه شده است.
به گفته وی، برای نخستین بار کمیته فنی ایزو در بخش صرفه جویی انرژی نشست بین المللی خود را در ایران برگزار کرد و برای نخستین بار واژگان فارسی در استاندارد های جهانی بکار گرفته شده اند و اکنون 11 واژه فارسی در استاندارد های جهانی وارد شده است.
پیروزبخت ادامه داد: هفت دبیرخانه کمیته های مختلف بین المللی در سازمان ملی استاندارد ایران تشکیل شده اند و موسسه منطقه ای ویسکام نیز دفتری در ایران ایجاد کرده است.

*تسهیل در فرایند تجارت
رییس سازمان ملی استاندارد به فعالیت های این سازمان برای تسهیل امور تجارت اشاره کرد و خاطرنشان ساخت:فعالیت های ثبت کالا و ثبت برند به صورت صدور گواهی انجام شده است و برای تسهیل صادرات مشوق ها و تسهیلات برای صادرکنندگان برتر اختصاص داده می شود.
وی از تجدید نظر در دستورالعمل ها و فرآیند های مطابق با مقررات جاری کشور خبرداد و افزود: تفاهمنامه هایی با سازمان گمرک منعقد شده تا زمان ماندگاری کالاها کاهش یابد.

**بخش نفت
پیروزبخت به تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای واگذاری برخی امور بخش نفت به این سازمان اشاره کرد و بیان داشت: تلاش های صورت گرفته کمترین مفسده در این بخش را ممکن کرده و حدود 569پرونده سوخت سوبسید دارد مطرح شده که از خروج آنها جلوگیری به عمل آمده است.

*نظارت بر مراکز تفریحی
رییس سازمان به انجام 45 هزار نظارت برمرکزهای تفریحی و شهربازی ها اشاره کرد و گفت: تله کابین ها هم مشممول مقررات استاندارد اجباری شده اند.
وی از همکاری خوب وزارت ورزش و جوانان با سازمان استاندارد برای استاندارد کردن وسایل بازی خبر داد و افزود: طرح های استاندارد سازی مدرسه ها هم درحال پیگیری است.

*بحث انرژی
پیروز بخت از آغاز فعالیت استاندارد بر روی خودروهای درحال حرکت مجهز به سوخت سی.ان.جی با همکاری وزارت نفت خبر داد و خاطرنشان ساخت: در زمینه بحث ال.پی.جی نیز فعالیت خوبی را آغاز کرده ایم.
وی به جایگزینی 923 هزار سیلندرنو با سیلندرهای کار کرده اشاره کرد و یادآورشد:حدود سه میلیون شیر نو نیز در جایگاه های عرضه ال.ان.جی بکار گرفته خواهد شد.
رییس سازمان ملی استاندارد گفت: مقرر شده سه میلیون و700 هزار سیلندر ال.ان.جی بازسازی و به چرخه خدمت رسانی باز گردانده شوند.

*کالیبره کردن وزنه ملی
به گفته وی، سازمان ملی استاندارد ایران در دولت یازدهم و برای نخستین بار اقدام به کالیبره کردن وزنه نمونه ملی ایران کرد.
صبح امروز محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهور برای بررسی وضعیت سازمان ملی استاندارد ایران در برنامه ششم توسعه در محل این سازمان حضور یافت و از نزدیک در جریان گزارش های مدیران این سازمان قرار گرفت.
اقتصام**2078** 1440
خبرنگار: محمد مهدی بهرامی **انتشار: معصومه گلشن
آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
[email protected]
https://t.me/irnaeco

نظر خود را ثبت کنید