وزارت صنعت آمادگی راه اندازی خط کشتیرانی مستقیم ازبندرچابهار را دارد

چابهار - ایرنا - معاون توسعه مدیریت منابع و امور استان های وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر سازمان بنادر و دریانوردی درخواست کند این وزارتخانه آمادگی لازم برای راه اندازی خط لاینر (مستقیم) کشتیرانی و جابجایی دریایی از بندر چابهار را دارد.
محمدرضا فیاض روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از بندر شهید بهشتی چابهار به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آشنایی با آخرین اقدامات و فعالیت ها در طرح توسعه بندر شهید بهشتی از اهداف سفر به چابهار بوده است.
وی افزود: اقدامات خوبی برای توسعه بندر شهید بهشتی چابهار انجام شده است که جای قدردانی دارد.
وی ادامه داد: سرمایه گذاران باید از هم اینک در این منطقه حضور پیدا کنند و بازاریابی لازم را برای صادرات و ترانزیت کالا داشته باشند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همکاری و تعامل همه مسئولان برای راه اندازی و آغاز فعالیت بندر شهید بهشتی را خواستار شد.
وی بیان کرد: تاخیر در تکمیل زیرساخت ها و راه اندازی بندر شهید بهشتی چابهار ضرر و زیان زیادی دارد و باید همه تلاش ها برای افتتاح آن انجام شود.
وی با بیان اینکه پس از راه اندازی بندر شهید بهشتی اشتغال زیادی در این منطقه به وجود خواهد آمد، خاطرنشان کرد: اشتغال، امنیت پایدار و توسعه منطقه را به دنبال خواهد داشت.
به گزارش ایرنا چابهار دارای 2 بندر بزرگ و مهم شهید بهشتی و شهید کلانتری است که این 2 اسکله تاکنون چه در زمان جنگ و چه پس از آن نقش بسیار مهمی در صادرات و واردات کالا داشته اند.
اسکله شهید بهشتی با مساحت 240 هکتار و محوطه های بارانداز 16 هکتار، انبارهای مسقف 30 هزار متر مربع و اسکله شهید کلانتری دارای 30 هزار متر مربع مساحت، 35 هزار متر مربع بارانداز، 30 هزار مترمربع انبار مسقف و 14 هزار و 500 مترمربع محوطه کانتینری است.
اسکله شهید بهشتی پنج پست و اسکله شهید کلانتری هم پنج پست برای پهلوگیری شناورهای تجاری دارند که سه پست از اسکله شهید بهشتی چند منظوره و یک پست اسکله نفتی و اسکله شهید کلانتری نیز دارای یک پست چند منظوره و سه پست کالاهای عمومی است.
بندر شهید بهشتی از سال 1362 همزمان با سفر رهبر معظم انقلاب و بندر شهید کلانتری نیز در همان سال افتتاح شده است.
در بندر شهید کلانتری برای بخش اسکله های اضطراری و ارائه خدمات حمل و نقل دریایی زیر هزار تن طراحی شده است و در سالهای 61 و 62 سازمان بنادر و دریانوردی به سبب اهمیت بندر چابهار در مواقع بحرانی ظرفیت حمل و نقل دریایی آن را 800 هزار تن در نظر گرفت و پس از گذشت چند سال با ایجاد لایروبی، پست اسکله و نصب موج شکن، ظرفیت بندر را به 2 میلیون و 500 هزار تن افزایش داد.
طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در پنج مرحله با اعتبار 341 میلیون دلار از سال 1387 آغاز شده و پیمانکار اجرایی این طرح که برنده مناقصه شد، قرارگاه خاتم الانبیاست.
مقرر شده است در مرحله نخست این طرح ظرفیت حمل و نقل دریایی بندر چابهار از 2 میلیون و 500 هزار تن به هشت میلیون و 500 هزار تن افزایش یابد.
بندر چابهار واقع در جنوب سیستان و بلوچستان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.
چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**3042 خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی

نظر خود را ثبت کنید