خراسان جنوبی علاوه بر ظرفیت های فرهنگی و تاریخی مکان مناسبی برای گردشگری طبیعی است

بیرجند- ایرنا- خراسان جنوبی با وجود عرصه های بیابانی و کویری وسیع، به دلیل داشتن زیستگاه های طبیعی حیات وحش و پوشش گیاهی شاخص، علاوه بر ظرفیت های فرهنگی و تاریخی از قابلیت های زیادی برای گردشگری طبیعی نیز برخوردار است.
با وجود این استعدادها در خراسان جنوبی اما این ظرفیت چندان برای گردشگری طبیعی شناخته شده نیست و شاید نبود شناخت مناسب جذابیت های منطقه برای گردشگران، این منطقه طبیعی بکر را از مقوله گردشگری دور نگه داشته است.
در سال های متمادی اقدام های زیادی برای شناساندن این استان به عنوان یک منطقه گردشگری طبیعی با حیات وحش غنی و پوشش گیاهی شاخص، از سوی نهادهای مختلف انجام شده، اما آنچه نشان می دهد به طور یقین این اقدام ها کافی نبوده است.
آنچه مسلم است با ورود گردشگران خواستار طبیعت به خراسان جنوبی، و حضور در این جاذبه ها، جدای از تبلیغ و شناساندن این استان به عنوان محلی برای طبیعت گردی طبیعی، برکات دیگری را از جمله تقویت وضعیت اقتصادی مردم استان خواهد داشت.
امیدواریم آنچه انجام شده و شاید کافی نبوده با اقدامی دلسوزانه توسط متولیان امر، محقق شود.

** خراسان جنوبی، یکی از قطب های تنوع زیستی بیابانی کشور است
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی روزشنبه در گفت و گو با ایرنا، گفت: این استان به دلیل اقلیم خاصی که دارد یکی از قطب های تنوع زیستی بیابانی و کویری در کشور محسوب می شود.
پرویز آرامنش، افزود: این استان با داشتن افزون 50 گونه پستاندار، 154 پرنده، 62 خزنده و سه 2زیست از غنای زیستی بالایی برخوردار است.
به گفته وی حفاظت از گونه های ارزشمند و در معرض تهدیدی چون یوزپلنگ آسیایی، پلنگ، آهو، قوچ و میش، کل و بز، جبیر، شاه روباه، گربه شنی، گربه پالاس، گربه وحشی، روباه شنی و ... از اهداف عمده و اولویت های کاری این اداره کل قرار گرفته است.
وی ادامه داد: هوبره، زاغ بور، فلامینگو، شاهین، بالابان، بحری، عقاب طلایی، عقاب صحرایی، عقاب تالابی، عقاب شاهی، انواع سارگپه، انواع سنقر و گنجشک سانان، از مهمترین پرندگان شاخص، و لاک پشت آسیایی، لاک پشت مهمیزدار، آگامای سروزغی ایرانی و انواع مارها از جمله خزندگان مهم استان هستند.
آرامنش اظهار کرد: همه ساله با انتشار لیست حیوانات و گیاهان منقرض شده، ما یک گام دیگر به سوی نابودی تنوع زیستی کره زمین نزدیک می شویم بنابراین باید تلاش خود را بر روی حفظ گونه هایی متمرکز کنیم که امکان حفاظت از آنها وجود داشته باشد.
وی احداث سایت پرورش، تکثیر و احیای این جانوران، حفاظت از زیستگاه های حیات وحش با ساخت آبشخور و آب انبار، تامین آب و آب رسانی، تعلیف حیات وحش به صورت دستی در مناطق تحت حفاظت و برنامه ریزی برای جلوگیری از انقراض گونه های جانوری را از مهمترین اقدام های این اداره کل برای حفظ گونه های جانوی استان بیان کرد.
آرامنش تصریح کرد: این اداره کل برای جلوگیری از شکار بی رویه حیات وحش با اعزام ماموران اجرایی به گشت و کنترل مستمر مناطق می پردازند و با صدور کارت شناسایی همیار محیط زیست امکان همکاری علاقه مندان به مبحث محیط زیست را فراهم می کند.
به گفته وی علاوه بر جلوگیری از شکار بی رویه، برای آشنایی مردم با مباحث محیط زیست با برگزاری کارگاه آموزشی، توزیع کتاب های آموزشی، شرکت در نمایشگاه ها و دیگر فعالیت جهت تنویر افکار عمومی به منظور شناخت و حمایت از گونه های جانوری اقدام شده است.

** کمبود شدید منابع آبی و غذایی حیات وحش
آرامنش با اشاره به خشکسالی های 18 ساله اخیر در خراسان جنوبی، یادآور شد: متاسفانه کمبود شدید منابع آبی و غذایی در مناطق تحت مدیریت این اداره کل باعث شده علاوه بر اصلاح منابع آبی موجود، در تعدادی از مناطق تحت مدیریت آبرسانی با تانکر نیز انجام شود.
وی ادامه داد: در همین ارتباط برنامه توزیع علوفه و دان به همراه مکمل های غذایی برای کمک به گونه های جانوری در مناطق تحت مدیریت با اعتبار موجود در حال انجام است که امیدواریم با پیگیری های به عمل آمده اعتبار مورد نیاز برای حفاظت از حیات وحش این منطقه به سقف مورد نظر برسد.
وی با اشاره به اینکه دوستداران محیط زیست هم در این زمینه اقدام های شایسته ای انجام داده اند: افزود: در حال حاضر در این ارتباط از وقف و نذر مردم هم استفاده شده که مرمت آبشخور، چاه و چشمه با کمک دوستداران طبیعت و کنارگذاشتن سلاح توسط شکارچی در طبس و نذر «دان و علوفه» برای حیات وحش، از مهمترین این اقدام ها بوده است.

** خراسان جنوبی از گونه های گیاهی شاخص برخوردار است
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی، با بیان اینکه این استان از گونه های گیاهی شاخص نیز برخوردار است، افزود: برخی از این گونه های گیاهی فقط در این منطقه می رویند و در دیگر مناطق کشور رشد نمی کنند.
به گفته وی از گونه های گیاهی شاخص استان می توان به درختچه های بادامشک و بنه، تاغ، قیچ، شقایق، پنج انگشت، درمنه، قیچ، پده، آویشن، بادرنجبویه، بابونه، کلپوره، زیره سیاه، آنغوزه، نسترن وحشی، ارمک، اسپند، گز، کما، زول، کلاه میرحسن، پرند، خارشتر، نخود وحشی، گون،گل ماهور،گل میمون، زنبق، سالویا، نام برد.
وی یال اسبی، پوا، چوبک، خارگونی، کاهوی وحشی، چرخه، کنگر، شکر تیغال، گل گندم، تلخه، زیره سبز، مستار، کلپوره، گل زوفا، کاکوتی، بومادران، لاله قرمز ،آنغوزه، پرند، انجیرکوهی، گون، بید، کلاه میرحسن، افدرا، کاسنی، اسکنبیل، زرشک وحشی، آنغوزه، خارشتر، افدرا، قیچ، آتریپلکس، قلیا و نی، چرخه، و ... را از دیگر گونه های شاخص گیاهی منطقه عنوان کرد.
آرامنش وجود چنین جاذبه های شاخص در خراسان جنوبی را امتیازی ویژه در جذب گردشگر دانست و از همه گردشگران طبیعی و علاقه مندان به طبیعت دعوت به بازدید از تنوع زیستی این استان کرد.
وی در ادامه همکاری ویژه با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و انعقاد تفاهم نامه های مربوط و مشخص کردن زون گردشگری و انجام طرح های مدیریت جامع و تفصیلی، را از مهمترین اقدام های اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی، برای ارتقا قابلیت های گردشگری طبیعی ذکر کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در ادامه گفت: امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده گامی بزرگ در خصوص گردشگر و گردشگری بتوانیم برداریم.
خراسان جنوبی دارای چهار منطقه حفاظت شده درمیان و سربیشه، شاسکوه، مظفری و آرک و گرنگ و سه پناهگاه حیات وحش رباط شور، کجی نمکزار نهبندان و نای بندان طبس و چهار منطقه شکارممنوع مرزی زیرکوه، درمیان، سربیشه و نهبندان و ده منطقه شکارممنوع درح، باقران، آرک و گرنگ، جیک و زیدر، آهنگران، لشگرگاه، دشت اسفدن، کمرسرخ، عشق آباد و علی آباد است.
مساحت مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی 2 میلیون و 317هزار و 548 هکتار است که گونه های مختلف و متنوع جانوری در این گستره از استان زیست می کنند.
خراسان جنوبی با 151هزار کیلومتر مربع مساحت سومین استان پهناور و دومین استان بیابانی کشور است.
از حدود 2هزار و 200اثر شناسایی شده تاریخی، فرهنگی، معنوی و چشم اندازهای طبیعی استان تاکنون 800اثر برای حفاظت در فهرست میراث فرهنگی کشور ثبت شده است.
برای دریافت لحظه به لحظه اخبار خراسان جنوبی به کانال تلگرامی [email protected] ملحق شوید.
*3215*2047*خبرنگار- محمد رسول ابراهیمی اسفدن*انتشاردهنده-عباسقلی اشکورجیری

نظر خود را ثبت کنید