شاخص بورس , فرابورس , تسه " />

شاخص بورس 168 پله پایین آمد

تهران- ایرنا- شاخص بورس امروز (شنبه) با افت 168 پله ای، به جایگاه 95 هزار و 626 واحدی عقب نشینی کرد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در معاملات امروز یک میلیارد و 737 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 314 میلیارد ریال در 60 هزار و 503 نوبت داد و ستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشاندهنده افت دسته جمعی آنهاست.
بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد 52 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 10 واحد افت کرد.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز هشت واحد کاهش یافت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است. همچنین شاخص آزاد شناور 104 واحد افت کرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 41 واحد بالا رفت و شاخص بازار دوم بورس نیز 775 واحد افت کرد.

** گروه فرآورده های نفتی، صدرنشین معاملات
گروه فلزات اساسی فرآورده های نفتی در معاملات امروز صدرنشین بورس بود؛ در این گروه 70 میلیون سهم به ارزش 201 میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه شیمیایی به ارزش 151 میلیارد ریال و خودرو به ارزش 151 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
در رده چهارم، گروه کانی های فلزی با معاملاتی به ارزش 102 میلیارد ریال جای گرفت.
گروه بانک ها نیز با معاملاتی به ارزش 60 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.
در معاملات امروز، نمادهای شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، جم (پتروشیمی جم) و کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، بیشترین فشار منفی را وارد کرد، در مقابل، کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو) و ومعادن (توسعه معادن و فلزات) بیشترین تاثیر مثبت را داشت و مانع افت بیشتر شاخص شد.

**کاهش سه پله ای فرابورس
شاخص کل فرابورس با بیش از سه واحد کاهش، در ارتفاع بالاتر از یک هزار و 107 واحدی ایستاد
حجم معاملات در بازار‌های 9 گانه به بیش از 316 میلیون ورقه و ارزش آن نیز به بیش از یک هزار و 985 میلیارد ریال رسید.
همچنین امروز فرابورس میزبان معامله 2 هزار و 250 ورقه بهادار به ارزش 450 میلیون ریال در نماد معاملاتی (تهران11) متعلق به صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه یکم دانشگاه تهران بود.
در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز امروز یک میلیون هزار ورقه بهادار با ارزش یک هزار و 299 میلیارد ریال جابجا شد که با تغییر مالکیت بیش از 109 هزار ورقه بهادار به ارزش بیش از 101 میلیارد ریال، «اخزا603» بیشترین حجم و ارزش معاملات را در جریان دادوستدهای امروز این بازار در اختیار گرفت.

**مبادله 27 میلیارد ریال اوراق تسهیلات مسکن
نگاهی به معاملات تابلو تسهیلات مسکن (تسه) نیز نشان می‌دهد امروز بیش از 42 هزار ورقه تسه به ارزش 27 میلیارد ریال معامله شد.
امتیاز تسهیلات مسکن فروردین 97 با بیشترین حجم و ارزش همچنان در صدر معاملات این تابلو قرار دارد.
اقتصام*2022*1961*

نظر خود را ثبت کنید