نمونه اولیه گوشی‌های هوشمند ۵G هوآوی اوایل سال ۲۰۱۹ عرضه می‌شود

شبکه‌های ۵G بالای خود مانند یک خط لوله مجازی گوشی‌ها را به مانیتورهای بزرگ‌تر مرتبط می‌کند و کاربری‌های جدیدی در حوزه واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) تعریف می‌کند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام وب‌سایت هوآوی، کل پردازش گرافیکی در آینده در حافظه‌های ابری انجام شده و خروجی آن از طریق شبکه پرسرعت ۵G در عینک‌های VR قابل مشاهده است.

Huawei برای شبکه‌های ۵G برنامه‌های گسترده‌ای دارد و به نظر می‌رسد سریع‌تر از بسیاری رقبا در این حوزه موفق به عرضه تجهیزات ۵G به بازارهای دنیا شود.

۵G آینده شبکه‌های تلفن‌همراه است. نسل آینده گوشی‌های هوشمند تحت شبکه‌های ۵G از ارتباطات پر سرعت‌تر و پایدارتری نسبت به شبکه‌های فعلی برخوردار خواهند بود. این نسل جدید شبکه‌های تلفن‌همراه هم در بخش اپراتوری و هم در بخش تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند به شکل جدی پیگیری می‌شود. هم‌اکنون اپراتورهایی مانند T-Mobile برنامه‌های بسیار گسترده‌ای در اروپا و آمریکا برای پیاده‌سازی شبکه‌های ۵G مد نظر دارد. همچنین در آسیا هم اپراتورهایی در کشورهای چین، فیلیپین و حتی کشورهای خاورمیانه در حال آماده‌سازی بسترهای خود برای ارائه خدمات ۵G به کاربران خود هستند.

هوآوی هم‌اکنون به عنوان یکی از غول‌های شبکه‌های مخابراتی و تلفن همراه در دنیا تجهیزات و خدمات خود را در اختیار بیش از یک سوم از جمعیت دنیا قرار داده، به این معنا که از هر سه نفر، یک نفر در این کره‌خاکی هم‌اکنون از خدمات یا تجهیزات هوآوی، چه دانسته و یا نادانسته، استفاده می‌کند. Huawei برای شبکه‌های ۵G نیز برنامه‌های گسترده‌ای دارد و به نظر می‌رسد سریع‌تر از بسیاری رقبا در این حوزه موفق به عرضه تجهیزات ۵G به بازارهای دنیا شود.

هووی شو، مدیر ارشد بخش رادیوهای جدید ۵G شرکت هوآوی در خصوص سیاست‌های هوآوی در ارتباط با شبکه‌های ۵G اخیراً در سمیناری در شانگهای چین نکات قابل توجهی را مطرح کرده است.

وی در این سمینار در خصوص زمان عرضه گوشی‌های هوشمند بهره‌مند از ۵G هوآوی گفت: تا سال ۲۰۱۹ اولین نمونه گوشی‌های هوشمند ۵G ارائه می‌شود و اوایل سال ۲۰۲۰ این گوشی به شکل گسترده به بازار عرضه خواهد شد.

شو در خصوص سیاست هوآوی در طراحی گوشی‌های ۵G گفت: این گوشی‌ها باید مانند گوشی‌های مدرن امروزی ظاهری جمع و جور داشته باشند چرا که هیچ‌کس این روزها گوشی حجیم در دست نمی‌گیرد ولی این امر در گوشی‌های ۵G محدودیت‌هایی دارد چرا که اگر ما در گوشی‌های ۴G به ۷ آنتن نیاز داشتیم، در گوشی‌های ۵G به ۱۱ آنتن نیاز داریم بنابراین هوآوی تمام تلاش خود می‌کند که فناوری ۵G را در گوشی با طراحی مورد انتظار کاربران عرضه کند.

هوآوی همزمان با کار روی این فناوری، در حال طراحی چیپ‌هایی نیز هست که به خوبی توان پشتیبانی ۵G در تجهیزات آینده این شرکت را داشته باشند.

مدیر ارشد بخش ۵G هوآوی در خصوص اولویت عرضه ۵G در گوشی‌های هوآوی گفت: این فناوری برای اولین بار در پرچم‌داران هوآوی عرضه می‌شود به همین دلیل شاید اولین کاربران ۵G اولین گوشی‌های آن را ارزان به‌دست نیاورند، ولی به تدریج این فناوری جای خود را در گوشی‌های میان‌رده نیز بازار خواهد کرد.

وی افزود: هوآوی تمام تلاش خود را می‌کند این فناوری در گوشی‌های میان‌رده با افزایش قیمت زیادی همراه نباشد؛ همچنین این گوشی‌ها از فناوری‌های قبلی مانند ۴G/LTE نیز پشتیبانی می‌کند.


شو در خصوص آینده کاربری گوشی‌های هوشمند با ۵G گفت: این فناوری با سرعت بالای خود مانند یک خط لوله مجازی گوشی‌ها را به مانیتورهای بزرگ‌تر مرتبط می‌کند و کاربری‌های جدیدی در حوزه واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) تعریف می‌کند.

به گفته وی دیگر در آینده نیازی نیست کاربران تنها برای استفاده از گوشی‌های خود محدود به مانیتور ۶ اینچی آنها باشند و به انحای مختلف ۵G امکان پروجکشن روی مانیتورهای مختلف یا تجهیزات دیگر را می‌دهد. برای نمونه در آینده نه چندان دور با وجود ۵G و پیشرفت‌های واقعیت مجازی گوشی‌های هوشمند می‌توانند شخصی را که با او ویدیویی صحبت می‌کنید به صورت ۳۶۰ درجه و مجزای روبه‌روی شما قرار دهند و این تنها به این دلیل ممکن می‌شود که سرعت شبکه‌های آینده امکان انتقال فوق سریع این حجم اطلاعات را به شما می‌دهد.

اثرات ۵G بر رایانش ابری

شو در ارتباط با اثرات شبکه‌های ۵G برای رایانش ابری پیش‌بینی خود را با مثالی بیان کرد.

وی گفت: در آینده قیمت عینک‌های VR کاهش می‌یابد چراکه وابستگی عینک‌های VR به پردازنده‌های گرافیکی یا GPU کاهش خواهد یافت و لزوماً نیاز به بهره‌گیری از سخت‌افزار قدرتمندی در این عینک نیست چرا که کل پردازش گرافیکی در آینده در حافظه‌های ابری انجام شده و خروجی آن از طریق شبکه پرسرعت ۵G در عینک‌های VR قابل مشاهده است.

وی اضافه کرد شبکه‌های ۵G از ظرفیت و سرعت فوق‌العاده‌ای برخوردار هستند به همین دلیل حتی برای انجام عمکلردهای گرافیکی بر لحظه (Real Time) در سرورهای Cloud و انتقال نتایج آن به مانیتور یا عینک VR یا . . . در فضای ابری هم می‌توان روی آنها حساب کرد. با فراگیر شدن شبکه‌های ۵G تجهیزات متنوعی به بازار عرضه می‌شوند که همه با گوشی هوشمند شما به راحتی کنترل شده و به نوعی گوشی مرکز زندگی همه ما خواهد شد.

البته به گفته شو این فناوری چالش‌های خاص خود را نیز خواهد داشت چرا که برای رسیدن به بلوغ کامل آن نیاز به برطرف کردن گلوگاه‌هایی چون طراحی چیپ‌ست‌ها، ارتباطات ابری و بسترهای مخابراتی است. همین بسترهاست که موجب می‌شود حتی در آمریکا و کشورهای اروپایی نیز پوشش این شبکه در مراحل اولیه آن بیش از ۱۰ درصد نباشد و به نظر می‌رسد این شبکه‌ها اول به صورت Hot Spot هایی محدود ایجاد و باقی شبکه در بستر ۴G به ارائه خدمت می‌پردازد تا اینکه رفته رفته توسعه بیشتری پیدا کند.

انتهای پیام


نظر خود را ثبت کنید