اطلاع رسانی تبلیغی

مصاحبه با هومن توتونچیان، از بنیانگذاران و مدیر آکادمی آنلاین ریتمیتیکا

آموزش از راه دور ریتمیتیکا

معرفی ریتمیتیکا:

ریتمیتیکا اولین آکادمی آنلاین موسیقی ایرانی است که نزدیک سه سال است توسط هومن توتونچیان و پری‌ناز پوررضایی (بنیانگذاران) در مرکز کانادا راه‌اندازی شده است. آموزش اصولی موسیقی ایرانی به افراد علاقمند در تمام دنیا و ترویج موسیقی ایرانی در سطح جهانی از اهداف ریتمیتیکا می باشد.

تا این لحظه نزدیک ۳۰مدرس از مدرسان و نوازندگان مطرح موسیقی ایرانی با ریتمیتیکا در زمینه آموزش اصولی موسیقی ایرانی از طریق اینترنت همکاری دارند.

هنرجویان و مخاطبین ریتمیتیکا متشکل از علاقمندان غیر ایرانی و ایرانیان خارج از ایران هستند.

خدمات اصلی ریتمیتیکا برگزاری کلاسهای آنلاین زنده توسط سیستم ویدئو کنفرانس به‌صورت هفتگی در جلسات نیم‌ساعته و یا یک ساعته و ارتباط مستقیم با مدرس ساز مربوطه می‌باشد.

ریتمیتیکا برای ارتباط بهتر و راحت‌تر با مخاطبین و مدرسین خود، اقدام به تولید و طراحی پلت‌فرم اختصاصی خود در طی سه سال کرده است.

  • انگیزه شما از راهاندازی این سایت چه بوده است؟

آرمان ما حرکت جهانی برای ایران و موسیقی ایرانی است و ایده ما برای رسیدن به این هدف، استفاده از بهترین تکنیک ها و ابزارهای نوین جهت آموزش موسیقی و سهولت دسترسی به سیستمهای آموزشی می باشد. مساله آموزش اصولی موسیقی ایرانی و اشاعه هنر ایرانی در سطح بین‌المللی همیشه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های من بوده و هست.

در اینکه موسیقی و هنر ایرانی دارای جایگاهی والا و ارزشمند است شکی نیست، ولی متاسفانه هنوز به‌صورتی که شایسته و برازنده آن باشد، در دنیا معرفی و آگاه‌سازی نشده‌است. چه‌بسا که عموم مردم کشورهای مختلف، موسیقی شرق را بیشتر با موسیقی هندوستان، عربستان یا ترکیه می‌شناسند. البته در سال‌های اخیر با توجه به اجراها و کنسرت‌های مختلف، موسیقی ایرانی بیشتر از گذشته برای افراد خارج از ایران معرفی شده است. ولی در مورد آموزش، به دلیل مشکلات زیادی که همیشه بوده، پیشرفت کمتری حاصل شده است.

در این سال‌ها، بسیاری از افراد غیر ایرانی و ایرانی خارج از کشور با ما تماس می‌گرفتند و این نکته را بیان می‌کردند که برای یادگیری موسیقی ایرانی مدت‌هاست دنبال مدرس با صلاحیت می‌گردند.

همین مساله باعث شد که ما، به فکر افتادیم با جمع‌آوری کادر آموزشی متشکل از مدرسین و نوازندگان با تجربه در موسیقی ایرانی و طراحی پلت‌فرم اختصاصی و استفاده از راهنمایی و مشاوره‌های برندینگ آقای دکتر شهریار شفیعی (ریاست آکادمی برند ایران)، ریتمیتیکا را تشکیل دهیم که پلی باشد برای ارتباط بین مدرسین خوب و هنرجویان علاقمند در تمام دنیا.


 - با توجه به اینکه بسیاری از اساتید به آموزش از راه دور ایراد وارد کرده‌اند شما شخصا این روش را موثر می‌دانید؟

طبق تجربه‌ای که در این ۸ سال آموزش از راه دور داشتیم می‌توانم با قاطعیت بگویم بله. البته مسلما چون روش آموزش آنلاین موسیقی در ایران؛ کاملا جدید است و تا به‌حال این کار به‌صورت سازماندهی شده انجام نشده است، طبیعی است که برای اساتید و یا هنرجویان، ابهاماتی از نحوه عملکرد و نتیجه کار وجود داشته باشد. ولی با توجه به بازخوردی که ما در این مدت داشتیم، حتی یک هنرجو و یا مدرس ناراضی از روند آموزش آنلاین نداشته‌ایم. جالب آنکه در بعضی از موارد حتی افراد تجربه آموزش آنلاین را موثر‌تر از روش حضوری می‌دانند! چرا که در روش آموزش و یادگیری آنلاین، هنرجو با استرس کمتر و تمرکز بیشتری در کلاس حاضر می‌شود. کلاس‌ها عموما در منزل یا محل‌کار هنرجو، سر زمان دقیق و مشخص و بدون اینکه قبل یا بعد کلاس مجبور باشد در رفت و آمد و ترافیک قرار‌گیرند صورت می‌گیرد. همین امر و نیز مدیریت زمان و در دسترس بودن کلاس‌ها و منابع آموزشی در طول هفته، باعث بازدهی بیشتر در یادگیری می‌شود. ولی نباید فراموش کرد که آموزش حضوری و رو در رو، همچنان بهترین روش برای یادگیری است و تنها زمانی که هنرجو به خاطر عدم دسترسی به کلاس، کمبود وقت و… قادر به یادگیری نیست، روش آنلاین پیشنهاد می‌شود.

 - نحوه گزینش مدرسین در این سایت به چه صورت می‌باشد؟ آیا شورایی برای انتخاب و بررسی صلاحیت مدرسین وجود دارد؟

بله، ریتمیتیکا در بخش موسیقی با موسیقی‌دانان و اساتید با تجربه‌ای چون خانم دکتر نگار بوبان، آقایان سیامک جهانگیری، فریبرز عزیزی و پژمان حدادی همکاری می‌کنند و از مشاوره‌های ایشان جهت بالا‌بردن سطح کیفی و تولید محتوای آموزشی بهره‌مند می‌شود. آقای بهزاد میرزایی نیز به عنوان مشاور هنری در زمینه معرفی و انتخاب مدرسین با ما همکاری می‌کنند.

- به غیر از برگزاری کلاس‌های آموزشی آیا ریتمیتیکا فعالیت دیگری دارد؟

بله، ریتمیتیکا در تولید محتوای آموزش موسیقی در قالب سیستم مدیریت آموزشی (LMS) پیشرو می‌باشد. لازم به ذکر است که این روش آموزش موسیقی در دنیا توسط موسسات و دانشگاه‌های معتبری مانند دانشگاه برکلی نزدیک به ۱۵سال است که راه اندازی شده است، اما برای موسیقی ایرانی اولین‌بار است که توسط ریتمیتیکا انجام می‌شود. علاوه بر این ریتمیتیکا چند کتاب اینتراکتیو (iBook) را با همکاری «خانه هنر خرد» تولید و در اپ‌استور منتشر کرده است. این کتاب‌ها شامل کتاب آموزش کمانچه، آموزش عود برای موسیقی ایرانی و کتاب معرفی سازهای ایرانی می‌باشد.

سایت : Rhythmitica.com

اینستاگرام: Rhythmitica@

تلگرام: http://t.me/Rhythmitica

آپارات: https://www.aparat.com/rhythmitica

یوتیوب: https://www.youtube.com/Rhythmitica


نظر خود را ثبت کنید