روسیه , کنار گذاشتن دلار , طرح " />

'ونش تورگ' بانک روسیه خواستار کنار گذاشتن دلار شد

مسکو - ایرنا - رئیس 'ونش تورگ' بانک یکی از بزرگترین بانک روسیه (با سرمایه 10 میلیارد دلاری) طرحی را برای کنار گذاشتن دلار از معاملات ارزی و بانکی این کشور ارایه کرده است که بر اساس آن دلار از مبادلات تجاری روسیه خارج خواهد شد.
به گزارش ایرنا، «آندره کوستین» روز جمعه به روزنامه ایزوستیا چاپ مسکو طرح چهار ماده ای خود برای کنار گذاشتن دلار از معاملات ارزی و بانکی روسیه را تشریح کرد.
وی ماده اول این طرح را تسریع در تبدیل معاملات واردات و صادرات روسیه از دلار به ارزهای دیگر عنوان کرد و در ماده دوم ، انتقال شرکت های بزرگ روسی به داخل کشور و ثبت آنها در روسیه را پیشنهاد داد.
خرید و فروش اوراق قرضه اروپایی در بورس سهام روسیه از دیگر مواد طرح پیشنهادی رئیس بانک و.ت.ب روسیه بود.
او در توضیح این ماده گفته است: همه شرکت کنندگان در بازار سهام این کشور باید مجوز بگیرند و بر اساس اصول واحد فعالیت کنند؛ اکنون بانک ما 70 درصد معاملات خود با چین را در خاور دور بر اساس دلار آمریکا انجام می دهد و تنها 22 درصد معاملات بانکی با چین بر اساس روبل و هشت درصد نیز با یوآن انجام می شود.
رئیس بانک روسی بر لزوم افزایش معاملات بانکی با پول های ملی روسیه و چین تاکید کرد.
روسیه پس از تشدید تحریم های آمریکا علیه این کشور، سیاست کنار گذاشتن دلار از معاملات خود با دیگر کشورها را جدی تر دنبال می کند.
سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه به تازگی گفته بود که باید دلار را از سیستم پرداخت های خود حذف کنیم؛ زمان آن فرا رسیده که از حرف به عمل روی آوریم و از دلار آمریکا به عنوان وسیله پرداخت های متقابل خلاص شویم و راههای دیگر را جستجو کنیم.
اروپام*391* 1346 **3404

نظر خود را ثبت کنید