شاخص بورس , فرابورس , افت " />

بورس در جایگاه 157 هزار و 328 واحدی قرار گرفت

تهران- ایرنا- بورس امروز (چهارشنبه) نسبت به دیروز 743 پله افت کرد و در جایگاه 157 هزار و 328 واحدی ایستاد، در عین حال بیش از 3.6 میلیارد سهم مبادله شد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در معاملات امروز سه میلیارد و 617 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 9 هزار و 529 میلیارد ریال در 205 هزار و 197 نوبت داد و ستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 217 واحد افت کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 547 واحد رشد داشت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز 386 واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور نیز 456 واحد افزایش یافت که این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 636 واحد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس نیز یک هزار و 54 واحد افزایش یافت.
بر این اساس، در معاملات امروز نمادهای فارس( هلدینگ خلیج فارس)، پارسان (نفت وگاز پارسیان)، تاپیکو (سرمایه گذاری نفت وگاز تامین) و پارس (پتروشیمی پارس) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

** صدرنشینی گروه شیمیایی و پتروشیمی
گروه شیمیایی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 311 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 373 میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه بانک ها به ارزش یک هزار و 325 میلیارد ریال و فلزات اساسی به ارزش 991 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
همچنین در رده چهارم معاملات امروز گروه فرآورده های نفتی با دادوستدی به ارزش 714 میلیارد ریال قرار گرفت و گروه فنی و مهندسی نیز با معاملاتی به ارزش 446 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

** رشد فرابورس
شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز 21 پله رشد کرد و در جایگاه یک هزار و 858 واحدی قرار گرفت.
همچنین در بازار فرابورس، بیش از 801 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از 6 هزار و 340 میلیارد ریال دادوستد شد.
برپایه معاملات امروز نماد مارون (پتروشیمی مارون) بیشترین تاثیر مثبت و ذوب (ذوب آهن)، شراز (پالایش نفت شیراز) و هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) تاثیر منفی عمده را بر شاخص فرابورس داشتند.
اقتصام**2022**1559

نظر خود را ثبت کنید