سفر رهبری , استاندار , خراسان شمالی " />

91 درصد اعتبارات سفر رهبری به خراسان شمالی جذب شد

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: تاکنون، از 17 هزار میلیارد ریال اعتبارات ابلاغی سفر مقام معظم رهبری به استان افزون بر 91 درصد آن جذب شده است.
به گزارش ایرنا؛ محمدرضا خباز در آیین گرامیداشت 19 مهر که مصادف با سفر سال 91 رهبر معظم انقلاب به خراسان شمالی است در جمع مردم استان اظهار داشت: در این میان ما به التفاوت اعتبارات باقی مانده نیز باید توسط دستگاه های دولتی و استانی هزینه شود تا تمامی تعهدات سفر اجرایی شود.
وی افزود: در سفر رهبری به این استان23 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی هم اختصاص یافت که از این میزان فقط 12 هزار میلیارد و 500 میلیون ریال جذب شد.
استاندار خراسان شمالی افزود: اعتبارات اختصاصی سفر رهبری در قالب یکهزار و 635 پروژه و 228 مصوبه به استان ابلاغ که در فصل های کشاورزی، آموزشی، منابع آب، صنعت و معدن، حمل و نقل، عمران شهری و روستایی هزینه شد.
مقام عالی دولت در خراسان شمالی یادآور شد: از مجموع پروژه ها 860 پروژه روستایی بود که به سرزمین هایی داده شد که مردم آن نیاز به کمک های بیشتر داشتند.
وی یکی از آثار و برکات این سفر را گازرسانی به 410 روستا اعلام کرد که بیشتر آنها در مناطق صعب العبور و کوهستانی قرار داشتند.
خباز ادامه داد: از مجموع اعتبارات ردیف سفر رهبری حدود 567 میلیارد ریال به صورت مستقیم به دستگاه های اجرایی استان ابلاغ شد.
وی گفت: همچنین از تمامی تعهدات اعتباری سفر به استان بیش از پنج هزار میلیارد ریال به صورت عمرانی به خراسان شمالی داده شد که به اندازه 6 سال اعتبارات استان است.
استاندار خراسان شمالی احداث بیمارستان 285 تختخوابی امام حسن (ع) در بجنورد و بیمارستان 218 تختخوابی آیت الله هاشمی رفسنجانی شیروان، تعمیرات و تجهیزات مراکز درمانی بیمارستان بنت الهدی و تکمیل کلنیک درمانی سپاه جواد الائمه (ع) بجنورد را از اهم پروژه های سفر ذکر کرد.
وی افزود: کمک به تکمیل آب رسانی بجنورد، تکمیل سدهای گلیل، سومبار و چندیر، احداث پست برق 400 کیلوولت بجنورد، برق رسانی به روستاهای بالای 20 خانوار و احداث سالن های ورزشی نیز از دیگر پروژه های این سفر بود.
وی بیان داشت: همچنین کمک به احداث خانه های بهداشت روستایی و پایگاه های امداد و اورژانس جاده ای، کمک به تکمیل راه های روستایی و طرح های هادی روستاها و آب رسانی مجتمع های آب رسانی روستایی نیز در این سفر انجام گرفت.
مقام عالی دولت در خراسان شمالی یادآور شد: این در حالی است که قبل از تقسیم استان در 14 سال قبل اعتبارات واقعی استان را در دستگاه ها در موقع تقسیم پیش بینی نکرده بودند به طوری که باید 16 درصد اعتبارات به خراسان شمالی داده می شد ولی 12 درصد داده شد.
وی افزود: در مجموع 4 درصد اعتبارات کمتر از حق واقعی استان بود که برای جبران آن به دستور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مجموعه ای در حال بررسی ادعای ما که از نظر خودمان علمی است، هستند.
نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی نیز در این آیین، سفر مقام معظم رهبری را به عنوان برگ زرینی در تاریخ استان یاد کرد و گفت: مردم ما بعد از این سفر به روحانیت اعتقاد بیشتری پیدا کردند.
حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی افزود: با وقوع این رویداد مهم برکات معنوی استان در پرداخت خمس و زکات و برپایی نماز جماعت و جمعه باشکوه تر، بیشتر شد.
وی به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه من از صفای این مردم لذت می برم اشاره کرد و گفت: رهبری در این سفر نمره عالی به مردم استان دادند که افتخاری بس بزرگ است.
حجت الاسلام یعقوبی اظهار داشت: حضور باشکوه و تاریخی مردم دراین سفر نشانه نشاط آنها در صحنه های سیاسی و اجتماعی است.
وی افزود: امروز 800 طلبه سال 91 به دو هزار و 500 نفر در سال جاری رسیده که نشانه رشد و رویش استان است.
امام جمعه بجنورد اظهار داشت: مردم استان با حضور جانانه خود در ششمین سالگرد سفر رهبری بار دیگر آمدند تا بیعت مجدد با ولایت فقیه داشته باشند.
وی از امام جمعه موقت تهران به عنوان میهمان این مناسبت تقاضا کرد تا به منظور بیعت مجدد مردم استان، دیداری تازه با رهبری داشته باشند.
مقام معظم رهبری 19 مهر سال 91 به خراسان شمالی سفر کردند که مورد استقبال بی نظیر و باشکوه مردم استان قرار گرفتند.
ط/ 6042

نظر خود را ثبت کنید