دانشگاه , روز دانشجو , شاهد و ایثارگر " />

60 هزار دانشجوی شاهد در دانشگاهها رتبه ممتاز دارند

مشهد- ایرنا- معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: 160 هزار دانشجوی شاهد و ایثارگر در دانشگاههای کشور مشغول تحصیل هستند که 60 هزار نفرشان در جمع دانشجویان ممتاز قرار دارند.
حجت الاسلام محمدحسن کاویانی راد روز پنجشنبه در همایش دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه فردوسی مشهد به مناسبت 16 آذر 'روز دانشجو' افزود: همچنین اخیرا هفت هزار نخبه شاهد و ایثارگر در سطح کشور شناسایی شده اند.
وی ادامه داد: وظیفه ستادهای شاهد و ایثارگر در دانشگاهها تنها این نیست که ناکامیهای دانشجویان شاهد را رفع کنند بلکه باید موفقیتهای این دانشجویان را نیز نشان دهند.

* عصبانیت از مسائل دیگر عامل انتقاد به سهمیه ایثارگران است
معاون بنیاد شهید و امور ایثارگران همچنین گفت: برخی انتقادها در خصوص سهمیه شاهد و ایثارگران در دانشگاهها ناشی از عصبانیت و سرخوردگی افراد از مسائل دیگر است.
وی افزود: اثبات یا نفی سهمیه در دانشگاه چیزی را تغییر نمی دهد. اینکه فردی سرخوردگی خود را در خصوص ناکامیهایش بخواهد در فضای مجازی و یا جامعه با عصبانیت روی موضوعی دیگر تخلیه کند مسئولش ما در بنیاد شهدی و شما ایثارگران که سهمیه دارید نیستید.
حجت الاسلام کاویانی راد ادامه داد: امروز مهمترین پرسش این است که آیا در مواجه درست و روانشناختی با این انتقادها که بر اساس هیجان منفی است چگونه باید رفتار کرد؟ شاید باید روشهای دیگری برای تقدیر و تجلیل از ایثارگران انتخاب می شد اما امروز دیگر دیر شده است.
وی گفت: در برابر برخی سخنان آزاردهنده باید واکنش نشان داده و یا پاسخ دهیم، اما واکنشها کارآمد نیست و افرادی که با عصبانیت چینی انتقادهایی را مطرح می کنند به دنبال پاسخ نیستند لذا باید به جای رفتار اجتنابی، ارتباط صحیح را در مواجهه با این افراد یاد بگیریم.

* جنبش دانشجویی با شهادت آغاز شد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این همایش ضمن تبریک روز دانشجو گفت: نکته مهمی که در این روز باید متذکر شد این است که جنبش دانشجویی با شهادت آغاز شد. با شهادت دانشجویان در روز 16 آذر بود که جنبش دانشجویی به پشتوانه این حرکت آغاز گردید.
دکتر محمد کافی افزود: این دستاورد به برکت خون شهدا و ایثارگری رزمندگان و جانبازان بدست آمده و همه باید دین خود را به خون شهدا و ایثارگری ایثارگران ادا کنیم.
رئیس اداره امور شاهد و ایثارگر دانشگاه فردوسی مشهد هم به خبرنگار ایرنا گفت: حدود سه هزار دانشجوی شاهد و ایثارگر در این دانشگاه تحصیل می کنند. دو هزار نفر آنان در مقطع کارشناسی و بقیه در مقاطع تحصیلات تکمیلی قرار دارند.
حسین افخمی افزود: میزان افت و یا پیشرفت تحصیلی این دانشجویان در مقاطع زمانی مختلف مانند سایر دانشجویان است اما واقعیت این می باشد که میانگین نمرات دانشجویان شاهد نسبت به سایر دانشجویان حدود یک نمره کمتر است.
وی ادامه داد: معتقدیم نمرات دانشجویان شاهد باید بالاتر از میانگین دانشگاه باشد. به همین منظور برای تغییر وضع موجود اقدامات مشاوره ای در مرکز مشاوره دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه، برگزاری کلاسهای تقویتی و تشویق ممتازین شاهد و ایثارگر دانشگاه در دستور کار قرار گرفته و به نظر می رسد تشویق ممتازین بهترین شیوه برای این تغییر است.
3221/1858

نظر خود را ثبت کنید