میزگرد ایرنا , سند پایداری , بنیاد حفظ آثار " />

سند پایداری

بندرعباس- ایرنا- همه آثار به جا مانده از شهدا، جانبازان، آزادگان، ایثاگران و رزمندگان باید به عنوان یک سند مهم و ارزشمند پایداری جمع آوری و نگهداری شود تا نسل کنونی و آینده از ایثارگری، ایستادگی و مقاومت این اسطوره ها در برابر دشمنان درس آموزی کنند.
ارایه هرگونه آثار اعم از فیلم و عکس، دست نوشته، بیان ویژگی، منش و شخصیت این قشر یاد آور دوران سخت مقاومت در طول دوران انقلاب تا دفاع مقدس وهمچنین همه حوادث و رخدادهای 40 ساله اخیر بوده و هست لذا باز نشر آن به غنای سند پایداری کمک شایانی می کند.
دوران دفاع مقدس یکی از مرحله های انقلاب اسلامی است که تجلی ارزش ‌های انسانی، نبوغ، شادابی، لطافت و محبت بوده و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در همین زمینه، نهضت اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) و حماسه هشت سال دفاع مقدس را گنجینه غنی و ذخیره‌ ای بسیار بزرگ برای تاریخ ایران، اسلام و جهان می ‌دانند.
ایشان در اهمیت حفظ و نشر آثار و ارزش‌ های دفاع مقدس، انتشار آثار ادبی، اعم از خاطرات، داستان، اشعار و غیره درباره انقلاب اسلامی و به خصوص دفاع مقدس برای تحول دل و فکر جوانان ایران را امری ضروری و واجب دانسته اند.
امروز حفظ و نشر آثار شهدای دوران دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت، ایثار، جهاد و شهادت برای حفاظت و بهره برداری از آنها مهم ترین هدف تشکیل بنیاد حفظ و نشر آثار و ارزش‌ های دفاع مقدس و ماموریت سازمانی این ارگان است.
این ارگان های به موجب فرمان مقام معظم فرماندهی کل قوا و بند 22 شرح وظایف ستاد کل نیروهای مسلح، در مهرماه سال 1369 تاسیس شد تا به ثبت حماسه های جاودانه و آثار شهیدان و جلوگیری از نابودی و تحریف و یا به فراموشی سپرده شدن این میراث گرانبها بپردازد.
این هفته مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، دبیر شورای فرهنگ دفاع مقدس و مدیرامور شهدای گمنام و راهیان نور اداره کل آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس هرمزگان مهمان خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوده و به تشریح فعالیت های این حوزه پرداختند.

**«حفظ» و «نشر» آثار شهدا 2 ماموریت مهم
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس هرمزگان، «حفظ» و «نشر» آثار شهدا را 2 ماموریت مهم و تعریف شده در اساسنامه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس برشمرد و افزود: در راستای تحقق این مهم باید از همه ظرفیت های مردمی و ارگان های فرهنگی استفاده کرد.
سردار حبیب الله میرزایی یکی از ماموریت های مهم و اصلی بنیاد حفظ آثارو نشر ارزش های دفاع مقدس به موضوع شهدای گمنام اشاره کرد و بیان داشت: پیگیری و تشکیل هیات امنای شهدای گمنام مصلی بندرعباس در همین هفته انجام می شود.
وی با بیان اینکه خود را مکلف به انجام ماموریت ‌ها می دانیم، افزود: در قبال شهدا و خانواده ‌های شهدا و نسل جوان امروز و آینده این کشور مسوولیم و باید گنجینه های دفاع مقدس را با روش ‌های هنری، لطیف، محسوس و نامحسوس به جامعه انتقال دهیم.

** 20 آذر میزبانی اهل سنت هرمزگان در استقبال از شهیدان
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس هرمزگان ادامه داد: تبادل و استقبال از شهیدان دفاع مقدس در مرز شلمچه به میزبانی استان هرمزگان 20 آذر امسال انجام می شود.
سردار میرزایی افزود: این مراسم به میزبانی 50 نفر از مردم و مسوولان اهل سنت منطقه گچین بندرعباس، با حضور فرمانده سپاه هرمزگان انجام می شود و بعد از آن شهدا برای شناسایی به معراج الشهدا در تهران منتقل می شوند.
به گفته وی، مردم ایران و به خصوص مادران و پدران شهدا سال ها چشم انتظار بازگشت شهدای خود هستند، زیرا بازگشت حتی یک تکه از استخوان شهیدان برای ما افتخار است.

** موزه دفاع مقدس بستری ماندگار برای نقش آفرینی های هرمزگانی ها
دبیر شورای فرهنگ دفاع مقدس هرمزگان در ادامه از ساخت موزه دفاع مقدس هرمزگان به عنوان یکی از دغدغه های جدی حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان در حوزه فرهنگی یاد کرد.
سردار میرزایی گفت: ساخت موزه دفاع مقدس هرمزگان که زمین آن 12 سال پیش اختصاص یافته و تابلوی آن روبروی ترمینال مسافربری بندرعباس نصب شده به دلیل قرار گرفتن در طرح حریم 60 متر دریا درحال حاضر متوقف شده است.
وی ابراز داشت: اکنون احداث این موزه به عنوان یک اثر ماندگار برای هرمزگان در اولویت نخست اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان قرار دارد.
وی گفت: استاندار هرمزگان در نشست اخیر با سردار کارگر، رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس کشور، برای کمک به ساخت این طرح ملی قول مساعد داد تا موزه دفاع مقدس استان در مکان کنونی یا با اختصاص زمین در نقطه ای مناسب تر احداث شود.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس هرمزگان ادامه داد: موزه دفاع مقدس استان پس از ساخت شامل بخش های مختلفی از جمله انقلاب از شروع تاکنون، تصویر سازی و نمایش آثار حجمی و نوشتاری از نقش رزمندگان هرمزگان در عملیات های مختلف خواهد شد.
سردارمیرزایی با اشاره به نقش موثر مردم و رزمندگان هرمزگان در چندین جبهه از جنگ تحمیلی، یاد آورشد: نباید نقش آفرینی های هرمزگانی ها مورد غفلت قرار گیرد، درحالی که موزه دفاع مقدس در 10 استان کشور افتتاح شده، استان از اجرای این طرح ملی عقب مانده است.

** دانشنامه دفاع مقدس هرمزگان در حال تدوین است
دبیر شورای هماهنگی دفاع مقدس هرمزگان در ادامه سخنان خود از تدوین دانشنامه دفاع مقدس خبرداد و افزود: تکمیل این دانشنامه گامی در جهت معرفی نقش استان در دوران دفاع مقدس است.
سردار میرزایی گفت: براساس دستورکار تدوین این دانشنامه، مکان هایی مثل مساجد، پادگان ها، سپاه، رزمندگان شاخص و شخصیت های مهمی که در اعزام رزمندگان به جبهه نقش داشتند و در حوزه دفاع مقدس نیز اثرگذار بوده اند، معرفی می شوند.
وی ادامه داد: تا کنون بخشی از کار معرفی مدخل های اثرگذار انجام شده و قدم بعدی نوشتن و تدوین مقاله ها برای هر کدام از این مکان ها و تبدیل آن به دایره المعارف دفاع مقدس است.
وی به چاپ و نشر30عنوان کتاب به صورت سالانه اشاره کرد و اظهار داشت: هم اکنون 18 کتاب آماده چاپ بوده و بقیه آن ها در دست تدوین است که تا پایان امسال تکمیل می شود، این کتاب ها در موضوع داستان، شعر، تاریخ شفاهی، خاطره، کتاب عکس و صوتی به زیور طبع آراسته می شود.
این مسوول در هرمزگان تاکید کرد: نهادهای فرهنگی و اقتصادی استان در حوزه چاپ و نشر کتاب های دفاع مقدس باید احساس تکلیف کنند.

**فعالیت های پژوهشی دفاع مقدس در دانشگاه ها ضعیف است
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس هرمزگان با اشاره به تدریس 2 واحد درسی دفاع مقدس در دانشگاه ها، افزود: تدریس این کتاب ظرفیتی مهم برای معرفی شهدا و اهتمام به فعالیت های پژوهشی در حوزه دفاع مقدس است و حدود 30 استاد وظیفه تدریس کتاب دفاع مقدس در دانشگاه های هرمزگان را برعهده دارند، همچنین باید پذیرفت دانشگاه ها در حوزه فعالیت های پژوهشی با موضوع دفاع مقدس ضعیف هستند.
سردارمیرزایی در حوزه نویسندگان کتاب های دفاع مقدس نیز بیان داشت: همانند سازی جوانان از منش و رفتار شهدا بستگی به چگونگی روایت و نوع قلم نویسندگانی دارد که زندگینامه شهدا را روایت می کنند.
دبیرشورای هماهنگی دفاع مقدس هرمزگان ادامه داد: حدود30 نویسنده نیز با اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس همکاری دارند و بیشتر نویسنده هایی که در حوزه دفاع مقدس فعالیت می کنند با اداره کل حفظ آثار و حوزه هنری در ارتباط هستند و وظیفه آموزش آنها برعهده حوزه هنری است.

** تدفین 179 پیکر شهید گمنام در هرمزگان
مدیر امور شهدای گمنام و راهیان نور اداره کل آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس هرمزگان نیز گفت: هم اکنون 179 شهید گمنام در 67 نقطه استان تدفین شده اند.
سجاد امیریان بیان داشت: همه شهرستان ها و جزیره های دارای سکونتگاه انسانی از وجود شهدای گمنام برخوردار بوده و بیشتر شهرها نیز مزین به پیکر شهدای گمنام هستند.
وی ادامه داد: به دلیل اهمیت وحدت شیعه و سنی در برخی از روستاها بنا به درخواست مردم اهل سنت این مناطق مثل بندر مغویه، بندرمقام و روستای گچین از نعمت شهدای گمنام برخوردار شدند.
مدیرامور شهدای گمنام و راهیان نور اداره کل آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس هرمزگان افزود: همه دانشگاه های مرجع هرمزگان نیز بجز دانشگاه پیام نور از نعمت شهید گمنام برخودار هستند.

** نگاه نمادین به یادمان های شهدای گمنام نداریم
مدیر فنی و مهندسی اداره کل آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس هرمزگان گفت: تاکنون 20 یادمان شهید در استان هرمزگان به بهره برداری رسیده و 20 یادمان دیگر با پیشرفت فیزیکی 20 درصدی درحال ساخت است.
امیریان ادامه داد: همچنین عملیات ساخت 10 یادمان با 30 درصد پیشرفت فیزیکی نیز به تازگی آغاز شده و مطالعه احداث سایر یادمان ها در در حال انجام است.
وی اضافه کرد: در بهمن ماه امسال یادمان های شهدا در جناح بستک، سردشت بشاگرد و بندرمقام به بهره برداری می رسد و یادمان های فین، تخت، بندزرک میناب و جغین نیز تا پایان سال آماده افتتاح می شود.
مدیرامور شهدای گمنام و راهیان نور اداره کل آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس هرمزگان در ادامه ابراز داشت: فلسفه ساخت یادمان های شهدای گمنام نگاه نمادین نیست بلکه هدف راه اندازی یک پایگاه مرکز فرهنگی، مذهبی و گردشگری است.

**یادمان شهدای گمنام قطب مذهبی و فرهنگی است
مدیرامور شهدای گمنام و راهیان نور اداره کل آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس هرمزگان گفت: طراحی فضای این یادمان ها باید به قدری زیبا باشد که مردم یادمان شهدا را برای گردش 13 فروردین انتخاب کنند و یا مراسم های راهپیمایی 22 بهمن و برگزاری مسابقه های ورزشی در این مکان ها انجام شود.
امیریان با اشاره به انجام بیش از80 عملیات در دوران دفاع مقدس، گفت: بازکاوی و اجرای شب خاطره از این عملیات ها درکنار یادمان شهدای گمنام به صورت ماهیانه یکبار از برنامه های مد نظر اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در حوزه فرهنگی است.
وی تصریح کرد: ایجاد زیرساخت های فرهنگی از جمله مساجد و کتابخانه های دفاع مقدس از دیگر چشم انداز تعریف شده در ساخت یادمان های شهدا است.
وی با بیان این که یادمان شهدای گمنام قطب مذهبی و فرهنگی است، گفت: ترویج روحیه ایثار و شهادت هدف اصلی در اجرای برنامه های فرهنگی در کنار یادمان های شهدای گمنام محسوب می شود.
9887 / 6048

نظر خود را ثبت کنید