استاندار گیلان:

آب بندان های غیرسودآور به سرمایه گذار واگذار شود

  • تاریخ انتشار : 1397/9/18 ساعت : 09:13 - 2 سال قبل
  • از گروه : استان ها
  • زیرگروه : گیلان
استاندار گیلان، با بیان اینکه آب بندان های غیر سودآور باید به سرمایه گذار واگذار شود، خاطرنشان کرد: باید برای سرمایه‌گذار محدوده آب کشاورزی آب بندان را تعریف کنیم، زیرا اولویت با کشاورزی است.

به گزارش ایسنا، مصطفی سالاری در جلسه مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی و پنجمین جلسه ستاد امنیت سرمایه‌گذاری گیلان، با تاکید بر لزوم اجرایی شدن طرح ساماندهی آب بندان های استان، اظهار کرد: این طرح با لایروبی، دیوارسازی، دریچه سازی و سردهنه سازی آب بندان ها همراه خواهد بود.

وی به کارگیری چندمنظوره از آب بندان ها جهت تامین آب کشاورزی و توسعه فعالیت های اقتصادی و اشتغالزا در زمینه های گردشگری، آبزی پروری، ورزش های آبی، پرورش پرندگان آبی و... را از جمله اهداف اجرای طرح مذکور دانست.

استاندار گیلان، مهار و مدیریت روان‌‌آب‌ها و افزایش ظرفیت و حجم ذخیره‌سازی آب توسط آب‌بندان‌ها برای تامین مصارف کشاورزی، تقویت منابع آب زیرزمینی و ایجاد امکان بهره‌برداری چندمنظوره، اشتغالزا و درآمدزا از آب‌بندان‌ها با اولویت تامین آب کشاورزی را از دیگر اهداف اجرای طرح ساماندهی آب‌بندان‌های گیلان برشمرد.

نماینده عالی دولت در گیلان، با بیان اینکه آب بندان های غیر سودآور باید به سرمایه گذار واگذار شود، خاطرنشان کرد: باید برای سرمایه گذار محدوده آب کشاورزی آب بندان را تعریف کنیم، زیرا اولویت با کشاورزی است.

وی آب بندان سودآور را در ارزشمندی خاک لایروبی شده دانست و گفت: اگر ارزش خاک هزینه ساماندهی آب بندان را تامین کند، سودآور و در غیر این صورت غیر سودآور است.

سالاری، همچنین طرح ساماندهی و کنترل سیلاب رودخانه های استان را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: باید از ظرفیت خود رودخانه ها برای مقابله با مخاطرات استفاده کنیم که در این زمینه آب منطقه ای می تواند ساماندهی و حفاظت را بدون نیاز به اعتبارات عمرانی و از طریق بخش خصوصی انجام دهد.

به گزارش ایسنا، در ادامه این جلسه سه طرح سرمایه‌گذاری در بخش های گردشگری شهرستان های ماسال و آستارا نیز بررسی و جهت تسهیل در اجرای آن تصمیم های لازم گرفته شد.

انتهای پیام


نظر خود را ثبت کنید