نقش موثر انسان در خشکیدگی جنگل‌های زاگرس

رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: عامل ۳۰ تا ۳۵ درصد خشکیدگی جنگلهای بلوط زاگرس عوامل و رفتارهای انسانی است.

به گزارش ایسنا عیسی کلانتری عصردیروز (۱۸ آذرماه) در نشست شورای اداری استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست سیاست‌های توسعه پایدار را دنبال می‌کند، گفت: توسعه هیچ تضادی با محیط زیست ندارد و باید اصول و تحقق توسعه پایدار برنامه‌ریزی شده باشد.

وی با اشاره به تخصیص ۱۰۰۰میلیارد تومان توسط سازمان برنامه و بودجه در راستای محورهای مدیریت پسماند و زباله اظهارکرد: توجه به توسعه پایدار با در نظر گرفتن مسائل زیست محیطی مورد تاکید است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از  پاسخگویی به استعلامات زیست‌محیطی در بازه زمانی دوماهه در استان‌ها خبر داد و گفت: پاسخ ندادن به استعلام به معنای تایید پروژه است اما جواب منفی نیز باید مطابق منطق و قانون باشد.

کلانتری تصریح کرد: در تهران نیز پاسخ استعلامات در مدت ۴۵ روز انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه زیبنده کشور ما نیست که در فرسایندگی و هدر دادن آب اول باشد، گفت: ما اصلا حافظان خوبی برای نسل‌های بعدی در حوزه منابع آبی، خاک، گیاهان و حیوانات نبوده‌ایم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه بخشی از توسعه با هزینه محیط زیست انجام شده است، اظهارکرد: در بخش‌هایی از خودکفایی‌ها محیط زیست ما قربانی شده است.

کلانتری عامل ۳۰ تا ۳۵ درصد خشکیدگی جنگلهای بلوط زاگرس را عوامل و رفتارهای انسانی عنوان و اظهارکرد: ما به محیط زیست کشور جفا کردیم و حافظ منافع نسل‌های بعدی نبودیم و همه چیز را برای نسل فعلی خواسته‌ایم. ضرباتی که ما به نسل های بعدی می‌زنیم بر اثر رفتارهای نادرست است.

وی با اشاره به ضعف برنامه ریزی در گذشته تاکید کرد: در برنامه‌ریزی‌های کشور کوتاهی کردیم و از ابتدای انقلاب برنامه آمایش در فعالیت‌ها نداشته‌ایم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آسیب‌های توجه نکردن به محیط زیست بر بخشهای مختلف تصریح کرد: متاسفانه جانمایی‌ها و جایابی‌ها در ایجاد برخی صنایع و واحدها به شکل مصیبت‌بار بوده است.

کلانتری گفت: یکی از این موارد نیروگاه شهید رجایی است که عامل ۲۰ درصد آلودگی شهرهای تهران و کرج محسوب می‌شود.

وی با اشاره به آسیب‌ها و آلایندگی خودروها در تهران و سایر شهرهای بزرگ،اظهارکرد: عامل ۶۵ درصد آلایندگی شهرهای بزرگ در فصل زمستان خودروهای دیزلی، ۱۲ درصد موتورسیکلت‌ها و ۲ درصد خودروهای سواری است.
انتهای پیام


نظر خود را ثبت کنید