افزایش هزینه‌ها چالش جدی کنجدکاران یزدی

  • تاریخ انتشار : 1397/9/20 ساعت : 14:53 - 2 سال قبل
  • از گروه : استان ها
  • زیرگروه : یزد
مدیر زراعت جهاد کشاورزی یزد با اشاره به مستعد بودن‌ این استان برای کشت کنجد، گفت: افزایش هزینه‌های تولید مانع فعالیت کنجدکاران استان است.

«محمدعلی حاتمی‌زاده» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این‌ که سالانه حدود یک هزار و 100 تن کنجد در استان یزد تولید می‌شود، اظهار کرد: این میزان از سطحی بالغ بر هزار و 100 هکتار در سطح استان برداشت می‌شود .

وی با اشاره به مستعد بودن استان یزد برای کشت کنجد، افزود: در حال حاضر این محصول در شهرستان‌های خاتم، اشکذر، میبد و ابرکوه کشت می‌شود .

مدیر زراعت جهاد کشاورزی استان با بیان این‌ که کنجد تولیدی استان از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است، گفت: این محصول به دلیل کم آبخواه بودن و برخورداری از طول دوره کوتاه برای وضعیت کنونی مناسب است .

حاتمی‌زاده خاطرنشان کرد: کارخانجات استان از کنجد برای تولید ارده، حلوا ارده و روغن کنجد استفاده می‌کنند که این محصول در یزد و استان‌های دیگر مصرف می‌شود .

این مسئول با اشاره به این‌که توسعه کشت کنجد و افزایش سطح کشت سالیانه یکی از برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی است، ادامه داد: در راستای تحقق این امر کنجد کاران استان با افزایش قیمت کودهای شیمیایی، سموم شیمیایی و هزینه‌های کارگری که منجر به بالارفتن هزینه‌های تولید می‌شود، مواجه هستند .

وی در پایان با بیان این‌که واردات کنجد به یزد از کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق و هند صورت می‌گیرد، گفت: کیفیت کنجد تولیدی بسیار خوب است اما کنجدهای وارداتی درصد روغن بیشتری دارند .


انتهای پیام


نظر خود را ثبت کنید