صنعت و معدن , رونق تولید , تحریم " />

خیزش صنعت سمنان برای مقابله با تحریم ها

سمنان - ایرنا - هم افزایی دستگاه های اجرایی با بنگاه های اقتصادی برای ارایه تسهیلات رونق تولید و رفع مشکلات بیمه ای و مالیاتی علاوه برای کاهش آمار بیکاری به خیزش بخش صنعت سمنان برای خنثی سازی تحریم های استکبار جهانی می انجامد.
به گزارش ایرنا، بر اساس ابلاغ دستور معاون اول رئیس جمهوری به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تقسیط ماهانه بدهی تامین اجتماعی واحدهای تولیدی به استان ها تفویض اختیار شده است و واحدهای تولیدی می توانند بدهی های خود را به صورت 60 ماهه و پلکانی تقسیط کنند.
براساس آمار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان تاکنون 677 واحد تولیدی سمنان به منظور بهره مندی از تسهیلات رونق تولید سال 97 ثبت نام کردند که 381 واحد به منظور دریافت حدود 9 هزار و 100 میلیارد ریال به بانک های عامل معرفی شدند.
در سال جاری 59 واحد تولیدی صنعتی و کشاورزی استان سمنان به ارزش بیش از 2 هزار و 540 میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده اند که سهم صنعت حدود 2 هزار و 280 میلیارد ریال و سهم کشاورزی 260 میلیارد ریال است.
به گفته بهروز اسودی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان تاکنون 72 درصد از مصوبه های کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان اجرایی شده است و در این ستاد مشکلات 678 واحد تولیدی استان بررسی شده است.
به گفته کارشناسان، استان سمنان ظرفیت های قابل توجهی برای راه اندازی واحدهای تولیدی و صنعتی به منظور رونق کسب و کار در منطقه دارد که با همدلی نهادهای اجرایی و رفع قوانین دست و پاگیر می توان فعالان اقتصادی را برای سرمایه گذاری ترغیب کرد.
سمنان با برخورداری از 2 هزار و 20 واحدی صنعتی از قطب های مهم اقتصادی و تولیدی کشور است و صنعتگران این استان در سال های گذشته به دلیل تحریم، رکود و نبود نقدینگی با مشکلات زیادی دسته و پنجه نرم کردند که به باور کارشناسان تشکیل کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و ارائه تسهیلات به بنگاه های اقتصادی از سوی دولت دوازدهم، امید را در دل صنعتگران استان سمنان زنده کرد.

** کنترل بدهکاری های جاری بنگاه های اقتصادی
رئیس انجمن مدیران صنایع استان سمنان گفت: برای حمایت روزافزون از بنگاه های اقتصادی استان پیشنهاد می شود بدهکاری های جاری این واحدها کنترل و تقسیط شود.
رستم سعداللهی اضافه کرد: در بسیاری از استان های کشور مانند آذربایجان شرقی جرایم بنگاه های اقتصادی به صورت 100 درصدی بخشوده شده است و اتخاذ این راهبرد در استان سمنان هم اجرا شود.
وی خاطرنشان کرد: در شرایط تحریم های اقتصادی تمام واحدهای صنعتی استان سمنان نیازمند حمایت هستند و نباید در این شرایط سخت این واحدها را به حال خود رها کرد.
رئیس انجمن مدیران صنایع استان سمنان اضافه کرد: کاهش نقدینگی و رکود در بازار از جمله چالش های اساسی بنگاه های اقتصادی است که مسئولان امر برای رفع چالش های از این دست واحدهای صنعتی استان بیشتر تلاش کنند.

** بدهکاری مالیاتی واحدهای صنعتی سمنان تقسیط می شود
مدیرکل امور مالیاتی استان سمنان گفت: به منظور حمایت همه جانبه و جلوگیری از تعطیلی واحدهای صنعتی استان، بدهکاری های مالیاتی این واحدها تقسیط می شود.
عباس بی نیاز افزود: بیش از 320 میلیارد ریال تاکنون چک برگشتی به دلیل وصول نشدن بدهکاری های تقسیط شده بنگاه های اقتصادی به امور مالیاتی استان سمنان گزارش شده است.
وی ادامه داد: بیش از 520 میلیارد ریال از بدهکاری های مالیاتی بنگاه های اقتصادی استان سمنان تا پایان سال 1399 تقسیط شده است.
بی نیاز اضافه کرد: با وجود تقسیط بدهکاری مالیاتی واحدهای صنعتی، صاحبان صنایع این بدهکاری مالیاتی تقسیطی را هم در زمان مقرر پرداخت نمی کنند.
وی تصریح کرد: مشکلات بسیار قابل توجهی بر سر راه واحدهای صنعتی استان سمنان وجود دارد، اما اداره کل امور مالیاتی تلاش می کند با اتخاذ ساز و کارهایی هماهنگ بخشی از مشکلات این واحدها را برطرف کند.
مدیرکل امور مالیاتی استان سمنان گفت: در چند سال گذشته اداره کل امور مالیاتی استان در قالب طرح های مختلف تقسیطی از بنگاه های اقتصادی سمنان حمایت کرده است و این راهبرد برای سال های آینده هم ادامه می یابد.

** بنگاه های اقتصادی سمنان نیازمند حمایت
استاندارسمنان گفت: در شرایط سخت اقتصادی و تحریم های ناجوانمردانه استکبار جهانی، بنگاه های اقتصادی استان نیازمند حمایت هستند.
علیرضا آشناگر افزود: اکنون بنگاه های اقتصادی استان سمنان با افزایش روزافزون قیمت اولیه و کمبود نقدینگی مواجه هستند که دستگاه های اجرایی تا می توانند برای رفع مشکلات واحدهای صنعتی استان سمنان تلاش کنند.
وی خاطرنشان کرد : تعدادی از بانک های عامل استان سمنان در سال جاری بیش از حد انتظار تسهیلات پرداخت کردند اما عملکرد تعدادی دیگر از بانک های عامل استان به هیچ عنوان رضایت بخش نیست.
آشناگر تصریح کرد: در پایان سال جاری عملکرد بانک های عاملی که عملکرد چندان مطلوبی نداشتند به مردم اطلاع رسانی می شود و در این شرایط سخت اقتصادی همکاری و اتحاد تمامی دستگاه های اجرایی برای رفع مشکلات واحدهای صنعتی استان اجتناب ناپذیر است.
استاندار سمنان اضافه کرد: برای تقسیط بدهی مالیاتی و بیمه ای بنگاه های اقتصادی استان سمنان نهایت همکاری از سوی دستگاه های اجرایی مربوط انجام شود.
وی گفت: نظارت بر روند ارایه تسهیلات به واحدهای صنعتی از سوی کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان پیگیری شود و بانک های خصوصی همکاری بیشتری با واحدهای صنعتی به منظور ارایه تسهیلات رونق تولید داشته باشند.

** حمایت از واحدهای صنعتی در اولویت است
مدیرکل تامین اجتماعی استان سمنان گفت: حمایت از واحدهای صنعتی استان سمنان با تقسیط بدهکاری های بیمه ای در اولویت کاری اداره کل تامین اجتماعی قرار دارد.
محمد اخلاقی افزود: در استان سمنان 161 هزار نفر تحت پوشش تامین اجتماعی هستند و 37 هزار نفر از این اداره کل مستمری دریافت می کنند.
وی خاطرنشان کرد: ماهانه 600 میلیارد ریال به مستمری بگیران اداره تامین اجتماعی استان سمنان حقوق پرداخت می شود و تنها منبع پرداختی این مستمری ها وصول حقوق بیمه است.
مدیرکل تامین اجتماعی استان سمنان ادامه داد: این اداره کل آماده همکاری های همه جانبه در بحث تقسیط بدهکاری های بیمه ای با واحدهای صنعتی است اما بنگاه های اقتصادی در زمان مقرر به پرداخت این بدهکاری ها اقدام کنند.
اخلاقی اضافه کرد: برای حفظ اشتغال موجود همکاری با واحدهای صنعتی و تولیدی استان سمنان اجتناب ناپذیر است و تعطیلی حتی یک بنگاه اقتصادی در این شرایط اقتصادی کشور به صلاح نیست.
وی اضافه کرد: از سه سال پیش روند تقسیط بدهکاری های بیمه ای واحدهای صنعتی استان سمنان در دستور کار است و این روند در راستای حمایت از تولید داخلی برای سال های آینده هم ادامه می یابد.
مدیرکل تامین اجتماعی استان سمنان گفت: تنها 6 درصد از مشکلات واحدهای صنعتی استان سمنان مربوط به بدهکاری های معوق است که این امر به معنی حمایت های همه جانبه این اداره کل از بخش صنعت است.

** کاهش نقدینگی دغدغه اساسی واحدهای صنعتی
یک مدیر واحد صنعتی در شهرک صنعتی بزرگ سمنان گفت: کاهش نقدینگی و سرمایه در گردش یکی از چالش های اساسی واحدهای صنعتی استان سمنان است که مسئولان امر برای رفع این چالش واحدهای صنعتی اقدام کنند.
مجیدرضا یغمایی افزود: افزایش غیرمتعارف قیمت مواد اولیه تولید کالا در استان سمنان به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست و با هم افزایی دستگاه های اجرایی روند افزایش قیمت این محصولات متوقف شود.
وی خاطرنشان کرد: در این شرایط حساس اقتصادی و تحریم های استکبار جهانی هم افزایی دولت و بخش خصوصی برای جلوگیری از تعطیلی واحدهای صنعتی اجتناب ناپذیر است.
یغمایی اضافه کرد: از اردیبهشت امسال تاکنون روند قیمت مواد اولیه تولید کالا در کشور روند افزایشی داشته است و در 2 ماه گذشته این چالش شدت بیشتری گرفته است.
این فعال اقتصادی تصریح کرد: رکود در بازار یکی از چالش های دیگر واحدهای صنعتی در استان سمنان است و کاهش قدرت خرید مردم به طبع به کاهش فروش محصولات دامن زده است.
به گزارش ایرنا، در استان سمنان 2 هزار و 20 واحد صنعتی و تولیدی فعال است.
7339/6103

نظر خود را ثبت کنید