اختصاص یک میلیارد ریال اعتبار برای استحکام‌بخشی آیینه خانه «مفخم»

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌شمالی از اختصاص یک میلیارد ریال اعتبار برای انجام مطالعات طرح مقاوم‌سازی و استحکام‌بخشی آیینه خانه مفخم بجنورد خبر داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی گردشگری استان، «علی مستوفیان» اظهار کرد: این اعتبار برای مطالعات تکمیلی و در راستای رفع مشکلاتی که پس از زلزله اردیبهشت‌ماه سال گذشته برای این بنای تاریخی رخ داد، هزینه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین میزان یک میلیارد و 500 میلیون تومان نیز برای ساماندهی و احیای باغ تاریخی مفخم درخواست شده که قول مساعدت از سوی سازمان میراث فرهنگی برای اختصاص این اعتبار داده شده است.

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌شمالی با بیان این‌که وجود موزه به‌عنوان یک نهاد فرهنگی در اجتماع بسیار ضروری است، اظهار کرد: محتوای موزه باستان‌شناسی و مردم‌شناسی بجنورد با رویکرد ایجاد فضاهای مطلوب و هماهنگ با کارکرد موزه و نیاز امروز مخاطبان در حال بازنگری است.

مستوفیان خاطرنشان کرد: این بازنگری و به روزرسانی محتوا در قالب دسترسی‌ها، شیوه‌های نمایش آثار، طراحی داخلی موزه، تعریف جزئی فضاها و جانمایی فضاهای مختلف در موزه شامل کتابخانه، آزمایشگاه حفاظت، فضاهای نمایش گالری، فضاهای خدماتی و... است.

عمارت مفخم بزرگترین و شاخص‌ترین اثر معماری از دوره قاجار در خراسان‌شمالی است که در شمال شرق شهر بجنورد واقع است.

انتهای پیام


نظر خود را ثبت کنید