با حضور معاون علمی رییس‌جمهور؛

پارک علم و فناوری سلامت علوم پزشکی اصفهان افتتاح شد

در اولین بخش از سفر معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به استان اصفهان ضمن بهره‌برداری از محصولات دانش‌بنیان و فناور ایران ساخت پزشکی و سلامت، پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی نیز افتتاح شد. 

به گزارش ایسنا، پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان امروز با حضور دکتر سورنا ستاری، معاون علمی رییس‌جمهور افتتاح و پذیرای واحدهای فناور و دانش‌بنیان حوزه سلامت شد.

کسب و کارهای دانش‌بنیان و فناور دانش بنیان حوزه‌های گوناگونی چون فناوری‌های سلامت، تجهیزات پزشکی، غذا و دارو در این پارک علم و فناوری استقرار یافته است که برای ورود به مرحله تجاری‌سازی، حمایت و هدایت می‌شوند.

ستاری در بخش نخست سفر به استان اصفهان از مجموعه‌های فناور و دانش‌بنیان مستقر در شهرک نوآوری و شهرک سلامت اصفهان نیز دیدن کرد. هدف اصلی این مجموعه دانش بنیان، ارائه مجموعه‌ای از خدمات درمانی و بهداشتی در قالب ۳۶ کلینیک تخصصی در حوزه‌های درمانی مختلف است.

تولید دو دستگاه دانش‌بنیان ایران‌ ساخت

در بازدید معاون علمی و فناوری رییس جمهور از شهرک سلامت اصفهان، دو دستگاه پیشرفته ایران ساخت به نمایش درآمد.

در بخشی از این بازدید دستگاه شتاب‌دهنده خطی پزشکی ایران ساخت که در تشخیص و درمان سرطان کاربرد دارد، نصب و راه‌اندازی شد.  ساخت دستگاه شتابدهنده خطی پزشکی نیازمند دانش فنی بالا است و تولید آن توسط یک شرکت دانش‌بنیان انجام شده است.

ساخت و تجاری‌سازی این دستگاه در قالب طرح‌های کلان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت می‌شود.

به گفته مدیرعامل این شرکت فناور، ارزش نمونه خارجی هر نمونه از این دستگاه بین ۱.۲ تا  سه میلیون دلار است و ساخت نمونه ایران ساخت این دستگاه با کیفیت مشابه خارجی ۱۵۰ هزار دلار هزینه دارد که نسبت به نمونه خارجی زمینه جلوگیری از خروج ارز را فراهم می‌کند.

همچنین کیفیت و فناوری بالای این محصول دانش‌بنیان، راه  ارزآوری از طریق صادرات را هموار می‌کند.

دستگاه اشعه ایکس ایران ساخت با کاربرد مشاهده و اسکن کانتینرهای گمرکی کالا نیز دیگر دستگاهی است که به بهره‌برداری عملیاتی رسید.

این دستگاه دانش‌بنیان که با تولید پرتوهای ایکس و دریافت علائم روی شناساگرها، داخل کانتینرهای گمرکی و بار را شناسایی و امکان مشاهده محموله‌های بار را فراهم می‌کند.

این دستگاه دانش‌بنیان اولین بار در کشور و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تجاری‌سازی شده است.

با ساخت این دستگاه، ایران در جمع چهار کشور دارنده این فناوری قرار می‌گیرد. قیمت نمونه خارجی این دستگاه بین ۲ تا ۳ میلیون دلار است. ساخت نمونه ایران ساخت و کاملا بومی با هزینه کمتر از ۱۰۰هزار دلار، صرفه‌جویی ارزی قابل توجهی را در کنار ایجاد زمینه ارزآوری از راه صادرات به دنبال دارد.

انتهای پیام


نظر خود را ثبت کنید