رییس دانشگاه علمی کاربردی کشور:

گرایش مردم به آموزش‌های مهارتی بیشتر شده است

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور اظهار کرد: گرایش و توجه مردم به سمت آموزش‌های مهارتی و رشته‌هایی که منجر به شغل می‌شود، بیشتر شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر «محمدحسین امید» در نشست تبیین فعالیت‌ها و طرح‌های کیفیت محور دانشگاه جامع علمی کاربردی استان یزد تصریح کرد: این دانشگاه در سال 1371 و با هدف استفاده از ظرفیت بخش‌های تولیدی و خدماتی  بدون نیاز به ظرفیت‌سازی جدید و با بهره‌گیری از اساتید خبره شروع به کار کرد .

وی ادامه داد: تا سال 1384 تعداد مراکز علمی کاربردی در کشور به 310 مرکز رسید و اکثر این مراکز مطابق با اهداف اولیه و مجهز به محیط کار واقعی  فعالیت می‌کردند ولی از سال 84 تا سال 91 تعداد مراکز علمی کاربردی به 1100 مرکز رسید که در بعضی از مراکز معیارهای آموزش عالی رعایت نشد و فاقد شرایط اولیه برای تاسیس بودند.

دکتر امید در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در سال‌های گذشته گرایش و توجه مردم به سمت آموزش‌های مهارتی و رشته‌هایی که منجر به شغل می‌شود، بیشتر شده است و در این دانشگاه رشته‌های فنی بسیار خوبی داریم که توجه به آن می‌تواند تکنسین‌های ماهری را در بخش‌های مختلف به جامعه تحویل دهد.

وی افزود: تا سال گذشته اکثر مراکز علمی کاربردی کشور فاقد اساسنامه بودند اما هم‌اکنون 100 مرکز علمی کاربردی دارای اساس نامه مدون شده‌اند و مابقی نیز به سرعت در حال انجام است.

وی با تاکید بر سیاست کیفیت بخشی به فعالیت‌های دانشگاه علمی کاربردی، خاطر نشان کرد : در این راستا با توجه به این که سیاست کمیت‌گرایی منجر به رشد بی رویه در تعداد مدرسان  و به تبع آن افت کیفیت مراکز علمی کاربردی شده بود، با در دستور کار قرار گرفتن ارزیابی علمی و عمومی مدرسان، 30 درصد از مجموع 14 هزار مدرسی که در گذشته جذب این دانشگاه شده بود، تعدیل شدند .

دکتر امید افزود: در گذشته پذیرش مدرس در دانشگاه علمی کاربردی بسیار آسان بود اما اکنون مبنای جذب مدرس، فراخوان و ارزیابی بر اساس صلاحیت های علمی، عمومی و حرفه ای است .

وی یادآور شد: امسال در حالی از این طریق نسبت به جذب هشت هزار مدرس در دانشگاه علمی کاربردی اقدام شد که 46 هزار متقاضی ثبت نام کردند .

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: با توجه به مصوبه شورای عالی اداری و دستور رییس جمهوری مبنی بر تعطیلی مراکز علمی کاربردی دولتی تا پایان سال تحصیلی 98-97، این موضوع در دستور کار قرار دارد و تاکنون چندین مرکز به بخش غیردولتی واگذار شده است .

وی ادامه داد: در گذشته 70 درصد دانشجویان مراکز علمی کاربردی از شاغلان وکارمندان و بقیه جوانانی بودند که پس از فارغ التحصیلی از آموزش و پرورش وارد دانشگاه می شدند، اما این موضوع اکنون برعکس شده است .

دکتر «محمدصالح احمدی» رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان یزد نیز در ابتدای این نشست، گزارشی از فعالیت های این دانشگاه ارائه کرد .

وی در این گزارش اظهار کرد: یکی از نقاط قوت این دانشگاه توجه ویژه به حوزه کارورزی است و با جلساتی که برگزار شده موانع اجرای درس کار ورزی بررسی شده است اگر این درس کار ورزی به درستی اجرا شود به اندازه چند واحد درس تئوری موثر است

احمدی تصریح کرد: ترکیب اعضای کمیته برنامه ریزی درسی واحد استانی از افرادی تشکیل شده است که از  محیط وبازار کار هستند و به خوبی نیاز های بازار کار را می شناسند همچنین به دوره‌های تک پودمان و تدوین سرفصل های مهارتی در کمیسیون برنامه ریزی درسی توجه ویژه‌ای شده است.


نظر خود را ثبت کنید