چهل سالگی انقلاب , جمعیت دانشجویی , معاون وزیر " />

دانشجویان کشور بعد از انقلاب اسلامی 27 برابر شده اند

  • تاریخ انتشار : 1397/11/21 ساعت : 13:27 - 6 ماه قبل
  • از گروه : استان ها
  • زیرگروه : فرهنگی
قزوین - ایرنا - معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: جمعیت دانشجویی کشور بعد از انقلاب 27 برابر و اعضای هیات علمی 23 برابر شده است.
به گزارش ایرنا مجتبی شریعتی نیاسر روز یکشنبه در حاشیه مراسم افتتاح ساختمان مرکزی پارک علم و فناوری قزوین به خبرنگاران گفت: در این چهل سال نسبت استاد به دانشجو در شاخص آموزش نیز رشد 20 درصدی داشته است.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دیپلماسی علمی و تعاملات آموزشی ایران در جهان با وجود همه تحریم های ظالمانه روز به روز گسترش می یابد و اکنون دانشگاه های مطرح دنیا برای تعامل بیشتر به سمت جمهوری اسلامی تمایل یافته اند.
وی اظهار داشت: در ابتدای انقلاب اسلامی در برخی شهرهای کشور یک مهندس هم وجود نداشت اما اکنون تحصیل کرده های رشته های مهندسی در گوشه و کنار کشور حضور دارند که این مهم به برکت انقلاب اسلامی به دست آمده است.
این مسئول اضافه کرد: امروزه جمعیت دانشجویان ایرانی بورسیه در خارج به شدت کاهش یافته و بر جمعیت بورس داخل اضافه شده است که از بالا بودن توان علمی کشور خبر می دهد.
وی با اشاره به اعتبارات آموزش عالی در سال جاری گفت: 90 هزار میلیارد ریال اعتبار در این زمینه در نظر گرفته شده که بسیار کمتر از ظرفیت آموزش عالی کشور است و امیدواریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی به اعتبارات حوزه آموزش عالی هنگام تصویب بودجه توجه ویژه داشته باشند.
شریعتی با بیان اینکه تعداد مراکز آموزش عالی کشور بسیار بالا است، افزود: طرح آمایش این مراکز به منظور ساماندهی آنها در دستور کار قرار گرفته تا کیفیت آموزش در سطح کشور افزایش یابد.
این مسئول گفت: تعداد مراکز آموزش عالی کشور در سال 83 و 84 ، 970 مرکز بود که این تعداد در سال 92 به 2 هزار و 800 مرکز افزایش یافت.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: از سال 93 طرح تعدیل مراکز آموزش عالی در دستور کار قرار گرفت و مجوزی در این زمینه صادر نشد اما هم اکنون 2 هزار و 200 مرکز آموزش عالی در کشور وجود دارد.
وی با اشاره به اجرای طرح های عمرانی در حوزه آموزش عالی افزود:به برکت پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی طرح های بسیاری زیادی در مراکز آموزش عالی کشور اجرا می شوند که بیشتر توسعه کالبدی هستند و باید توسعه علمی با جذب هیات علمی و تحصیلات تکمیلی در دستور کار قرار گیرد.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بودجه آموزش عالی کشور هرساله مقداری افزایش می یابد که نشان از توجه مسئولان به این حوزه است اما برای تحول اساسی در این حوزه به تخصیص اعتبار و بودجه کافی نیازمندیم.
وی با بیان اینکه تعداد بنیادهای خیرساز کشور به نسبت سال 92 تقریبا 15 برابر افزایش یافته است، افزود: به اعتقاد ما نمی توان تمام اعتبارات مورد نیاز بخش آموزش عالی را از طریق بودجه های دولتی تامین کرد و باید با جذب خیران و مشارکت های مردمی برای رفع کمبودها و مشکلات در این بخش اقدام کرد .
ساختمان مرکزی پارک علم و فناوری قزوین که با 120 میلیارد ریال اعتبار احداث شده روز یکشنبه بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران ، معاون وزیر علوم و مقامات استان قروین به بهره برداری رسید.
6012/9925

نظر خود را ثبت کنید