بحران کمک‌های خارجی به ونزوئلا/ "مادورو"، روابط با کلمبیا را قطع کرد

مادورو از قطع روابط کشورش با کلمبیا خبر داد و افزود دیپلمات‌های کلمبیایی از ونزوئلا اخراج می‌شوند.

"نیکولاس مادورو" رییس جمهوری ونزوئلا روابط سیاسی کشورش با کلمبیا را قطع و سفیر این کشور را از کاراکاس اخراج کرد.

به گزارش عصرایران، در پی تشدید بحران در مرز ونزوئلا با کلمبیا و برزیل، رییس جمهوری ونزوئلا  دستور قطع روابط سیاسی با کلمبیا و اخراج سفیر این کشور از کاراکاس را صادر کرد. این تصمیم مادورو در پی اعلام خبر پیوستن گروهی از افسران ارتش ونزوئلا به کلمبیا اعلام شده است. با این حال غالب افسران و فرماندهان ارشد ارتش ونزوئلا همچنان از دولت مادورو حمایت می کنند.

مادورو با صدور بیانیه‌ای با اشاره به بحران ورود کمک‌های خارجی که به دستور او در مرز با کلمبیا و برزیل مسدود شده است، افزود، آمریکا و هم‌پیمانان آن به بهانه انتقال کمک‌های انسان‌دوستانه سعی در نابودی استقلال و حاکمیت ونزوئلا دارند.

او بار دیگر با تاکید بر اینکه اجازه ورود چنین کمک‌هایی را نخواهد داد، نگرانی‌های آمریکا درباره بحران ونزوئلا را جعلی توصیف کرد که طی سال‌های گذشته با هدف توجیه مداخله در ونزوئلا دنبال می‌شود.

تنش در مرز ونزوئلا و کلمبیا بر سر ورود کمک های خارجی/ گاردین

رییس جمهور ونزوئلا همچنین تاکید کرد او به طور قانونی رییس جمهوری کشور است و قصدی برای کناره‌گیری از قدرت ندارد.

مادورو از قطع روابط کشورش با کلمبیا خبر داد و افزود دیپلمات‌های کلمبیایی از ونزوئلا اخراج می‌شوند.

طی روزهای گذشته بر سر ورود برخی اقلام کمکی خارجی به ونزوئلا بحرانی داخلی در این کشور پدید آمده است.

"خوان گوایدو" رهبر مخالفان که تحت حمایت ایالات متحده آمریکا و کشورهای غربی است از ورود این کمک‌ها استقبال کرده و دیروز به منظور نظارت بر ورود آنها به مرز با برزیل سفر کرد، اما مادورو با اشاره به مشکوک بودن ورود کمک‌های خارجی به کشورش، اجازه ورود این کمک‌ها را نداده است. او دستور بستن مرز ونزوئلا با کلمبیا و برزیل را صادر کرده است.

روز جمعه در اثر درگیری بین مخالفان دولت و نیروهای ارتش ونزوئلا که تحت اوامر مادورو هستند، دستکم 1 نفر در مرز ونزوئلا و برزیل کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند.

دو کشور برزیل و کلمبیا که دارای حکومت‌های دست راستی و متحد دولت ترامپ هستند، در بحران داخلی ونزوئلا از مخالفان دولت چپگرای ونزوئلا حمایت می‌کنند و این در حالی است که برخی دیگر از کشورهای آمریکا مرکزی و لاتین که تحت اداره دولت‌های چپ‌گرا هستند از جمله کوبا، نیکاراگوئه و بولیوی از موضع دولت نیکولاس مادورو در برابر مداخلات ایالات متحده آمریکا حمایت می‌کنند.

"خوان گوآیدو" ماه گذشته به صورت خودخوانده اعلام ریاست جمهوری کرد و تنها دقایقی پس از این اقدام او، دونالد ترامپ اعلام کرد گوآیدو را به عنوان رییس جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد. پس از اعلام حمایت ترامپ بسیاری دیگر از کشورهای غربی نیز از گوآیدو اعلام حمایت کرده‌اند.

 

 


نظر خود را ثبت کنید