سیل 98 , بندمیزان شوشتر , علاج بخشی اضطراری " />

اثر تاریخی بندمیزان شوشتر علاج بخشی اضطراری شد

اهواز -ایرنا- رییس اداره امور آب شمال خوزستان گفت: اثر تاریخی بندمیزان شهرستان شوشتر با پوشش های زرهی توسط سازمان آب و برق خوزستان علاج بخشی اضطراری شد.
کیسان رویینیان روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد:سیلاب های فروردین ماه سال جاری باعث شده بود تا این اثر تاریخی به طور کامل زیر آب برود.
وی افزود:این شرایط باعث شده بود که دیواره های برخی دهانه های این اثر در معرض تخریب قرار بگیرد.
رییس اداره امور آب شمال خوزستان گفت:با همکاری مدیریت مهندسی عمومی سازمان آب وبرق،شرکت آبیاری کارون بزرگ و اداره امور آب شمال خوزستان ،پوشش های زره فولادی طراحی و با تایید کارشناسان پایگاه سازه های آبی شوشتر بر روی دیواره ها نصب شد.
وی افزود:این اقدام در کمترین زمان ممکن و با پیگیری فرماندار شوشتر انجام شد و با کاهش فشار آب بر روی دیواره ها از تخریب این اثر جلوگیری می کند.
قدمت اثر تاریخی بند میزان مربوط به دوره ساسانیان است و تا امروز پابرجاست.
این بند به همراه 15 اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در 26 ژوئن 2009(پنج تیر 1388) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای 1، 2 و 5 با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره 1315 به ثبت رسید.
این بند(سد)، آب کارون را در هنگام ورود به شهر شوشتر به 2قسمت تقسیم می کند که رودهای گرگر و شطیط را تشکیل می دهند.
به دلیل اینکه آب تقسیم شده در رود شطیط 2برابر حجم آب تقسیم شده به رود گرگر است رود گرگر را دودانگه یا مسرقان و رود شطیط را چهاردانگه می گویند.
مصالح بکار رفته در بند میزان سنگ (تراشیده شده شوشتر) و ساروج هستند.
این بند از چند دهانه تشکیل شده‌ که مهمترین آنها دهانه‌ای است جدا که تنظیم آب 2 شاخه رودخانه را انجام می‌دهد به گونه‌ای که اگر دبی گرگر بیشتر از یک سوم باشد آن را به شاخه شطیط انتقال می‌دهد و برعکس؛ و این خود از شاهکارهای معماری این بند است.
زیر آب رفتن این اثر تاریخی در دهه های اخیر بی سابقه بوده است.
شوشتر با بیش از 100 بنای آبی تاریخی متعلق به دوران های مختلف از شهرهای کهن ایران است. شاهکارهای مهندسی آب در این شهرستان، شوشتر را به عنوان موزه مهندسی آب ایران تبدیل کرده است.
سازه های آبی تاریخی شوشتر مجموعه ای به هم پیوسته از پل ها، بندها، آسیاب ها، آبشارها، کانال ها و تونل های عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان برای بهره گیری بیشتر از آب ساخته شده اند و در سفرنامه ژان دیولافوآ باستان شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.
این شهرستان دارای حدود 350 اثر ثبت ملی و 13 سند تاریخی در فهرست میراث فرهنگی است.
شهرستان شوشتر دارای سه بخش مرکزی، میان آب و شعیبیه است که مرکز آن در 89 کیلومتری شمال اهواز قرار دارد.
7159/6064

نظر خود را ثبت کنید