پدر خلیج فارس , بستری , احمد اقتداری " />

پدر خلیج فارس شناسی ایران در بخش مراقبت های ویژه بستری است

بندرعباس-ایرنا- یک فعال فرهنگی و از دوستان نزدیک احمد اقتداری، پژوهشگر برجسته خلیج فارس، ضمن تکذیب خبر درگذشت این محقق گفت: وی در بخش مراقبت های ویژه بستری است.
محمدصادق رحمانیان شامگاه جمعه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: این پژوهشگر، حدود 10روز قبل به دلیل شکستگی لگن مورد عمل جراحی قرار گرفت.
سردبیر هفته نامه صحبت نو ادامه داد: پس از عمل جراحی، ایشان دچار نارسایی کلیه و به بخش مراقبت های ویژه در بیمارستان آسیا منتقل شد.
رحمانیان اضافه کرد: ایشان تا لحظه مخابره خبر همچنان در قید حیات است.
بعد از ظهر جمعه برخی رسانه ها خبر فوت وی را منتشر کرده بودند.
این آموزگار، وکیل دادگستری، نویسنده، مورخ و جغرافی‌دان که به «پدر مطالعات خلیج فارس» مشهور است هم اکنون در سن 94 سالگی است.
وی در سال 1304 در شهر گراش در فارس به دنیا آمد و بیشترین شهرت او به‌علت پژوهش در خلیج فارس است.
اقتداری حدود چهل کتاب و بیش از یک‌صد مقاله علمی به چاپ رسانده است.
در میان آثار او از تصحیح و انتشار دیوان اشعار شاعران، ترجمه آثار تحقیقی نویسندگان و پژوهشگران غیرایرانی تا چاپ قصه‌های مثنوی، منطق‌الطیر و هزار و یک شب و همچنین تحقیقات علمی در زمینه لهجه‌شناسی، زبان و فرهنگ مناطق مختلف کشور دیده می‌شود.
از جمله آثار او می‌توان به «خلیج فارس از دیرباز تا کنون»، «بندرعباس و خلیج فارس»، «صید مروارید در خلیج فارس»، «تاریخ مسقط و عمان و بحرین و روابط آن با ایران» و «سرگذشت کشتیرانی ایران» اشاره کرد.
در سال 1391 جایزه ویژه مرکز موقوفات دکتر افشار با عنوان «جایزه تاریخی و ادبی دکتر محمود افشار برای زبان فارسی و وحدت ملی ایران» به او اهدا شد.
2094 /6048

نظر خود را ثبت کنید