موسیقی , دانش فنی , مسعود نکویی " />

هنرمند کرمانی: امروز موسیقی تبدیل به دانش فنی شده است

کرمان - ایرنا - هنرمند کرمانی گفت: امروز موسیقی در دنیا تبدیل به دانش فنی و مبتنی برتاریخ، ادبیات، انتشار، اجرا و مخاطب شده است.
مسعود نکویی متولد سال 56 در شهر کرمان و فارغ التحصیل دکترای مدیریت اجرایی است و به خاطر علاقه فراوان به زادگاهش تز دکترای خود را گردشگری موسیقی در سرزمین فرهنگی کرمان انتخاب کرد.
به گفته وی لالایی های مادر اولین نوای خوشی بود که در خاطرش ماند، مانند بسیاری از کودکان و نوجوانان دهه 60، گروه های سرود مدارس مکانی برای آشنایی و فراگیری خواندن و موسیقی بود که پیش زمینه کارهای بعدی این هنرمند محسوب می شد.
نکویی با استفاده از نواهای محلی از یاد رفته و کمتر شنیده شده با سبک خاص آواز گروهی چند صدایی (کرال آکا پلا پلی فونیک)، آداب ، رسوم و مشاغل کرمان و ایران را با گروه های مختلف به مخاطبان می شناساند.
سرپرست گروه موسیقی مهر وطن روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: باید در یک ساختار جهانی حرف محلی بزنیم و به همین دلیل است که عمده کارهایم به صورت آواز گروهی چند صدایی اجرا شده است و دایره المعارفی از آثار فرهنگی ایران محسوب می شود.
وی با بیان اینکه سعی کردم در زمینه موسیقی هدفمند فعالیت کنم تاکید کرد: باید فرهنگ ها، آداب و رسوم شسته شده در مسیر زمان احیا و به مردم یاد آوری شود که موسیقی در این زمینه بسیار تاثیر گذار است.
نکویی اظهار داشت: انسان ها وقتی کار هنری را یاد می گیرند در حقیقت به فرهنگ خدمت می کنند، باید بیاموزیم و فرهنگ سازی کنیم و آموخته ها به نسل های بعد منتقل شود .
وی با اشاره به استفاده از لهجه کرمانی در موسیقی خود (آکاپلا) تاکید کرد: به لهجه بومی و محلی خودمان باید افتخار و آن را حفظ کنیم و موسیقی که مبتنی بر لهجه و گویش محلی باشد رنگ، بو، طمع و عطر خودش را دارد.
این هنرمند موسیقی کرمان افزود: ما بناها و مکان های تاریخی بسیار زیادی در کرمان مانند حمام گنجعلیخان داریم که می توان در آن موسیقی اجرا کرد که بواسطه آن گردشگری هم رونق می گیرد.
وی با اشاره به انتخاب قطعات آوازی از مشاغل قدیمی کرمان تاکید کرد: سعی کردیم کارآواها و کار رفتارها را در موسیقی متجلی کنیم که کوششی در رابطه با احیای مشاغل قدیمی و منسوخ شده بشمار می رود.
نکویی با اشاره به استقبال از موسیقی آواز گروهی چند صدایی تصریح کرد: بجز کرمان، لهجه های شمالی، نیشابور، سیستان و بلوچستان، بیرجند و جنوب کشور نیز توسط گروه مهر وطن اجرا شده است.
وی تاکید کرد: باید به موسیقی فاخر و اصیل بها بدهیم، در کشوری مثل اتریش و شهر وین از سه سال قبل بلیط های اپرا و کنسرت ها با قیمت های بالا بفروش می رسد و کشور ما نیز می تواند به این حد برسد.
سرپرست گروه موسیقی مهر وطن با بیان اینکه بوروکراسی اداری مهمترین سد راه گروه های موسیقی است افزود: دریافت مجوز اجرا مشکلات زیادی دارد و گاهی تا لحظه آخر یک کنسرت مجوز برای اجرا نداشتیم.
وی با بیان اینکه 22 عنوان کتاب در زمینه های موسیقی، مدیریت، ادبیات و گردشگری به چاپ رسانده است گفت: تاکنون 450 قطعه موسیقی رسمی منتشر کردم و 10 عنوان آلبوم نیز در حوزه های فرهنگ و هنر با موضوع پیشینه، اصالت و هویت شفاهی ایران و کرمان تولید کرده ام.
نکویی با اشاره به برگزاری اجراهای متعدد در داخل و خارج از کشور اظهار داشت: برخی قطعات موسیقی و آوایی را در کشورهای کره، تایلند، ترکیه اجرا کردم و بعضی از تولیدات نیز در کشورهای ایتالیا، انگلستان و آمریکا بدون حضور خودم اجرا شده است.
وی اظهار داشت: قطعه لالایی کرمان اجرا شده توسط گروه به عنوان یک بخش از لالایی های جهانی انتخاب شده که در نوع خود منحصر بفرد است.
هنرمند موسیقی کرمان ادامه داد: هفتواد، حماسه قیام شالبافان و شاهنامه و مکتب خانه از جمله تولیدات فرهنگ شفاهی مردم دیار کریمان هستند که اجرا شده اند.
نکویی با اشاره به ظرفیت های مختلف برای فعالیت های موسیقی افزود: اجراهایی از شعرایی مانند حافظ، فردوسی، خواجوی کرمانی را تاکنون در برنامه داشتیم.
وی گفت: حدود 500 نفر در قالب گروه های کر، مهر وطن، دانشگاه، جوانان سازماندهی کردیم و 15 هزار نفر سرودهای بنده در مدارس کرمان و برخی شهرهای دیگر کشور اجرا شده است.
سرپرست گروه موسیقی مهر وطن تصریح کرد: موسیقی محلی ما آنقدر جذاب و ارزشمند است که همه گروه های سنی را شامل می شود و جایگزین بسیار خوبی برای موسیقی های وارداتی محسوب می شود.
7437/ 5054

نظر خود را ثبت کنید