تلف شدن دسته جمعی ماهی‌ها در شیف!

  • تاریخ انتشار : 1398/3/20 ساعت : 12:16 - 5 ماه قبل
  • از گروه : استان ها
  • زیرگروه : بوشهر
شب گذشته کلیپی تحت عنوان "ماهیانی که با پای خود به تور صیاد می‌افتند! " در فضای مجازی منتشر شد، این کلیپ در جاده جزیره شیف در استان بوشهر ضبط شده و ماهیانی را نشان می‌دهد که به شکل دسته جمعی از آب بیرون پریده و به دست چند نفر جمع آوری می‌شوند.

به گزارش ایسنا، در این زمینه، محمود مقیمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوشهر در این خصوص به ایسنا، گفت: رفتارهای بیولوژیکی ماهی‌ها بر اساس مراحل غریزی صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: برخی از گونه‌های ماهی به واسطه تخم گذاری مهاجرت انجام می‌دهند و وجود جاده بر روی خور به عنوان مانعی برای انجام این کار عمل کرده است.

رئیس حفاظت محیط زیست بوشهر با اشاره به اینکه احداث جاده شیف به عنوان یک سد معبر عمل کرده تا ماهی‌ها نتوانند سیکل حیات خود را کامل کنند، گفت: عرض جاده بیش از ۷ متر بوده و موجب شده ماهی‌ها نتوانند سیکل حیات خود را کامل کنند.

وی خاطرنشان کرد: این جاده که به جهت رفاه حال مردم تأسیس شده پیامدهای زیست محیطی و اکولوژیکی زیادی داشته و روند مهاجرت و حیات ماهی‌ها را با وقفه مواجه کرده است.

مقیمی تاکید کرد: سال‌های قبل از تأسیس این جاده چنین پدیده‌ای وجود نداشته و به دلیل عمق کم آن مکان و احداث جاده بر روی خور این مشکلات به وجود آمده است.

وی خاطرنشان کرد: در این کلیپ شاهد تلف شدن دسته جمعی ماهی‌هایی بودیم که قرار بود از طریق تخم گذاری نسل جدیدی به وجود آورند و این جاده مانع ادامه مسیر مهاجرت و کامل شدن سیکل حیات آنها شد.

رئیس حفاظت محیط زیست بوشهر، اظهار کرد: این ماهی‌ها، از نوع ماهی‌های پرنده نبوده‌اند بلکه ماهی‌های سطحی هستند که بر روی سطح آب زندگی می‌کنند.

به گزارش ایسنا، شیف جزیره‌ای ماسه‌ای در شمال بندر بوشهر در منتهی الیه تالاب حله است که از به هم پیوستن آب رودخانه شاپور و دالکی به وجود آمده و در ۱۲ کیلومتری شمال غربی شهرستان بوشهر و ۶ کیلومتری شمال بندر بوشهر واقع می‌باشد.


انتهای پیام


نظر خود را ثبت کنید