یک مسئول خبر داد:

توزیع شناسنامه امدادی بین سیل‌زدگان شیرگ

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از توزیع شناسنامه امدادی بین سیل زده‌های روستای شیرگ خبر داد و گفت: یکی از چالش‌های موجود در زمان بروز حوادث غیرطبیعی، ورود افراد سودجو به مناطق سیل‌زده و دریافت خدمات بوده که باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، محمدرحیم شهریاری، روز گذشته ۲۲ خرداد، در اولین کارگروه تخصصی امداد و نجات و آموزش همگانی و کمیته امداد و نجات کارگروه عمرانی و تأسیسات استان اظهار کرد: اخطاریه‌ها و اطلاع رسانی‌های به موقع توسط دستگاه‌های مسئول باعث شد تا کمترین تلفات جانی در حوادث سیل و آبگرفتگی را داشته باشیم.

وی افزود: جمعیت هلال احمر استان در سیل‌های اخیر از اسفند ماه سال گذشته به ۳۶۹۴ نفر امداد رسانی کرده و ۲۴۸۶ نفر را اسکان داده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با بیان اینکه ۴۲۳ چادر و هزار و ۴۹۹ بسته غذایی در بین سیل زده‌ها توزیع شده است، تصریح کرد: طی این بارندگی‌ها 981 نفر در قالب 272 تیم امدادی که اکثر این افراد از اعضای داوطلب هلال احمر بوده‌اند به مناطق سیل زده استان اعزام شده‌اند.

رئیس کارگروه امداد و نجات خراسان جنوبی با بیان اینکه ۲۸۸ خودروی امدادی و ۱۲۳ دستگاه موتور پمپ در این حوادث به کارگیری شدند، گفت: بیشترین توزیع چادر با ۱۸۱ مورد در شهرستان طبس انجام شد و ۱۱۱۵ نفر در این شهرستان اسکان یافته‌اند.

شهریاری با اشاره به واژگونی اتوبوس مسافربری در سیل، بیان کرد: واژگونی این اتوبوس در محور طبس از جمله حوادث نادری بود که با تلاش نیروهای امدادی به خوبی امداد رسانی شد.

وی با بیان اینکه در بارندگی‌های فروردین ماه شهرستان سربیشه ۲۴ نفر از مرگ حتمی نجات یافتند، اظهار کرد: علی رغم موج بارندگی‌ها با امدادرسانی به موقع نیروهای هلال احمر در مناطق سیل زده استان، فقط یک مورد تلفات جانی در سربیشه داشتیم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با بیان اینکه به دنبال بارندگی‌های فروردین ماه مسیر ارتباطی چند روستا از شهرستان طبس قطع شد، اظهار کرد: بخشی از روستاها با استفاده از بالگرد امدادی و تعدادی با استفاده از خودروی یونیماک در شرایط سخت امدادرسانی شدند.

شهریاری با اشاره به سیل خردادماه سال جاری بیان کرد: به دنبال این بارندگی‌ها به ۷۰۰ نفر از هم استانی‌ها امدادرسانی شد و ۴۷۰ نفر از اهالی روستای شیرگ در ۹۸ چادر هلال احمر اسکان یافتند.

وی با اشاره به مشکلات پیش روی روند امدادرسانی در شیرگ، خاطرنشان کرد: خانه‌های روستایی این منطقه دو طبقه بوده که در طبقه اول دام و احشام نگهداری می‌شود و به دنبال جاری شدن آب و آبگرفتگی این منازل، گل و لای زیادی در منازل جمع شده که توان دستگاه‌ها و کف کش‌های هلال احمر را کاهش داده بود.

وی میزان خسارت‌های وارده به ماشین الات و تجهیزات امدادی را بالغ بر 50 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: به منظور حفظ آمادگی و مقابله با حوادث احتمالی، تامین اعتبار خرید اقلام و تجهیزات خسارت دیده از طریق استانداری خراسان جنوبی و جمعیت هلال احمر کشور مورد انتظار و پیگیری است.

شهریاری از توزیع شناسنامه امدادی بین سیل زده‌های روستای شیرگ خبر داد و افزود: یکی از چالش‌های موجود در زمان بروز حوادث غیرطبیعی، ورود افراد سودجو به مناطق سیل زده و دریافت خدمات بوده که باید مورد توجه واقع شود.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های خدمت رسان باید برای مواقع بحران ذخیره‌سازی مطلوبی داشته باشند، تصریح کرد: نیروهای عملیاتی هر دستگاه باید متناسب با نوع خدمت، تجهیزات و امکانات لازم جهت پشتیبانی نیروهای عملیاتی خود را به همراه داشته باشند.

وی با اشاره به ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم رودخانه‌ها، بیان کرد: خشکسالی‌های چند ساله، احترام به حریم رودخانه‌ها را در روستاها و شهرها به فراموشی سپرده که این امر چالش جدی است.

رئیس کارگروه امداد و نجات خراسان جنوبی خواستار گسترش فرهنگ خود امدادی و بیمه کردن منازل مسکونی و وسایل موجود در خانه‌ها شد و افزود: باید نقاط قوت و ضعف‌ موجود در سیل‌های اخیر در قالب میزگردهای تخصصی بررسی شود.

شهریاری با بیان اینکه اطفای حرق باید از طریق آتشنشانی فرهنگ‌ سازی و اجرایی شود، افزود: نزولات آسمانی موجب تاثیر چشمگیری بر پوشش گیاهی استان شده است که با شروع فصل گرما و خطر اتش سوزی، شهرداری و دهیاری آموزش اطفای حریق را مد نظر قرار دهند.

وی با اشاره به حادثه غرق شدن چند نفر از هم استانی‌ها در سد چهکند بیرجند در سال گذشته، بیان کرد: به دنبال بارندگی‌ها سدها و بندهای خاکی آبگیری شده و می‌طلبد متولیان به مسائل ایمنی توجه کنند که طبق قوانین مربوطه هر کس سدی ایجاد می‌کند، باید از آن حفظ و حراست کند.

طی این جلسه حوادث ناشی از برخورد وسایل نقلیه با شترها در برخی محورهای خراسان جنوبی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد درخصوص راه‌های پیشگیری از تصادفات جاده‌ای با شتر توسط کمیسیون ایمنی راه‌های استان اقدامات لازم صورت گیرد.

همچنین در این جلسه کمبودها، نقاط ضعف و قوت در روند امدادرسانی‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام


نظر خود را ثبت کنید