گام تشویقی ترکیه برای "بازگشت داوطلبانه" آوارگان سوری به کشورشان

در راستای تکمیل رویکرد جدید ترکیه برای تشویق آوارگان سوری ساکن ترکیه جهت بازگشت به کشورشان، استان غازی آنتپ قصد دارد به آوارگان سوری اجازه دهد فرای تعطیلات اعیاد سالانه (عید فطر و قربان) به کشورشان سفر کنند.

به گزارش ایسنا، عبدالله سلیمان اوغلو، روزنامه‌نگار ترکیه به روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی گفت، انتظار می‌رود استان غازی آنتپ پس از عید قربان پیش رو گذرگاه "قرقمیش" روبروی گذرگاه "جرابلس" واقع در مرز با سوریه را به روی سفرها به این کشور باز کند چرا که سوری‌های ساکن ترکیه در سال میانگین دو مرتبه به کشورشان سفر می‌کنند.

وی ادامه داد، این اقدام در درجه نخست از حجم جمعیتی در مرزهای ترکیه در طول تعطیلات اعیاد می‌کاهد و در درجه دوم تشویقی برای آوارگان سوری است تا به کشورشان بازگردند.

سلیمان اوغلو گفت، این ایده موجب می‌شود سوری‌ها بدون زمانبندی و برنامه‌ریزی مشخص و بدون داشتن گذرنامه به کشورشان سفر کنند و این مساله ممکن است آنها را تشویق کند در مناطق خود مستقر شوند. سوری‌ها ممکن است در این تعطیلات کار خود و تعمیر منازلشان را پیگیری کنند و همه این موارد احتمال دارد تشویقی برای اتخاذ تصمیمی جهت ماندن در کشورشان باشد.

وی افزود، استانداری غازی آنتپ قول داده است که این اقدام را پس از پایان تعطیلات عید قربان اجرایی کند. راهکار سفر جدید هنوز مشخص نشده است. جلال دامیر، مدیر سازمان امدادرسانی در استان غازی آنتپ هم این اقدام را تایید کرد چراکه تمایل طیف وسیعی از آوارگان سوری را پاسخ می‌دهد.

این مقام ترکیه‌ای می‌افزاید، اما وجود برخی از عوامل از جمله عملیات نظامی "سپر فرات" و "شاخه زیتون" و درگیری‌ها در حومه‌های استان حلب در شمال سوریه، موجب شده است نسبت به فایده این اقدام ترکیه برای بازگرداندن آوارگان سوری به کشورشان تردید به وجود بیاید. همچنین شرایط نابسامان امنیتی در مناطق مختلف سوریه به جذب سرمایه‌ها و پروژه‌های صنعتی کمکی نمی‌کند؛ مسائلی که درباره سکونت مجدد سوری‌ها بسیار حائز اهمیت است.

همزمان با این اقدام، ترکیه شاهد کمپین امنیتی بازداشت مخالفان قانون "حمایت موقت" از بین آوارگان سوری مشخصا در استانبول است؛ مساله‌ای که نشان می‌دهد ترکیه در حال حاضر به دنبال واداشتن سوری‌ها برای بازگشت به کشورشان است.

پیش از این دیده‌بان حقوق بشر از ترکیه به دلیل اجبار آوارگان در ماه میلادی جاری برای امضای اسناد بازگشت داوطلبانه به سوریه انتقاد کرده بود.

از سوی دیگر، سلیمان صویلو، وزیر کشور ترکیه مدعی شد: دولت اقدام به کوچاندن آوارگان سوری با وجود قانون "حمایت موقت" یا کوچاندن هر شخص بیگانه با وجود حمایت بین‌المللی یا کسانی که به صورت قانونی در کشور اقامت دارند نکرده است. این نوع تعامل قابل قبول نیست و ما قدرت و حق انجام این کار را نداشته و تمایلی هم برای این کار نداریم.

این در حالی است که  اداره گذرگاه مرزی "بال الهوی" میان ترکیه و سوریه اعلام کرد، تعدادی سوری‌هایی که طی تنها دو ماه اخیر به اجبار به کشورشان بازگردانده شده‌اند به بیش از ۸۰۰۰ تن رسید.

همچنین آمار رسمی ترکیه نشان می‌دهد که حدود ۳۱۵ هزار سوری از سال ۲۰۱۵ به کشورشان و مشخصا به مناطق اجرای "سپر فرات" و "شاخه زیتون"، تحت کنترل دولت ترکیه در شمال سوریه بازگشته‌اند. این در حالی است که آمار مربوط به تعداد سوری‌های که به مناطق تحت کنترل دولت سوریه بازگشته‌اند، روشن نیست.

انتهای پیام


نظر خود را ثبت کنید