انتقاد سازمان ملل از آمریکا به دلیل بازگرداندن اعدام

به گفته مقامات سازمان ملل، تصمیم دادستان کل آمریکا، خلاف روند سیاست‌های آمریکا و مجموعه بین‌المللی است.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل، تصمیم دولت ترامپ برای اجرای مجدد مجازات اعدام در سطح فدرال (کشوری) را خلاف روند داخلی و بین‌المللی برای لغو یا توقف اعدام عنوان کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از "یورونیوز"، دادگستری آمریکا پس از 2 دهه به دولت فدرال این کشور اجازه داد تا برای مجازات 5 زندانی فرآیند اعدام را برنامه‌ریزی کند.

سازمان ملل مدت‌هاست که مخالفت خود را با مجازات اعدام اعلام کرده است. منتقدان در آمریکا نیز اعلام کرده‌اند که این کار به صورت ناعادلانه در خصوص برخی از اقلیت‌ها یا افراد ضعیف‌تر صورت می‌گیرد.

روبرت کولویل سخنگوی دفتر حقوق بشر امریکا در یک نشست خبری گفت:  این روند غیرقابل قبول احتمال کشتار افراد بی‌گناه را افزایش می‌دهد.

وی افزود: گزارش‌هایی اخیر که بر مبنای تحقیقات روی DNA  انجام شده، حضور افراد بیگناه نیز در میان برخی از اعدام‌شدگان تائید شده.

کولویل این تصمیم دادگستری آمریکا را "یک قدم رو به عقب" عنوان کرد.

به گفته این مقام سازمان ملل، تصمیم دادستان کل آمریکا، خلاف روند سیاست‌های آمریکا و مجموعه بین‌المللی است.

آخرین اعدام در سطح فدرال (کشور آمریکا) به سال 2003 باز می‌گردد. از آن زمان تا کنون، بسیاری از تهیه کنندگان  داروی اعدام از فروش این مواد به سازمان‌های قضایی طفره رفتند. مواد دارویی برای مدت‌ها در فرایند اعدام مجرمین مورد استفاده قرار می‌گرفت.

دونالد ترامپ خواستار افزایش استفاده از مجازات اعدام برای قاچاقچیان موادمخدر و عاملان حمله مسلحانه به مجامع عمومی شده است. مقدمات اجرایی شدن این درخواست از سوی وزارت دادگستری در حال اجرایی شدن است.

در حال حاضر ۶۲ تن از زندانیان در ایالات متحده در صف اجرای اعدام قرار دارند. یکی از این افراد "جوهر سارنایف" است که در سال 2013  با بمبی کشنده مسابقات دو ماراتن را به خون کشید.

حدود نیمی از 50 ایالت امریکا مجازات اعدام را حذف یا لغو کرده‌اند.

170 کشور از 194 کشور عضو سازمان ملل  نیز قانون اعدام را به صورت عملی حذف کرده‌اند.


نظر خود را ثبت کنید