تنکرترکرز: "اثری از انفجار یا نشت نفت در نفتکش ایرانی نیست"

روزنامه شرق در گزارشی که به ماجرای نفتکش سابیتی پرداخت به نقل از تنکرترکرز، وب‌سایت رصد حمل‌ونقل نفتی نوشت:«براساس همه داده‌ها شامل تصویر ماهواره‌ای ناسا از منطقه و نیز داده‌های ای‌آی‌اس از «مرین ترفیک»، هیچ دود، آتش، نشتی یا یدک‌کشی نمی‌بینیم؛ بلکه ما نفت‌کشی می‌بینیم که با سرعتی خوب به سمت خانه در حرکت است»

«براساس همه داده‌ها شامل تصویر ماهواره‌ای ناسا از منطقه و نیز داده‌های ای‌آی‌اس از «مرین ترفیک»، هیچ دود، آتش، نشتی یا یدک‌کشی نمی‌بینیم؛ بلکه ما نفت‌کشی می‌بینیم که با سرعتی خوب به سمت خانه در حرکت است».

به گزارش عصر ایران به نقل از شرق، تنکرترکرز، وب‌سایت رصد حمل‌ونقل نفتی در گزارشی راجع به نفتکش سابیتی در حالی از عدم وجود هیچ نشانه ای مبنی بر انفجار یا نشتی نفت به دریا شد که بر اساس اطلاعیه شرکت ملی نفت کش «صبح روز جمعه بر اثر برخورد دو موشک به نفتکش سابیتی، این نفتکش دچار انفجار در مخزن اصلی شده و نفت موجود در آن در حال خروج به دریای سرخ است».
 
تنکرترکرز، وب‌سایت رصد حمل‌ونقل نفتی در گزارش‌ها در‌این‌باره نوشت دستگاه‌های ردیابی سابیتی فعال‌اند و این کشتی در حال بازگشت به سمت خلیج‌فارس است: «سابیتی در حرکت به سمت جنوب است، اما با سرعت بسیار خوب ۱۰.۲ گره دریایی، [حدود ۱۸.۹ کیلومتر بر ساعت] در حال حرکت است».

تنکرترکرز همچنین درباره آسیب‌های احتمالی به این نفت‌کش نیز نوشت: «براساس همه داده‌هایی که تا این لحظه جمع کرده‌ایم، شامل تصویر ماهواره‌ای ناسا از منطقه و نیز داده‌های ای‌آی‌اس از «مرین ترفیک»، هیچ دود، آتش، نشتی یا یدک‌کشی نمی‌بینیم؛ بلکه ما نفت‌کشی می‌بینیم که با سرعتی خوب به سمت خانه در حرکت است».

بنا به این گزارش در حالی نصرالله دشتی در اظهاراتش اعلام کرده بود: «جلوی نشت نفت به دریا گرفته شده‌ است» که سیدعباس موسوی،سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز نگرانی درباره آلودگی ایجادشده در منطقه به دلیل نشت شدید نفت از مخازن آسیب‌دیده کشتی، اعلام کرد: «کلیه مسئولیت‌های ناشی از این اقدام از جمله آلودگی شدید زیست‌محیطی ایجادشده در منطقه برعهده عوامل این ماجراجویی خطرناک است».

روز گذشته جمعه 19 مهر اعلام شد نفت‌کش ایرانی سابیتی، در دریای سرخ و نزدیک ساحل عربستان سعودی، هدف حمله قرار گرفته است. به گزارش ایلنا، این نفت‌کش که متعلق به شرکت ملی نفت‌کش ایران بوده‌ است، در ۶۰ مایلی بندر جده بوده و با ۱۴۰هزار بشکه نفت خام دچار انفجار در بخش بدنه شده ‌است. در نخستین بررسی‌ها، احتمال داده شده بود این حادثه یک اقدام تروریستی باشد و سپس اعلام شد که اصابت دوفروند موشک موجب انفجار در نفتکش شده است.

نظر خود را ثبت کنید