فضای انتخاباتی مشهد نشاط گرفت

  • تاریخ انتشار : 1396/2/9 ساعت : 20:47 - 3 سال قبل
  • از گروه : استان ها
  • زیرگروه : سیاسی
مشهد - ایرنا - فعالیت های انتخاباتی در مشهد که تاکنون سیری کند و تدریجی داشت، با برگزاری نخستین مناظره انتخاباتی نامزدهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری رونقی دیگر گرفته و می رود تا نشاط سیاسی را بر فضای این کلانشهر حاکم کند.
فضای این شهر تا سه، چهار ماه قبل جنب و جوش گسترده ای در حوزه سیاسی داشت و هرچند حضور اصلاح طلبان، با توجه به شرایط خاص استان، خیلی پررنگ نبود اما با حضور گسترده چهره های وابسته به اصولگرایان و عمدتا پایداری شرایطی متفاوت داشت.
اما در دو سه ماه اخیر به یکباره شعله کار سیاسی فروکش کرد و سکوتی عجیب شهر را فرا گرفت که با نزدیک شدن به برنامه زمانبندی انتخابات، نام نویسی ها و بررسی صلاحیت ها بیشتر شد و گویی شهر در خلسه ای غریب فرورفت.
اما بر خلاف ظاهر آرام شهر، جریان های سیاسی که به ظاهر دیرهنگام وارد عرصه انتخابات شده بودند از مدتها قبل به صورت چراغ خاموش کار را آغاز کرده بودند که با تایید صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری این فعالیت ها رنگی متفاوت به خود گرفت.
پس از مناظره شب گذشته نامزدها، بازار گفت و گوها بین مردم کوچه و خیابان و نیز در محل کار و مدرسه و دانشگاه داغ شده و به مرور با مشخص شدن وضعیت بررسی صلاحیت نهایی داوطلبان شوراها و مناظره های بعدی نامزدهای ریاست جمهوری این فضا گرمتر شده و به تدریج این تنور گر می گیرد.
جریان های سیاسی از ماهها قبل رایزنی ها را آغاز کرده اند تا در حوزه انتخابات ریاست جمهوری و نیز شوراها به افراد و لیست مشترک برسند.
در حوزه انتخابات ریاست جمهوری مشهد دو قطبی شده در یک سو رئیسی و در سوی دیگر روحانی است و حضور سایر کاندیداها حتی قالیباف، که مشهدی است، کمتر نمود عینی و بیرونی دارد.
هم اکنون در میان ستادهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری که زمان تبلیغات رسمی و قانونی آنها آغاز شده است، ستادهای حجت الاسلام رئیسی از تعدد و گستردگی بسیاری برخوردار است.
ستادهایی با فضاهای بزرگ و میز و صندلی های مرتب، در گوشه گوشه شهر، با تمرکز بر هسته مرکزی و حاشیه ای شهر مشهد ایجاد شده اند.
تمرکز اصلی این نامزد ریاست جمهوری بر 2 طبقه متوسط و پایین جامعه است و از این رو تبلیغات خود را نیز بر این 2 بخش و سخنرانی های خود را بر امور معیشت، اشتغال و مسکن متمرکز کرده است.
اکثر مدیران دولت قبلی که دارای گرایش پایداری هستند در ستاد رئیسی فعال شده اند.
در این میان شهردار مشهد، به عنوان مسئول استان های ستاد رئیسی، این روزها وضعیت خود را نمی داند زیرا از سویی گفته برای فعالیت در ستاد وی مرخصی می گیرد، صبح همپای رئیسی در برنامه سخنرانی وی در خراسان جنوبی حضور می یابد و عصر در سمت شهردار کلانشهر مشهد در اجلاس شهرداران جهان اسلام شرکت می کند.
این موضوع در هفته های گذشته بحث داغ شورای شهر مشهد و افتراق بین اعضای آن بود و فعالیت سیاسی شهردار مشهد مخالفان زیادی داشت که بعد از دعواها و تنش های زیاد به ناگاه در جلسه غیرعلنی اخیر اعضای شورای شهر مشهد در اقدامی تعجب برانگیز با فعالیت سیاسی شهردار و مرخصی های مقطعی وی در زمان کار سیاسی موافقت کردند.
این در حالی بود که در 2 هفته اخیر هر یک از اعضای این نهاد در سایت ها و شبکه های مجازی فعالیت سیاسی شهردار را اقدامی غیرحرفه ای و به ضرر شهر دانسته بودند.
جمنای خراسان رضوی نیز به تبع تشکل کشوری آن همچنان برای حجت الاسلام رئیسی کار می کند و تیمی را برای نصب پوسترها و تبلیغات مشخص کرده که بنا دارد کل شهر را بر اساس این تبلیغات آماده کند.
وحید جلیلی، برادر سعید جلیلی، با بیان اینکه 'در کنار رئیسی هستیم' در حمایت از رئیسی فعال شده و بخشی از امور را عهده دار شده است.
در این میان در فضای مجازی نیز قبل از ثبت نام حجت الاسلام رئیسی کانال ها و گروه هایی فعال و تبلیغ وی را عهده دار شده اند که 'حامیان جوان آیت الله رئیسی' ، 'ایثارگران حامی آیت الله رئیسی'، 'کانال سیدابراهیم رئیسی' از آن جمله اند.
ستادهای قالیباف هم در مشهد جسته و گریخته فعال شده اند اما در این میان قالیباف حرکت خاص و متفاوتی برای مشهد نداشته و طرفداران وی معتقدند که طبق نظرسنجی ها اقبال به قالیباف نسبت به رئیسی در مشهد خیلی بیشتر است.
با این حال ستادهای قالیباف با مسئولیت طباطبایی و همکاری شیران خراسانی، نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی فعال شده است.
فضای مجازی هم در حمایت از قالیباف همانند حجت الاسلام رئیسی فعال شده است تا با ارائه برنامه ها و اقدامات قالیباف برای وی تبلیغ کند.
با این همه نگاه و تحلیل ها در مرکز استان خراسان رضوی آن است که رقابت اصلی بین روحانی و رئیسی خواهد بود.
ستادهای حجت الاسلام حسن روحانی هم با مسئولیت حسین امینی در خراسان رضوی فعال شده است که تا کنون ستادهایی را در برخی نقاط شهر مشهد راه اندازی کرده اند اما هنوز خیلی محسوس نیست.
ضمن آنکه نشست ها و سخنرانی هایی را در روزهای اخیر با حضور چهره های اصلاح طلب و اعتدالی آغاز کرده اند که به مرور در حال افزایش و گرمتر شدن حضور آنان در این عرصه است.
ستادهای میرسلیم هم هنوز اقدامی جدی را آغاز نکرده اند و اتکایشان به خواست این نامزد به مناظره ها و گفت و گوها، چاپ بروشور و تراکت است.
اما در حوزه شوراها هر دو جریان اصلی اصولگرایی و اصلاح طلبی تلاش دارند به لیست مشترکی بویژه در حوزه مشهد برسند.
چنانکه جریان اصولگرا با محوریت جبهه پیروان خط امام و رهبری لیستی 120 نفری را بررسی کرده و تا امروز آنرا به حدود 40 نفر رسانده است .
در جناح اصلاح طلب و اعتدالی نیز تلاش شده با رسیدن به یک تفاهم لیستی مشترک ارائه شود که تا کنون مجموعه ای 90 نفره را بررسی کرده اند تا به 30 نفر برسند که در میان این لیست 30 نفره تعداد زیادی از رد صلاحیت شدگان هیاتهای نظارت شهرستانی هستند.
آنان امید دارند که بخش زیادی از این افراد رد صلاحیت شده در هیات نظارت استان تایید شوند و از این رو منتظر اعلام نتایج هستند تا بررسی و تصمیم گیری نهایی را صورت دهند.
در این میان سایر گروه های مجاز و غیرمجاز چون پایداری، مجمع مطالبه مردمی و انصار حزب الله و بسیاری دیگر تلاش می کنند تا خود لیست هایی را ارائه دهند و در فضای مجازی محور عمل خود را بر زیر سئوال بردن دولت قرار داده اند.
خبرنگار: فاطمه یوسفی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
5132/1906

نظر خود را ثبت کنید